صفر تا صد پنکیک‌‌سواپ

پنکیک‌‌سواپ یکی دیگر از پروتکل‌های سیستم غیرمتمرکز مالی یا دیفای (DeFi) با درون‌مایه‌ی خوراکی است که شباهت‌هایی با سوشی‌سواپ (SushiSwap) اتریوم (از نظر حاکمیت جمعی و توانایی برای کشت یا فارم (Farm) توکن تأمین نقدینگی) دارد، اما امکانات بسیار دیگری برای کسب جایزه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر زنجیره‌ی هوشمند بایننس (Binance Smart Chain(BSC)) به‌دست جمعی ناشناس از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار کار خود را با گرایش به خوراکی‌های صبحانه و خرگوش‌ها آغاز کرد.
پنکیک‌‌سواپ صرافی غیرمتمرکزی برای سواپ یا مبادله‌ی توکن‌های BEP-20 است. اگر با صرافی‌های یونی‌سواپ یا سوشی‌سواپ آشنایی داشته باشید کار با پنکیک‌‌سواپ چندان سخت نیست. همه‌ی این صرافی‌ها در طراحی هسته‌ی اصلی تقریباٌ شبیه به هم هستند.استفاده از پنکیک‌‌سواپ

اگر به https://pancakeswap.finance سر زده باشید متوجه می‌شوید که بسیاری از موارد کاربردی این صفحه تنها با اتصال کیف پول شما به این صرافی فعال می‌شوند. کیف پول‌های قابل اتصال به این صرافی در تصویر قابل مشاهده هستند.

در بین آن‌ها نام متامسک نیز به چشم می‌خورد. جای تعجب نیست، زیرا معماری زنجیره‌ی هوشمند بایننس به گونه‌ای است که می‌توان از متامسک برای تعامل با اپلیکشن‌های غیرمتمرکز یا همان دپ‌های DApps مبتنی بر زنجیره‌ی هوشمند بایننس BSC استفاده کرد.
با اتصال کیف پول به این صرافی اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد و خواهید دید که توکن‌های تأمین نقدینگی متفاوت وعده‌ی دریافتی‌های متفاوتی به شما خواهند داد.

سواپ یا مبادله در پنکیک‌‌سواپ
این صرافی از مدل بازارسازی خودکار (automated market maker (AMM)) استفاده می‌کند، به این معنی که در زمان معامله‌ی دارایی‌های خود در این پلتفرم هیچ صفحه‌ی سفارش‌گذاری که نشان‌دهنده‌ی سفارش طرف مقابل شما باشد مشاهده نخواهید کرد و در عوض به شما امکان می‌دهد تا در برابر یک استخر نقدینگی (liquidity pool) معامله کنید.
این استخرها با دارایی کاربران دیگری پر شده‌اند که دارایی‌های خود را در ازای دریافت توکن‌های تأمین نقدینگی (liquidity provider (or LP)) به این استخرها واریز می‌کنند. این کاربران می‌توانند از این توکن‌ها برای بازیابی سهم خودشان به‌اضافه‌ی بخشی از هزینه‌ی معامله بهره‌مند شوند.
بنابراین در مجموع می‌توان توکن‌های BEP-20 را معامله، یا به نقدینگی آن‌ها اضافه کرد و جایزه به‌دست آورد. البته این‌ها مواردی هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
توکن‌های تأمین نقدینگی در طعم‌های مختلفی به شما ارائه می‌شود. برای نمونه در ازای قرار دادن BUSD و BNB در این استخر توکن‌های BUSD-BNB LP دریافت می‌کنید و در ازای BETH و ETH؟ می‌توانید چشم انتظار دریافت توکن‌های BETH-ETH LP باشید.

اضافه‌کردن نقدینگی
باز هم باید گفت در صورتی‌که پیش از این نیز از هر کدام از بازارسازان خودکار استفاده کرده باشید کار با این صرافی نیز چندان دشوار نیست. برای کشت کیک (Cake) نخست باید به صرافی نقدینگی تزریق کرد.
زبانه‌ی Trade در ستون سمت چپ صرافی را فشار دهید، گزینه‌ی نقدینگی Liquidity و سپس Add Liquidity یا همان افزایش نقدینگی را انتخاب و در نهایت جفت توکنی را که می‌خواهید به صرافی واریز کنید کلیک کنید. البته پیش از افزایش نقدینگی به یک استخر باید درباره‌ی ضرر ناگهانی یا impermanent loss اطلاعات کافی کسب کنید.

کشت یا فارم در پنکیک‌‌سواپ
پس از واریز توکن‌های تأمین نقدینگی حالا زمان آن رسیده‌است تا برای به‌دست آوردن توکن حاکمیتی این صرافی یعنی کیک آن‌ها را استیک (Stake) کنید. به زبانه‌ی کشت Farms بروید و گزینه‌ای را که با توکن‌های تأمین نقدینگی شما تطابق دارد انتخاب کنید. اما کدام توکن‌های تأمین نقدینگی قابل واریز هستند؟ فهرست بلندبالایی از این توکن‌ها وجود دارد که در این‌جا بر اساس ذائقه، مطرح‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.
CAKE – BNB LP
BUSD – BNB LP
BETH – ETH LP
USDT – BUSD LP
USDC – BUSD LP
DAI – BUSD LP
LINK – BUSD LP
TWT – BNB LP
هم برای توکن‌های شبکه‌ی ERC-20 و هم توکن‌های BEP-20 نیازمند تایید جابه‌جایی هستید، این تایید به قراداد اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را از طرف شما برداشت کند. پس از تایید Approve Contract پنجره‌ای باز می‌شود که از شما درخواست تایید تراکنش و هزینه‌ی آن را دارد.
با تایید این تراکنش مقداری که می‌خواهید استیک کنید را انتخاب و تایید می‌کنید. پس از خروج از این صفحه، باز هم می‌توانید در هر زمان که خواستید به این صفحه برگردید و مقدار کیکی را که به‌دست آورده‌اید بررسی کنید و در صورت تمایل آن را در هر نقطه از زمان با کلیک بر روی گزینه‌ی برداشت Harvest و تایید آن برداشت کنید.

استخرها (Pools)
جوایز به همین موارد ختم نمی‌شوند و می‌توانید با استیک کیک‌های خودتان در استخر سیراپ (SYRUP) جوایز بیشتری به‌دست آورید. به سراغ گزینه‌ی Pools در ستون سمت چپ صفحه بروید تا استخرهایی را که می‌توانید کیک‌های‌تان را در آن‌ها استیک کنید ببینید. با استیک کیک‌های‌تان در استخرهای استیکینگ مخصوص می‌توانید توکن‌های دیگری نیز به‌دست بیاورید.
بزرگ‌ترین استخر سیراپ به کیک تعلق دارد که راهی است به‌سوی کسب کیک بیشتر. البته با استیک کیک توکن‌های بیشتری نیز قابل‌دستیابی هستند. پس همیشه نیم‌نگاهی به استخر سیراپ داشته باشید.

لازم به‌ذکر است که این بار هم باید برداشت توکن‌های خود را با کلیک بر روی Approve CAKE تایید کنید و پس از تایید مقدار کیکی را که قصد استیک‌کردن آن را دارید انتخاب کنید.
حالا که کیک‌ها را استیک کردید بدون نیاز به هیچ گونه دخالتی می‌توانید توکن‌های اهدایی استخر را دریافت کنید. در صورت تمایل به نقد کردن این جوایز کافی است تا بر روی گزینه‌ی برداشت کلیک کنید.

بایننس بریج (Binance Bridge)
یکی دیگر از انتخاب‌های بسیار مهم و کارایی که پنکیک‌‌سواپ در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد بایننس بریج است. در صورت نیاز به معامله‌ی توکن‌های شبکه‌ی ERC-20 در صرافی پنکیک‌‌سواپ باید آن‌ها را به دارایی‌هایی بر زنجیره‌ی هوشمند و استاندارد بایننس یعنی BEP-20 تبدیل کنید. با وجود هزینه‌ی بالای تراکنش اتریوم، دارایی‌های گسترده بر زنجیره‌ی بایننس هزینه‌های معاملاتی بسیار هنگفت اتریوم را به‌شدت کاهش خواهند داد. البته پس از پایان فعالیت در صرافی پنکیک‌‌سواپ و در صورت نیاز به تبدیل دارایی‌های BEP-20 به ERC-20 می‌توانید از همین بریج دوباره و این‌بار در جهت عکس استفاده کنید.
برای یافتن این گزینه در نسخه‌ی دوم پنکیک‌‌سواپ می‌توان پس از کلیک بر روی Trade گزینه‌ی Exchange یا Liquidity را انتخاب کرد و در انتهای صفحه بایننس بریج را مشاهده کرد.

از آن‌جا که این بریج از طریق افزونه‌ی Binance Chain Wallet ارتباط شما را با صرافی بایننس برقرار می‌کند باید حتماً تمهیدات مربوطه از جمله استفاده از وی‌پی‌ان یا وی‌پی‌اس و سایر موارد را رعایت کنید.
این بریج در زمان نگارش مطلب تنها از کیف پول متامسک پیشتیبانی می‌کند.

پیش‌بینی (Prediction)
از جدیدترین بخش‌های پنکیک‌‌سواپ که هم‌اکنون به حالت آزمایشی در معرض استفاده‌ی عموم قرار گرفته‌ است می‌توان به بخش پیش‌بینی قیمت BNB-USDT اشاره کرد. در این بخش می‌توان به پیش‌بینی قیمت در بازه‌ی 5 دقیقه پرداخت و در ازای درستی این پیش‌بینی و سپردن مقدار BNB و انتخاب اهرم موردنظرتان جایزه دریافت کنید و در صورت عدم‌درستی پیش‌بینی‌تان با همان ضریب انتخابی BNB از دست بدهید.

بخت‌آزمایی (Lottery)
چه کارهای دیگری می‌توانید با کیک‌های‌تان انجام دهید؟ این امکان برای شما وجود دارد تا کیک‌های‌تان را وارد قرعه‌کشی پنکیک‌‌سواپ کنید.

هر بخت‌آزمایی شش ساعت طول خواهد کشید. هر بلیط قرعه‌کشی تنها ده کیک هزینه دارد و ترکیبی است از یک عدد پنج‌رقمی که از کنار هم قرار دادن اعداد یک تا چهارده تشکیل شده‌است مثلاً بلیطی به شماره‌ی 12-3-6-5. برای بردن کل مبلغ جایزه (%50 کل استخر بخت‌آزمایی) بلیط برنده باید همه‌ی اعداد به قیدقرعه اعلام‌شده را به همان ترتیب اعلام شامل شود.
نگران نباشید در صورتی‌که تنها دو عدد اعلام‌شده یا بیش از آن تعداد در بلیط شما وجود داشته باشد (البته به ترتیب اعلام) به شما هم جایزه تعلق خواهد گرفت.

مجموعه‌ی ان‌اف‌تی (Collectibles NFT)
در صورت انتخاب‌شدن به‌عنوان برنده‌ی یک ان‌اف‌تی می‌توانید آن‌را با کیک معاوضه کنید یا آن‌را در مجموعه‌ی خود نگه دارید. اما چطور می‌توان برنده‌ی ان‌اف‌تی شد؟ برای این کار باید در صرافی ثبت نام کنید. برنده‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. بهتر است گهگاهی به صفحه‌ی ان‌اف‌تی‌ها سر بزنید.

تیم‌ها و پروفایل‌ها
اگر به‌دنبال استفاده‌ی بیشتر از مکانیسم‌های بازی در بخش‌های کسب‌وکار هستید با ارائه و به نمایش‌گذاشتن آثار خودتان و ایجاد یک پروفایل عمومی و پیوستن به تیم‌های دیگر می‌توانید به رقابت جمعی بپردازید و نتایج گروهی کسب کنید. این نتایج در بخش مبارزات تیمی (Team Battle) در نوار سمت چپ قابل دسترسی است.
دریافت عرضه‌ی اولیه در ازای کشت (Initial Farm Offerings (IFO))
عرضه‌ی این توکن‌ها روشی است برای قرار دادن توکن‌های به‌تازگی ایجادشده در دستان کاربران با استفاده از قدرت کشت سود (yield farming). در پنکیک‌‌سواپ کسب این هدایا از طریق سپردن توکن‌های تأمین نقدینگی یک استخر حمایت‌شده برای دستیابی به فروش توکن‌های جدیداً رونمایی‌شده است. برای بررسی هدایای عرضه‌شده‌ی فعال به بخش IFO مراجعه کنید. در زمان انتشار این مطلب عرضه اولیه‌ی پنکیک‌‌سواپ از Kalmar (KALM) میزبانی می‌کند.

فروشگاه پنکیک‌سواپ
در قسمت More این صرافی بخش فروشگاه در کنار بخش‌های تماس با تیم صرافی، رای‌دهی، اسناد، وبلاگ و … قرار دارد و به فروش محصولاتی با لوگوهای صرافی می‌پردازد.

نقشه‌ی راه محصول (RoadMap)
صرافی پنکیک‌‌سواپ نقشه‌ی راه ارائه‌شده‌ی خود را تنها فهرستی برای انجام کارهای خود بدون زمان‌بندی مشخص می‌داند و زمان رسیدن به هر یک از این کارها را اولین فرصت ممکن اعلام می‌کند.
1- کار مجدد بر روی سایت
ساخت صفحه‌ی خانگی جدید
امکان برداشت همه و استیک همه
داشبورد شخصی
یو ایکس (UX) بهینه‌سازی‌شده
سایت با سرعت بالاتر
کارایی بهتر بر روی تلفن همراه
سیستم گردش جدید

2. استیک کیک (استخرهای سیراپ)
استیک کیک
استخرهای اصلی
استخرهای جمعی
مرکب‌سازی خودکار کیک‌ها

3. سایر محصولات

بخت‌آزمایی
ارائه‌ی تحلیل و آمار
رای‌دهی
پیش‌بینی بازار
عرضه‌ی اولیه‌ی در ازای کشت
سیستم قرض‌دهی و قرض‌گیری
معاملات مارجین
اکوسیستم ان‌اف‌تی
مکانیسم بازی مبتنی بر ان‌اف‌تی
استیک با زمان مشخص
سفارشی سازی پروفایل کاربری
امنیت پنکیک‌‌سواپ

در پایان این پرسش مطرح می‌شود که آیا پنکیک‌‌سواپ امن است؟
امنیت پنکیک‌‌سواپ مورد بررسی سرتیک CertiK قرار گرفته‌است. اما آیا این موضوع به معنای امنیت کامل استفاده از این صرافی است؟ خیر. همواره به خاطر داشته باشید که واریز دارایی به یک قرارداد هوشمند دارایی شما را در معرض تهدیدهای ناشی از باگ قرار می‌دهد و پروژه‌های معتبر و بررسی‌شده نیز از این موضوع مستثنی نیستند. هرگز بیشتر از مقداری که قادر به تحمل از دست دادن آن هستید به صرافی واریز نکنید.

نکات پایانی
پنکیک‌‌سواپ بزرگ‌ترین پروژه‌ی بازارسازی خودکار بر روی زنجیره‌ی هوشمند بایننس با ویژگی‌هایی خلاقانه است و بخش اعظمی از این اطلاعات آماری و تحلیل‌ها در قسمت اطلاعات یا اینفوی (Info) صرافی با آدرس https://pancakeswap.info/ قابل مشاهده است.
با وجود این که ممکن است اتریوم به عنوان آغازگر روند دیفای شناخته شده باشد، اما نوآوری‌هایی مانند پنکیک‌‌سواپ نشانه‌ای است از این که موج این نوآوری سایر شبکه‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد (منبع این ادعا: بخش آکادمی صرافی بایننس است). اما لازم به ذکر است که اگرچه صرافی پنکیک‌‌سواپ با وجود داشتن حجم نقدینگی بسیار بالا به یک صرافی غیرمتمرکز بزرگ و در خور توجه بدل شده‌است، اما در مقایسه‌ی با یونی‌سواپ و به دلیل قرار گرفتن بر زنجیره‌ی هوشمند بایننس به طور کامل غیرمتمرکز نیست و در غیرمتمرکز خواندن آن باید محتاطانه‌تر عمل کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *