پاسخ ویتالیک بوترین به ایلان ماسک!

ادعاهای ایلان ماسک درمورد برتری دوج‌کوین بحثی دربارۀ مقیاس‌گذاری را توسط بنیانگذار اتریوم آغازکرده است.
ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم مقاله‌ای طولانی دربارۀ محدودیت مقیاس‌پذیری بلاک‌چین را منتشر کرده و ادعاهای مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک را نقد کرده است.
این مقاله که روز یکشنبه در وبلاگ شخصی بوترین منتشر شده‌ است، بر تجارت بین تمرکززدایی و مقیاس‌‌‌پذیری درساخت شبکه‌های بلاک‌چین تاٌکید دارد. این مقاله در پاسخ به تويیت ایلان ماسک درتاریخ 15 می است که ادعا می‌کند دوج‌کوین اگر تلاش کند تا اندازه بلاک خود را 900 درصد افزایش دهد، به عنوان زنجیرۀ اصلی ظهور می‌کند.
بوترین با تأکید برچالش تلاش برای دستیابی به افزایش قابل توجه مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی، پیشنهاد ماسک را به صورت زیر به چالش کشید: «بدون اینکه منجر به تمرکز شدید شود و خصوصیات اساسی سازندۀ بلاک‌چین را به آنچه که هست تبدیل کند.»
بوترین برلزوم عدم تمرکز برای از بین بردن خطر یک نقطه از خرابی شبکه و محافظاتی که شبکه توزیع‌شده گسترده در برابر حملات هماهنگ، تأکید کرد. او افزود بدون استفاده آزادانه از گره‌ها توسط کاربران عادی، تمرکززدایی امکان‌پذیر نیست.
«برای غیرمتمرکز شدن بلاک‌چین، برای کاربران عادی بسیار مهم است که بتوانند یک گره را اجرا کنند و فرهنگی داشته باشند که درآن اجرای گره‌ها یک فعالیت معمول است.»
بوترین همچنین اظهار داشت که خردکردن می‌تواند مقیاس‌پذیری قابل مقایسه‌ای را با زنجیره‌های متمرکز ارايه دهد. با توجه به وضعیت فعلی شبکه اتریوم، بوترین پیش‌بینی می‌کند که اتریوم خردشده «احتمالاً می‌تواند یک میلیون تراکنش درثانیه را با امنیت کامل بلاک‌چین پردازش کند.»
او افزود: «اما تلاش برای انجام این کار بدون از بین بردن تمرکززدایی که بلاک‌چین‌ها را بسیار ارزشمند می‌کند، کار خواهد کرد.»
درماه مارس، بنیانگذار اتریوم پیشنهاد کرد که جمع‌آوری‌ها قبل از خردکردن کشتی‌ها با اتریوم 2.0 در اتریوم مستقر خواهد شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *