ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی بلاکچین را اختراع نکرد ولی اولین کسی بود که واحد پول متمرکز برپایۀ تکنولوژی بلاکچین را ابداع کرد.
بیتکوین رسمأ در سال 2009 راه‌اندازی شد. اما مدت‌ها قبل از آن، این نام مرموز همچنان در ارتباطات ایمیلی و نوشته‌های انجمن به کار می‌رفت.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟
«ساتوشی ناکاموتو» نام مستعار شخص پشت‌پرده توسعۀ بیتکوین است و مؤلف مقالۀ سفید بیتکوین اصلی است. این سؤال که «ساتوشی ناکاموتو کیست ؟» منجر به گمانه‌زمانی‌هایی دربارۀ هویت واقعی‌اش شده است، همچنین برخی از مردم به دروغ ادعا می‌کنند که خودشان ساتوشی ناکاموتو هستند.
خالق بیتکوین بیش از یک دهه به صورت اسرارآمیز ناشناخته مانده بود. اگرچه این مشخص است که ساتوشی همچنان صاحب بیتکوین است چرا که کلیدهای عمومی بیتکوین‌ها از بلاکی که ساتوشی استخراج می‌کرد ردیابی شدند.

مقدمه
ساتوشی ناکاموتو نام مستعار نویسنده‌ایست که مقالۀ سفید بیتکوین را درسال 2008 منتشر کرد. این مقاله تحت عنوان «بیتکوین یک سیستم پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» است.
ساتوشی بلاکچین را اختراع نکرد ولی اولین کسی بود که واحد پول متمرکز برپایۀ تکنولوژی بلاکچین را ابداع کرد.
بیتکوین رسمأ در سال 2009 راه‌اندازی شد. اما مدت‌ها قبل از آن، این نام مرموز همچنان در ارتباطات ایمیلی و نوشته‌های انجمن به کار می‌رفت.
درسال 2011 همۀ ارتباطات او با تمام دنیا قطع شد و ساتوشی غیب شد. از آن زمان به بعد راز خلق بیتکوین تبدیل به یکی از موارد مذاکره و همچنین اتهامات داغ روز شد.
اما ساتوشی ناکاموتو کیست؟ این شخص یا گروه که یکی از بهترین تکنولوژی‌های پیشگامانۀ قرن بیست و یکم را به ما داده است کیست؟ حال بیایید اورا کشف کنیم.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟
قبل از پاسخ به این سؤال باید از خود بپرسیم «آیا او یک نفر است یا گروهی از افراد؟» متأسفانه شواهد بسیار اندکی برای اثبات این در دسترس داریم که هر دو گزینه می‌تواند صحیح باشد. درحالیکه تمایلات غالب می‌خواهد او را یک نفر تلقی کند، برخی باور دارند که ساتوشی درواقع یک گروه است. مانند یک تیم از دانشمندان علم کامپیوتر و رمزنگاری.
قبل از آنکه ساتوشی همۀ ارتباطات را در آوریل سال 2011 قطع کند، عدهای ادعا کردند که او یک مرد ژاپنی است که در 5 آوریل سال 1975 به‌دنیا آمده است. اگرچه مردم مشاهده کردند که گفتار انگلیسی ساتوشی انقدر خوب بود که انگار فردی از کشوری با زبان انگلیسی است. همچنین ارتباطات او بیشتر در طی ساعات کاری اروپا رخ می‌داد بنابراین براین باور بودند که او در ژاپن اقامت نداشته است.
وقتی ساتوشی ناکاموتو دیگر با بقیۀ دنیا صحبت نمی‌کرد، حدس و گمان‌ها راجع به هویت واقعی او دیوانه‌وارتر شد. بسیاری از مردم و گروه‌ها به عنوان ساتوشی ناکاموتو واقعی برچسب‌گذاری شده‌اند اما فقط تعداد انگشت‌شماری از کاندیدهای قابل توجه ثابت شده‌اند.

هال فینی
به غیراز همۀ کاندیدها که ممکن بود ساتوشی ناکاموتو باشند، هال فینی یکی از محتمل‌ترین‌هاست. هال یکی از اولین استفاده‌کننده‌ها از بیتکوین بود و دریافت‌کنندۀ اولین معامله بیتکوین بود. او همچنین به عنوان توسعه‌دهنده نرم افزار کار کرد و یکی از مبتکرهای سایفرپانک‌های اصلی در دهۀ 90 میلادی بود.
متأسفانه هال فینی درپی ابتلا به بیماری اعصاب که کمی قبل از فرا رسیدن مرگش منجر به فلج وی شد، درسال 2014 از دنیا رفت. او همیشه انکار می‌کرد که ساتوشی ناکاموتو است.

نیک زابو
یکی دیگر از کاندیدهای احتمالی نیک زابو است، دانشمند علم کامپیوتری مشهوری که واحد پول دیجیتالی به نام «بیتگولد» را سال‌ها قبل از بیتکوین خلق کرد. ارتباطات او در داخل انجمن سایفرپانک با نوع ارتباطات ساتوشی قویأ همپوشانی داشت همچنان که طرز نوشتار او و زمان ارتباطات او چنین بود.
نیک زابو اینکه ساتوشی ناکاموتو است را انکار کرده است، اما خیلی ازکسانی که در انجمن ارز رمزنگاری‌شده هستند هنوز متقاعد نشده‌اند. برابری‌های بسیاری میان نیک و ساتوشی وجود دارد که می‌تواند تصادفی باشد یا نباشد.

دوریان ناکاموتو
دوریان ناکاموتو مردی ژاپنی-آمریکایی است که نام تولدش در واقع ساتوشی ناکاموتو است. او به عنوان مهندس کامپیوتر برای شرکت‌های سرویس‌های تکنولوژی و مالی کارکرده است و حتی در کالیفرنیا در نزدیکی محل زندگی هال فینی، بیش از یک دهه به سر می‌برد.
دوریان در مصاحبه‌ای چنین پاسخ داد که درآن ادعا می‌کرد در توسعۀ بیتکوین دخالت داشته است، اما بعدا ادعایش را پس گرفت و می‌گفت که او سؤال را اشتباه متوجه شده است. ازآن زمان به بعد او به کلی انکار کرد که بر روی پروژه کارکرده است و حتی هیچگاه نمی‌دانسته که بیتکوین وجود داشته، تا زمانیکه گرفتار جنون رسانه شد.

ثروت ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟
صرف نظر از اینکه ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست، او قطعا بسیار ثروتمند است. علاقه‌مندان مکانی را که ساتوشی بیتکوین‌هایش را ذخیره کرده بود را ردیابی کرده‌اند و ارزش خالص دارایی او را در کانون توجه قرار دادند.
از اوایل سال 2009 ساتوشی ناکاموتو حتی یک «ساتوشی» را خرج نکرده است. حدس‌ها دربارۀ اینکه ساتوشی چقدر بیتکوین دارد متفاوت است، اما بیشتر مردم توافق دارند که حدود یک میلیون بیتکوین دارد. (ارزشی معادل حدود 19 میلیارد). این بدان معناست که ساتوشی یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای روی کرۀ زمین است.

جمع بندی
ادعاهای بسیاری مبنی بر آنکه ساتوشی ناکاموتو براستی کیست وجود دارد. او ممکن است یک نفر باشد یا یک گروه از افراد. او ممکن است مرده باشد یا زنده. اما بدون شواهد عینی محکم، ما هرگز نمی‌فهمیم ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست. اگرچه می‌توانیم راجع به یک موضوع اطمینان داشته باشیم؛ ساتوشی ناکاموتو برای زندگی‌اش مقدار بسیار زیادی بیتکوین نگه داشته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *