گران قیمت‌ترین NFT‌های معامله شده تا امروز

طی ماه‌های اخیر، بازار خرید و فروش توکن‌ غیرمثلی یا به‌اختصار (NFT) در حوزه ارزهای دیجیتال، به شدت داغ شده است، به طوری که فقط ۹ مورد از ۱۰ مورد فروش گران‌ قیمت‌ترین توکن‌های غیرمثلی چندین میلیون دلاری، طی ۶ ماه اخیر خرید و فروش شده‌اند.
در ادامه این مطلب، بزرگ‌ترین مزایده‌های توکن‌های NFT را معرفی خواهیم‌کرد.

توکن‌های غیرمثلی در ‌حال تغییر دیدگاه‌ ما در مورد هنر هستند و سرمایه‌گذاران نیز به‌تدریج متوجه این مسئله شده‌اند. همچنین، رکورد جستوجو کاربران گوگل بیش از هر زمان دیگری در رابطه با واژه NFT در سال 2021 شکسته شد و حجم معاملات در بازارهای متعلق به این توکن‌ها از جمله نیفتی گِیت‌وی (Nifty Gateway) و اُپن سی (OpenSea) به‌طور مداوم در حال افزایش است و به نظر می‌رسد همه به‌دنبال کشف این دارایی‌های جدید و نحوه استفاده از آن‌ها هستند.

همه‌روز( 5000 روز اول) 69.3 میلیون دلار
رکورد گرانترین NFT فروخته شده تاکنون را به خود اختصاص داده‌است. این اثر هنری که توسط هنرمند مشهور آثار دیجیتالی، مایک وینکلمن، ملقب به بیپِل خلق شده، با قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در خانه حراج کریستیز به فروش رفت. این اثر اولین اثر هنری کاملاً دیجیتالی است که در این حراج فروخته شد. این توکن نشان‌دهنده کلاژی از ۵,۰۰۰ اثر هنری ابتدایی بیپل است و پیشرفت این هنرمند را در طول حرفه هنری‌ خود به تصویر کشیده‌است.


در ابتدا جاستین سان، مدیرعامل و بنیان‌گذار ترون بود که برای این رویداد، پیشنهاد شگفت‌انگیز ۶۰.۲ میلیون دلاری را داد، اما در دقایق آخر با قیمت اعلام‌شده از سوی ساندِیرسَن، برنده نهایی این مزایده فردی هندی‌تبار به نام ویگنش ساندِیرسَن ملقب به متاکوو بود. او در خصوص هدف خود از خرید این توکن غیرمثلی توضیح داد:
قصد داشتم به هندی‌ها و افراد رنگین‌پوست نشان دهم که آن‌ها نیز می‌توانند در سرمایه‌گذاری پیشرو باشند و بدانند که دنیای ارزهای دیجیتال، بین شرق و غرب توازن ایجاد کرده و اکنون زمان رشد شهروندان کشورهایی که به‌لحاظ اقتصادی، در جایگاه ضعیف‌تری قرار داشتند، فرارسیده است.

(کریپتو‌پانک شماره 7523) 11.5 میلیون دلار

کریپتو‌پانک‌ها مجموعه ای تصادفی از 10000 شخصیت دیجیتالی منحصر به فرد هستند و برخی از اولین نمونه‌ توکن‌های غیرقابل تعویض هستند که در بلاک چین اتریوم منتشر شده‌اند.
کریپتوپانک‌ محصول فکری آزمایشگاه‌‌های لاروالبز است که توسط مت هال و جان واتکینسون در نیویورک تاسیس شد.
برخی از کریپتو‌پانک‌ها در ابتدا به صورت رایگان ارائه می‌شدند اما اکنون با مبالغ قابل توجهی به فروش می‌رسند. توکن خاص پاور پانک شماره 7523، دارای چندین ویژگی است و این یکی از دلایلی است که باعث شد در حراج “بومی دیجیتال” این توکن به قیمت 11.8 میلیون دلار به بزرگترین سهامدار، شالوم مکنزی، به فروش برسد.
مکنزی به دکریپت گفت: “من واقعاً این کریپتو پانک خاص را می‌خواستم.” این بخشی از مجموعه بیگانگان است که از کمیاب‌ترین پانک‌ها هستند و این توکن هم، تنها بیگانه‌ای است که ماسک دارد. من فکر کردم که این NFT می‌توانند نماد دوران کوید و رواج توکن‌های غیر‌مثلثی باشد.

(کریپتو‌پانک شماره 7804) 7،5 میلیون دلار

دیلان فیلد، مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری طراحی فیگما، پشت فروش سومین گرانترین NFT تاریخ قرار دارد. اینNFT در مارس 2021 به ارزش 4200 اتریوم فروخته شد که در آن زمان ارزش آن معادل 7.5 میلیون دلار بود.
این توکن یکی از کریپتو‌پانک‌های بیگانه است و دارای سه عدد لوازم جانبی، شامل یک کلاه، سایه و یک پیپ می‌باشد (در واقع، این تنها کریپتو‌پانک بیگانه است که دارای پیپ یا کلاه است).

(کریپتو پانک شماره 3100 ) 7،5 میلیون دلار

یک پانک بیگانه دیگر، کریپتو پانک شماره 3100 می‌باشد که دارای هدبند است و در مارس 2021 به قیمت 4200 اتر معادل (7.51 میلیون دلار) فروخته شد.

(کراس رود ) 6،66 میلیون دلار

کراس‌رود یک NFT است که توسط بیپل، هنرمند مشهور دیجیتالی خلق شده‌است. این توکن پیامی ضد سیاست‌های ترامپ دارد و تصویری از فردی شبیه به دونالد ترامپ را نشان می‌دهد که در وضعیتی شکست‌خورده دراز کشیده و عباراتی ناپسند در سرتاسر بدنش نوشته شده است. البته، این اثر هنری به‌گونه‌ای طراحی شده بود تا بر اساس نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده تغییر کند و اگر ترامپ پیروز ‌شد، این اثر او را با تاجی بر سر و در حال عبور از شعله‌های آتش نشان دهد.
این NFT تنها چهار ماه پس از خرید اولیه ، تقریباً 10 برابر قیمت اصلی آن فروخته شد.

جبهه اقیانوس: 6 میلیون دلار

در مارس 2021، جاستین سان سرانجام یک Beeple NFT را در دست گرفت و 6 میلیون دلار برای کار دیجیتالی هنرمند Ocean Front پرداخت کرد.
مبادا فکر کنید NFT ها فقط برای میلیاردرهای رمزنگاری هستند، پول این توکن به یک هدف خوب ختم شد. سود این حراج به بنیاد زمین باز، یک موسسه غیر‌انتفاعی، که هدف آن ردیابی پیشرفت جهانی در توافقنامه پاریس برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است، پرداخت گردید.

(کریپتو پانک شماره 5217) 5،44 میلیون دلار

اینNFT یکی از 24 پانک میمون و دارای کلاه بافتنی و زنجیر طلا است و در جولای 2021 به قیمت 5.44 میلیون دلار فروخته‌شد.

(کد منبع وب جهانی) 5.43 میلیون دلار

این NFT، یک توکن مبتنی بر بلاکچین که حاوی اطلاعات کد منبع وب جهانی (WWW)، نوشته شده توسط تیم برنز لی، خالق وب در حراجی آنلاین ساتبیز، 5،4 میلیون دلار فروخته شد. البته منتقدان شکایت کردند که فروش کد منبع وب به یک فرد، خلاف ماهیت غیر‌متمرکز وب است. برنرز لی، اما به نوبه خود، استدلال کرد که این کار “کاملاً با ارزش‌های وب مطابقت دارد”.
البته، این در‌واقع کد منبع وب نیست، در حقیقت این منبع باز و در دامنه عمومی است و بنابراین برای مشاهده و کپی آزادانه در دسترس قرار‌دارد.

(کریپتو پانک شماره 7252) 5،3 میلیون دلار

آخرین مالک کریپتو‌پانک 7252، که یک پانک زامبی با بند چانه، گوشواره و موهای دیوانه است، هنگام خرید آن را در اوایل آگوست 2021، به مبلغ 2.5 میلیون دلار خریداری کرده‌است، اما فقط چند هفته طول کشیده تا پول خود را دو برابر کنند و در 24 آگوست این توکن را به قیمت 1600 اتر، معادل 5،33 میلیون دلار بفروشد.

(آزاد بمان) 5.27 میلیون دلار

ادوارد اسنودن در آوریل 2021، یک اثر هنری دیجیتالی با عنوان “آزاد بمان” ایجاد و به حراج گذاشت. این اثر یک اسنودن متفکر را در پس زمینه متن تصمیم دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده نشان می‌دهدکه قانون میهن‌پرستان اجازه جمع‌آوری و نظارت گسترده بر سوابق تلفن آمریکایی‌ها توسط آژانس امنیت ملی را نداده‌است.
اسنودن این اثر هنری را به مبلغ 5.4 میلیون دلار، در بازار NFT با محوریت جامعه فروخت و درآمد حاصل از آن را به بنیاد آزادی مطبوعات که یک موسسه غیر‌انتفاعی است که از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و روزنامه نگاری با منافع عمومی حمایت می‌کند، اختصاص داد.

(نجات زندگی هزاران نفر) 5.1 میلیون دلار

NFT فقط مربوط به میلیاردرهایی نیست که مدعی حق فخر فروشی در مورد میمون‌ها و زامبی‌های پیکسلی هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای دلایل خوبی مورد استفاده قرار گیرند. شرکت غیر دولتی سلامتی نورا، NFT خود را با عنوان “هزاران نفر را نجات دهید” ایجاد کرد تا بتواند برای مادران جدید در جنوب آسیا کمک مالی جمع‌آوری کند. برآورد شده‌است که می‌توان نه نوزاد را در هر 1000 تولد با هزینه ای معادل 1235 دلار برای زندگی نجات داد. این NFT در ماه می 2021، به قیمت 1،337 اتر، معادل 5،1 میلیون دلار فروخته شد.

(کرپیتو‌پانک 2338) 4،4 میلیون دلار

ششمین کریپتو‌پانک در لیست ما در آگوست 2021 به قیمت 4.4 میلیون دلار فروخته شد. این پانک که در نوامبر 2018 توسط مالک قبلی آن با قیمت 443 دلارخریداری شده‌بود، در کمتر از سه سال 1.000.000 % بازدهی داشته است.
این پانک یکی از 88 زامبی در کل 10000 کریپتوپانک است و یکی از چهار زامبی با ویژگی و نشان موهاوک است که در واقع یک نمونه نادر است.

(جایگزین کننده ) 4.1 میلیون دلار

این NFT دارای یک ویژگی منحصر به‌ فرد است. همانطور که از نامش پیداست، جایگزین‌کننده، اثار هنری دیجیتالی میکا (Mad Dog Jones)، از خود نسخه‌هایی تهیه می‌کند. این NFT خود تکرار‌ کننده صدها نوع NFT را ارائه می‌دهد که می‌تواند توسط مالک به فروش برسد.
این توکن در آوریل 2021 با قیمتی بیش از 4.1 میلیون دلار به حراج گذاشته‌شد.

(فیدنزا شماره 313) 3.3 میلیون دلار

در آگوست 2021، NFT فیدنزا ،313 توسط تایلر هوبس برابر با 1000 اتر و معادل 3،3 میلیون دلار خریداری شد و فروشنده، آن را به قیمت 0.58 اتر، حدود 1400 دلار، فقط دو ماه زودتر خریداری کرده‌بود تا سرمایه‌ای بالغ بر 235000 %، بازدهی داشته‌باشد.
این تنها قطعه فیدنزا نیست که به قیمت بالا فروخته شده‌است. سه اثر دیگر از این مجموعه، که قطعه‌ای منحصر به فرد از مستطیل‌ها و مربع‌های رنگارنگ را در هنگام ضرب ایجاد می‌کند، با مبلغ هفت رقمی دست‌به‌دست شده‌است. کل پروژه بلوک‌های هنری تنها در آگوست ،2021 300 میلیون دلار حجم معاملات ایجاد کرد.

(اولین توییت) 2.9 میلیون دلار

این NFT اولین توییت جک دورسی، مدیرعامل و ‌بنیان‌گذار توییتر و البته اولین توییت ثبت‌شده در شبکه اجتماعی توییتر در مارس ۲۰۲۱ به مزایده گذاشته‌شد و در نهایت، با قیمت خیره‌کننده ۲.۹ میلیون دلار به فروش رفت.این توکن از طریق پلتفرم معروفی به نام ولیوبلز ساخته‌شد که به کاربران اجازه ایجاد نسخه NFT توییت‌هایشان را می‌دهد.دورسی در تلاشی بشردوستانه متعهد شد که فوراً ۱۰۰ درصد از سود فروش توکن خود را به بیت‌کوین تبدیل و سپس آن را به انجمن خیریه افریکا ریسپانس اهدا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *