جان مکافی؛ از آنتی‌ویروس 3 دلاری تا بیتکوین 1 میلیون دلاری

جان دیوید مک‌آفی متولد ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۴۵ بود و در ۲۳ ژوئن سال ۲۰۲۱ از دنیا رفت.
جان مک آفی یک برنامه‌نویس رایانه و تاجر انگلیسی-آمریکایی بود که شرکت نرم‌افزاری مک‌آفی را در سال ۱۹۸۷ تأسیس کرد و تا سال ۱۹۹۴ که از این شرکت استعفا کرد، آن را اداره می‌کرد.
مک آفی به عنوان خالق اولین نرم‌افزار ضد‌ویروس تجاری مک‌آفی به موفقیت اولیه دست یافت و اکنون این تجارت طیف وسیعی از نرم‌افزارهای امنیتی سازمانی را تولید می‌کند‌. این شرکت در سال ۲۰۱۱ توسط اینتل خریداری شد، گرچه هنوز نام تجاری مک‌آفی را یدک می‌کشد. ثروت مک آفی در سال ۲۰۰۷ به بالاترین حد خود رسید و ۱۰۰ میلیون دلار بود، قبل از اینکه سرمایه‌های وی در بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ سقوط کند.
علایق شخصی و تجاری وی شامل برنامه‌های تلفن‌های هوشمند، ارز رمزنگاری شده، یوگا و مخدرهای گیاهی بود. وی چند سال در بلیز اقامت گزید، اما در سال ۲۰۱۳ هنگامی که به دلیل سوظن به قتل در بلیز تحت تعقیب بود، به ایالات متحده بازگشت.
مک‌آفی همچنین یک فعال سیاسی بود. او در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰  نامزد حزب لیبرتاریان برای ریاست جمهوری ایالات متحده شد ولی برایش موفقیت‌آمیز نبود.
در تاریخ ۶ اکتبر سال ۲۰۲۰ ، مک آفی در اسپانیا به اتهام فرار مالیاتی دستگیر شد. این اتهامات اندکی پس از آن اعلام شد که کمیسیون امنیت داخلی ایالات متحده فاش کرد که علیه مک آفی اتهامات مدنی تشکیل داده است و در صورت محکومیت در امور جنایی، وی ممکن است ۳۰ سال زندان داشته باشد.
در ۲۳ ژوئن ۲۰۲۱ ، اندکی پس از مجاز شدن استرداد وی به ایالات متحده توسط دادگاه ملی اسپانیا، مک آفی را به دلیل خودکشی در سلول زندان مرده یافتند.

نقل قول‌ها و مصاحبه‌های جان مک‌آفی از مهم‌ترین‌ها و بحث‌برانگیزترین‌ها در صنعت ارز رمزنگاری شده بود. مک آفی طرفدار طیف گسترده‌ای از ارزهای رمزپایه بود، که بسیاری از آن‌ها جالب و ارزشمند نبودند، تا جایی که شایعات مبنی بر تأیید فروش ارزهای رمزپایه جدید خود به ۲۵ بیت کوین و ۱۵ درصد از توکن‌هایش شروع شد. او همچنان یکی از مداوم ترین طرفداران و مروجان بیت‌کوین بود.
مک‌آفی پیش‌بینی کرده بود که قیمت هر بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به یک میلیون دلار خواهد رسید و مسیر حرفه‌ای تأثیرگذار وی باعث می‌شد برخی از مردم اظهارات او را جدی بگیرند.
در ذیل می‌توانید برخی از گفته‌های جالب توجه از جان مک‌آفی را ببینید:

«من پارانوئید، اسکیزوفرنیک و کودک وحشی دره سیلیکون (سیلیکون ولی) خوانده شده‌ام. اما من یک کارآفرین هستم. من همیشه بوده‌ام من کنجکاو هستم و از حل مشکلات لذت می‌برم.»

«رمزنگاری هر تلاشی را برای جمع‌آوری مالیات از بین خواهد برد، و من فکر می‌کنم این چیز خوبی است.»

«ما دو هفته پیش در یک شهر کوچک در تنسی به نام جکسون بودیم و یک رستوران وجود داشت که می‌گفت: «ما بیت‌کوین می‌گیریم.» بنابراین ما صحبت‌مان رامتوقف کردیم و غذا خوردیم. عالی بود. در حال حاضر یک تغییر اساسی ایجاد شده است.»

«نمی‌توانید جلوی مواردی مانند بیت‌کوین را بگیرید. مثل این است که بخواهید جلوی باروت را بگیرید.»

«بیت‌کوین، به طور کلی، یک ایده عالی است. نگه داشتن کیف پول روی تلفن‌های هوشمند بدترین ایده دهه است.»

«هر احمقی می‌تواند درآمد کسب کند، اما تعداد کمی از مردم می‌توانند پول را نگه دارند.»

«مسئولان آمریکایی پیام داده‌اند که میاییم سراغ تو تا خودکشی کنی!
بازویم را به همین منظور تتو کردم
بدانید اگر اعلام شد خودکشی کردم  من خودکشی نکرده‌ام.
من را کشته‌اند…»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *