12 اصطلاحی که هر تریدر رمزنگاری باید بداند

مقدمه
چه در بازار سهام فعالیت کنید چه در تجارت روزانۀ فارکس و چه عضو جدیدی در حوزۀ ارز رمزنگاری شده باشید، اصطلاحات تریدینگ فراوانی را می‌شنوید که ممکن است برایتان ناآشنا باشند. اصطلاحاتی مانند FOMO , ROI,ATH,HODL و مواردی از این قبیل چه معنایی دارند؟ تریدینگ و سرمایه‌گذاری زبان مخصوص خود را دارند و یادگیری این زبان و اصطلاحات جدید می‌تواند دلهره‌آور باشد. اگر بخواهید بفهمید در بازار مالی چه می‌گذرد، این اصطلاحات به دردتان می‌خورند.
در این مقاله برای کسانی که در ارز رمزنگاری شده تردید می‌کنند، چند اصطلاح مهم تریدینگ را شرح می‌دهیم.

1.ترس، تردید، شک (FUD)
FUD فقط یک اصطلاح مختص به تردینگ نیست و در متون مربوط به بازارهای مالی هم به کار می‌رود. FUD یک استراتژی است که با هدف بی‌اعتبارکردن شرکتی خاص، محصولی و یا پروژه‌ای استفاده می‌شود؛ آن هم از طریق انتشار اطلاعات غلط درباره آن شرکت یا پروژه. این هدف در راستای القای ترس و کسب سود و منفعت است که می‌تواند منفعت رقابتی یا تاکتیکی باشد یا سود بردن از کاهش قیمت سهام به وسیله انتشار اخباری که بالقوه ضررآفرین هستند.
همان‌طور که خودتان حدس می‌زنید FUD در فضای ارز رمزنگاری شده کاملا رایج است. در بسیاری از موارد ممکن است سرمایه-گذاران پوزیشنی کوتاه را در یک دارایی وارد کنند سپس اخبار گمراه کننده یا زیان‌آور بالقوه را انتشار دهند. با این روش سودهای کلانی از خرید و فروش‌های کوچک قراردادهای اختیار فروش ایجاد می‌شود. همچنین آنها ممکن است خود را در پوزیشن معاملات خارج از بورس (OTC) قرار دهند.
در بسیاری از موارد معلوم می‌شود که اطلاعات اشتباه یا حداقل گمراه‌کننده بوده‌اند. اگرچه در برخی موارد مشخص می‌شود که واقعی بوده‌اند. بسیار خوب است که همیشه سعی کنیم همۀ ابعاد استدلال را در نظر بگیریم. به این فکر کنید که افراد باانگیزه با به اشتراک گذاشتن نظرات قطعی خود برای همه به چه چیزی دست می‌یابند.

2.ترس از دست دادن یا فومو (FOMO)
وقتی سرمایه‌گذاران یک دارایی می‌خرند، در معرض ترس ازدست دادن سود آن قرار می‌گیرند و این ترس همان فومو است. وقتی هیجان‌های زیادی بر مردم وارد می‌شود فومو بر افراد زیادی اثر می‌گذارد و منجر به جنبش‌های سهموی قیمت می‌شود. ترس از دست دادن در سرمایه‌گذاران از یک دارایی به دارایی دیگر در بازی صندلی‌های موزیکال، اغلب می‌تواند نشان دهندۀ مراحل بعدی «بازار گاوی» باشد.
همچنین فومو عموما برای طراحی اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی به کار می‌رود. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا معمولا دیدن پست‌ها در تایم‌لاین رسانه‌های اجتماعی به ترتیب زمانی سخت‌گیرانه‌ای دشوارتر است؟
این موضوع نیز به فومو مربوط می‌شود. اگر کاربران قادر بودند تا همۀ پست‌ها را از آخرین زمان ورودشان به سیستم چک کنند، حس می‌کردند که همۀ پست‌های اخیر را دیده‌اند. با ادغام عمومی پست‌های قدیمی و جدید روی تایم‌لاین، پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی القای فومو را به کاربران هدف قرار می‌دهد. با این شیوه کاربران با ترس از دست دادن موضوع مهمی به چک کردن دوباره و دوباره ادامه می‌دهند.

3.HODL
HODL اصطلاحی است که از یک غلط املایی در کلمۀ «HOLD» به معنی نگه داشتن، ناشی می‌شود که اساسا معادل ارز رمزنگاری شده از استراتژی بخر و نگه دار است. HODL در اصل در یک پست در انجمن بیت‌کوین، که اکنون معروف شده، در سال 2013 پدیدار شد. HODL به نگه‌داشتن سرمایه‌گذارای‌ها با وجود افت قیمت اشاره دارد. همچنین عموما در زمینۀ سرمایه-گذارانی به کار می‌رود که ظاهرا در تریدینگ کوتاه مدت خوب عمل نمی‌کنند ولی می‌خواهند ارائۀ قیمت ارز رمزنگاری‌شده را به دست بیاورند. همچنین ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که اعتقاد ویژه‌ای به یک سکۀ خاص دارند و قصد دارند سرمایه‌گذاری‌شان را برای مدت طولانی‌تری نگه دارند.
استراتژی HODL با استراتژی سرمایه‌گذاری بخر و نگه‌دار که از بازارهای سنتی نشات گرفته، شباهت دارد. سرمایه‌گذاران بخر و نگه دار سعی می‌کنند تا دارایی‌های کم‌ارزش را بیابند و آنها را برای مدت طولانی نگه دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران این استراتژی را برای بیت کوین اتخاذ کردند.
اگر مقالۀ میانگین ارزش دلار (DCL) ما را خوانده باشید، درک می‌کنید که این استراتژی پرسودی برای بیت‌کوین بوده است. اگر هر هفته در پنج سال اخیر فقط به میزان ده دلار بیت‌کوین خریده باشید، هفت برابر سرمایه‌گذاری اولیه‌تان را به دست خواهید آورد.

4.BUIDL
BUIDL یک اصطلاح مشتق‌شده از HODL است. این اصطلاح شرکت‌کنندگانی در صنعت ارز رمزنگاری شده را توصیف می‌کند که بدون در نظرگرفتن نوسانات قیمت به ساختن ادامه می‌دهند.
ایده اصلی این است که باورمندان واقعی به صنعت رمزنگاری صرف نظر از بازارهای خرسی حساس، به ساخت اکوسیستم ادامه می‌دهند. در این معنا افراد موسوم به BUIDL واقعا به اینکه بلاک‌چین و ارز رمزنگاری‌شده می‌تواند برای این دنیا چه هدیه‌ای را به ارمغان بیاورد اهمیت می‌دهند. این گروه به شدت در این راستا فعالیت می‌کنند.
BUIDL طرز فکری است که هدفش نشان دادن این است که ارزهای رمزنگاری‌شده فقط درحد حدس و گمان نیستند، بلکه این تکنولوژی باید درون توده‌ها نیز وارد شود. این نکته مثل یک تذکر است تا سرمان را پایین نگه‌داریم و به ساختن زیرساختی ادامه دهیم که می‌تواند به خوبی در آینده به میلیاردها نفر از مردم خدمت کند. باید اضافه کنیم که افراد موسوم به BUIDL می‌دانند که تیم‌هایی که با طرز فکر طولانی مدت به ساختن ادامه می‌دهند، درحالت بلند مدت هم به خوبی کار خواهند کرد.

5. سافو (SAFU)
سافو از یک میم که توسط بیزوناچی آپلود شده بود نشات گرفته‌است. این میم درطی یک پلت‌فرم اصلی برنامه‌ریزی نشده با سخن معروف مدیرعامل بایننس، چانگ‌پنگ‌ ژائو که می‌گوید:« منابع مالی امن هستند »، ادغام شد.
این ویدیو درداخل حوزۀ ارز رمزنگاری‌شده وایرال شد. در پاسخ، بایننس منابع مالی امن برای کاربران (SAFU) را ایجاد کرد، که منابع مالی یک بیمه اضطراری که توسط 10 درصد از هزینه‌های تریدینگ تامین شده‌است. این منابع مالی در یک کیف پول سرد جداگانه ذخیره شده‌اند. ایده اینست که سافو می‌تواند کمبود منابع مالی کاربر را در موارد شدید پوشش دهد، که یک روکش حفاظتی اضافی برای کاربران بایننس را پیشنهاد می‌کند. به این دلیل اغلب اصطلاح «منابع مالی سافو هستند» را می¬شنوید.

6.بازگشت سرمایه‌گذاری (ROI)
بازگشت سرمایه‌گذاری (ROI) شیوه‌ایست برای اندازه‌گیری کارایی یک سرمایه‌گذاری. ROI بازگشت یک سرمایه‌گذاری را اندازه‌گیری می‌کند که به هزینۀ اولیه وابسته است. همچنین یک شیوۀ راحت برای مقایسۀ عملکرد سرمایه‌گذاری‌های متفاوت است.
دراینجا یاد می‌گیرید چگونه ROI را محاسبه کنید. ارزش رایج سرمایه‌گذاری را بردارید و از هزینۀ اولیۀ سرمایه‌گذاری تفریق کنید. سپس آن عدد را تقسیم بر هزینۀ اولیه کنید.
ROI =هزینه اولیه/هزینه اولیه-ارزش رایج
به عنوان مثال شما بیت‌کوین را به قیمت 6000 دلار خریداری کردید. در بازار رایج قیمت بیت‌کوین اکنون 8000 دلار است.
ROI= 6000/8000-6000
ROI=33/0
این بدان معناست که سرمایه‌گذاری اولیه‌تان 33 درصد افزایش یافته است.
اگرچه اعداد خام تمامی تصویر نیستند وقتی سرمایه‌گذاری‌ها را مقایسه می‌کنیم فاکتورهای دیگر همچنین در این بازی هستند. ریسک‌ها چه هستند؟ افق زمانی چیست؟ دارایی چگونه نقدشدنی است؟ آیا افت می‌تواند روی قیمت خرید شما تاثیر بگذارد؟ ROI به خودی خود متریک نهایی نیست، اما یک ابزار مفید برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری شماست.
وقتی‌که دربارۀ بازگشت سرمایه‌گذاری فکر می‌کنیم محاسبۀ اندازۀ پوزیشن مهم است.

7. اوج قیمت (ATH)
شاید نباید این یک مورد را توضیح دهیم. اوج قیمت بالاترین قیمت رکوردشده در یک دارایی است. به عنوان مثال در بایننس اوج قیمت بیت‌کوین در «بازارگاوی» درطی سال 2017، به میزان 19798.86 دلار تتر در جفت BTC/USDT بیت‌کوین و دلارتتر بود. این بدان معناست که این بالاترین قیمتی بود که بیت‌کوین درهر دو بازار ترید شده بود.
یک جنبۀ جذاب که یک دارایی به اوج قیمت دسترسی یابد، ایده‌ای است که تقریبا هرکسی که تاکنون خریداری کرده سود می-برد.
اگرچه دارایی اوج قیمتش را نقض کند، هیچ فروشنده‌ای که منتظر خروج از نقطه سربه‌سر باشد، باقی نمی‌ماند. به این دلیل برخی به نقض‌های اوج قیمت «شکستن آسمان آبی» می‌گویند، همچنان که لزوما هیچ محیط مقاومت واضحی درپیش رو وجود ندارد.
همچنین نقض‌های اوج قیمت اغلب همراه با یک اسپایک (نرخ غیر بازاری) در حجم معاملات هستند. چرا؟ تریدرهای روزانه می-توانند بر فرصت با سفارشات بازار خیز بردارند تا یک سود فوری کنند و به قیمت بالاتر بفروشند.
آیا نقض اوج قیمت به این معناست که همواره قیمت فقط روند صعودی دارد؟ البته که نه. تریدرها و سرمایه‌گذاران از برخی نقاط نگاهی به سودها خواهند کرد و ممکن است سفارشات محدود را در سطوح قیمت قطعی تنظیم کنند. این مخصوصا وقتی واقعی می‌شود که سطوح اوج قیمت قبلی دوباره و دوباره به نقض‌شدن ادامه یابند.
حرکات سهموی ممکن است اغلب درکاهش بسیار شدید قیمت پایان یابند، همچنان که سرمایه‌گذاران بسیاری وقتی متوجه می‌شوند که روند صعودی ممکن است به پایان برسد، برای خروج عجله می‌کنند. کاهش قیمت را پس از حرکت سهموی بیت‌کوین تا 20000 دلار در دسامبر سال 2017 را چک کنید.


کاهش بیت‌کوین از 20000 دلار تا 11000 دلار در 5 روز.

پس از رسیدن به اوج قیمت یعنی به 19798.86 دلار، بیت‌کوین سقوط کرد. تقریبا 45 درصد در عرض چند روز. به این دلیل همیشه مهم است تا ریسک کار را مدیریت کنیم و همیشه ضرر را متوقف کنیم.

8. کمترین مقدار ثبت شده (ATL)
متضاد ATH ، کمترین مقدار ثبت شده(ATL) است که پایین‌ترین قیمت یک دارایی است به عنوان مثال، اولین روز تریدینگ کمترین مقدار ثبت شده در BNB (بایننس کوین) در هردو بازارهای بایننس‌کوین و دلار تتر 0.5 دلار تتر بوده است.
شکستن کمترین مقدار ثبت شده در یک دارایی می‌تواند به تاثیری مشابه منجر شود مانند زمانی‌که اوج قیمت می¬شکند ولی در جهت مقابل.
از آنجاییکه هیچ تاریخچۀ قیمتی زیر کمترین مقدار ثبت‌شده قبلی وجود ندارد، ارزش بازار می‌تواند فقط رو به پایین برود، پایین می‌رود و پایین می‌رود. لزوما نکات منطقی برای متوقف شدن آن وجود ندارد، خرید درطی این زمان بسیار پرریسک است.
حتی با توجه به ورود یک پوزیشن طولانی، بسیاری از تریدرها منتظر یک تغییر روند تایید شده می‌مانند توسط میانگین متحرک مهم یا بعضی دیگر توسط شاخص.

9. خودت تحقیق کن (DYOR)
وقتی حرف از بازارهای مالی می‌شود، DYOR اصطلاحی مربوط به تحلیل فاندامنتال (FA) است. بدین معنا که سرمایه‌گذاران باید تحقیقات خودشان را نسبت به سرمایه‌گذاری‌هایشان انجام دهند و نباید به دیگران اعتماد کنند تا آن را به جایشان انجام دهند.
«اعتماد نکن، تحقیق کن» یک عبارت است که معمولا در بازارهای ارزهای رمزنگاری‌شده با معنی مشابهی به کار می‌رود.
موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تحقیقات خودشان را انجام می‌دهند و به نتایج شخصی خودشان دست می‌یابند. همینطور هرکس که بخواهد در بازارهای مالی موفق شود باید با استراتژی تریدینگ منحصر به فرد خودشان بالا بیایند. همچنین ممکن است این مساله منجر به اختلاف نظر میان سرمایه‌گذاران مختلف شود، که بخشی کاملا طبیعی از سرمایه‌گذاری و تریدینگ است.
نظرهای متفاوت می‌تواند برای استراتژی‌های متفاوت تطبیق نماید، وتریدرها و سرمایه‌گذاران موفق استراتژی‌های متفاوت حساسی خواهند داشت. ایدۀ اصلی این است که آنها همگی تحقیق خودشان را انجام داده‌اند، به نتایج خودشان دست یافته‌اند و تصمیمات سرمایه‌گذاری خودشان را بر اساس آن نتایج گرفته‌اند.

10. ارزیابی موشکافانه (DD)
ارزیابی موشکافانه (DD) تا حدودی به DYOR مربوط می‌شود. DD به بررسی و توجهی منتسب می‌شود که از یک شخص منطقی یا یک تجارت انتظار می‌رود تا قبل از ورود به یک توافق با طرف دیگر صورت بگیرد.
زمانیکه موجودیت تجارت عقلانی به نتیجه‌ای برسد، انتظار می‌رود که آنها ارزیابی موشکافانه خودشان را بر یکدیگر انجام دهند. چرا؟ هر خواهان عاقلی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ پرچم قرمز بالقوه‌‌ای در معامله وجود ندارند. در غیر این صورت آنها چگونه می‌توانند خطرهای بالقوه را با فواید مورد انتظار مقایسه کنند؟
برای سرمایه‌گذاری‌ها هم همین‌طور است. زمانی‌که سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بالقوه در حال جستجو هستند، نیاز دارند تا ارزیابی موشکافانۀ خودشان را بر روی پروژه انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که آنها می‌توانند همه خطرها را مد نظر قرار دهند.
درغیر این‌صورت آنها بر تصمیمات سرمایه‌گذاری‌شان کنترل نخواهند داشت و ممکن است درنهایت با انتخاب‌های اشتباه مواجه شوند.

11. ضدپولشویی (AML)
ضدپولشویی (AML) به تعدادی مقررات، قانون‌ها و روش‌هایی بر می‌گردد که هدفشان جلوگیری از فعالیت مجرمان برای تبدیل پول‌های غیرقانونی به پول مشروع است. روش‌های AML کار را برای مجرمان بسیار سخت‌تر می‌کند تا نتوانند پول‌هایشان را با پنهان کردن یا تبدیلش به‌گونه‌ای که انگار از منابع مشروع به دست آمده‌اند، پولشویی کنند.
مجرمان همیشه به دنبال راههایی برای پاک کردن منبع واقعی منابع مالی‌شان هستند. به واسطه پیچیدگی‌های بازارهای مالی، راه‌های متفاوت فراوانی برای انجام این کار وجود دارد.
محصولات مشتقات ساخته‌شده از محصولات مشتقات و دیگر ماشین‌سازی‌های پیچیدۀ بازار می‌توانند منبع واقعی منابع مالی را ردیابی کنند.
آیین‌نامه AML به موسسات مالی مانند بانک نیاز دارد تا معاملات مشتریان خود را بررسی کند و فعالیت‌های مشکوک را گزارش کند. به این طریق احتمال کمتری دارد که مجرمان با منابع مالی غیرقانونی بدست آمده از طریق پولشویی فرار کنند.

12. مشتری‌ات را بشناس (KYC)
بورس سهام و پلت‌فورم‌های تریدینگ بایستی با رهنمودهای ملی و بین‌المللی مطابقت کنند. برای مثال بورس سهام نیویورک(NYSE) و NASDAQ بایستی با آیین‌نامه‌هایی که توسط دولت ایالات متحده تنظیم شده، مطابقت کنند.
رهنمودهای مشتری‌ات را بشناس (KYC) یا ارباب رجوعت را بشناس، تضمین می‌کند که موسسات تریدینگ ابزار منابع مالی را تسهیل می‌کنند تا هویت مشتریان خود را به تایید برسانند. چرا این موضوع مهم است؟ دلیل اصلی پشت آن کاهش دادن خطر پولشویی است.
به علاوه آیین‌نامه‌های KYC تنها برای شرکت‌کنندگان صنعت منابع مالی معتبر نیستند. همچنین بخش‌های بسیار دیگری بایستی با این رهنمودها مطابقت کنند. رهنمودهای KYC عموما یک قطعۀ بسیار گسترده‌تر از خط مشی ضدپولشویی هستند.

جمع‌بندی
تریدینگ ارز رمزنگاری‌شده درابتدا می‌تواند کمی گمراه‌کننده به نظر برسد. اما اکنون شما میزان قابل توجهی از اصطلاحات آن را می‌شناسید، بنابراین شما می‌توانید با این اختصارات احساس امنیت بیشتری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *