ایـردراپ چیست و چطور کار می‌کند؟

به‌طور سنتی ایردراپ‌ها را می‌توان راهبردی بازاریابی در نظر گرفت که پروژه‌های کریپتویی برای تشویق استفاده از پلتفرم خودشان به کار می‌برند. پروژه‌های جدید ممکن است به کیف‌های رمزارزی شما به عنوان بخشی از عرضه‌ی اولیه و یا جایزه‌ای برای ترویج برند خودشان توکن یا کوینی را واریز کند.
در مجموع می‌توان گفت ایردراپ راهی است برای کسب دارایی‌های دیجیتال بدون خرید آن‌ها. در ادامه به بررسی در زمینه‌ی ایردارپ‌ها می‌پردازیم.

ایردراپ کریپتویی
ایردراپ کریپتویی انتقال رمزارز رایگان از یک پروژه‌ی کریپتویی به کیف رمزارز کاربران است. موقعیت‌های متعددی وجود دارد که دست‌اندرکاران پروژه تصمیم می‌گیرند تا ایردراپ بدهند، اما تأثیر ایردراپ‌ها همواره مشابه است ـ سرمایه‌گذار رمزارز اغلب به صورت رایگان یا در ازای انجام وظایف ساده‌ای مقداری از آن کوین یا توکن را به دست می‌آورد.
برخی مواقع ممکن است برای بهره‌مند شدن از این ایردراپ‌ها مجبور به تأیید مدارک شناسایی خود (KYC) نیز بشوید.
ایردراپ‌های کریپتویی ممکن است جایزه‌ی ثبت اشتراک یک خبرنامه، دنبال‌کردن صفحه‌ی شبکه‌های اجتماعی یک پروژه، یا هر روش دیگری برای جلب‌توجه به برند و جذب افراد بیشتری به یک پلتفرم باشد.
پلتفرم‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند تا توکن‌های حاکمیتی (governance token) خود را نیز ایردراپ کنند یا نه. توکن‌های حاکمیتی علاوه بر ارزش مالی‌شان، به نگهدارندگان خود حق رای می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا بر تصمیمات اساسی پروژه تأثیر بگذارند.

مزایا و معایب ایردراپ‌های کریپتویی
ایردراپ‌های کریپتویی می‌توانند راهی برای شکوفایی و رونق پورتفولیوی رمزارز شما بدون نیاز به خرید دارایی‌های دیجیتال باشند و می‌توانند به شما در سهیم‌شدن در یک پلتفرم جدید در کف قیمتی کمک کنند.
با این وجود دارایی‌های ایردراپ‌شده به‌راحتی ممکن است به هیچ تبدیل شوند. می‌توانید برای یافتن و مطالبه‌ی ایردراپ‌ها زمان صرف کنید، اما پیش از آن‌که موفق به فروش آن‌ها شوید با ریزش شدید قیمت مواجه شوند.
حتی بدتر از آن، احتمال آن می‌رود که در این روند پول یا اطلاعات حساس‌تان را در معرض خطرات پلتفرمی کلاه‌بردار قرار دهید. اما در صورتی که طرفدار پروپاقرص رمزارزها باشید و از همگام‌شدن با پیشرفت‌های جدید و مدیریت پویای پورتفولیوی خود به‌صورت دائم لذت می‌برید ایردراپ‌ها ارزش پیگیری دارند.
انواع مختلف ایردراپ‌ها
پروژه‌های کریپتویی در چندین موقعیت مختلف رمزارز رایگان به کاربران اهدا می‌کنند، اما انگیزه‌ی همیشگی آن‌ها تشویق کاربران است.

مهمترین انواع ایردراپ:

ایردراپ استاندارد (Standard airdrop):
ایردراپی که مقداری از کوین یا توکن اصلی یک پلتفرم را در قالب راهبرد بازاریابی پروژه به کیف‌های رمزارز موجود منتقل می‌کند. این عمل غالباً در راستای ترویج برند و تشویق بیشتر افراد برای پذیرش آن دارایی و در بیشتر مواقع در زمان عرضه‌ی اولیه‌ی کوین به بازار صورت می‌گیرد. به طور کلی، همه‌ی آن‌چه باید انجام دهید چیزی نیست مگر ثبت یک حساب کاربری برای پروژه‌ی جدید و ارائه‌ی آدرس کیف رمزارزتان در زمان توزیع کوین یا توکن پروژه.


ایردراپ انعامی (Bounty airdrop): این نوع ایردراپ‌ها نیز در زمره‌ی راهبردهای بازاریابی قرار می‌گیرند، اما دریافت‌کنندگان بالقوه‌ی آن‌ها باید در برخی فعالیت‌های تبلیغاتی مرتبط با پروژه مشارکت داشته باشند. فعالیت‌هایی مانند: به اشتراک گذاشتن پستی درباره‌ی آن پروژه‌ی بلاک‌چینی در توییتر یا دیگر رسانه‌های جمعی، ثبت‌نام برای اشتراک خبرنامه‌ی پروژه از طریق ایمیل و پیوستن به انجمن‌های بحث و تبادل نظر و مشارکت در پروژه.

گرفتن توکن و کوین رایگان در این روش ایردراپ در مقایسه با روش پیشین در گروِ انجام کارهای بیشتری است، اما لازم به ذکر است که این فعالیت‌ها معمولاً چندان دشوار نیستند.

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop): ایردراپی که رمزارزها را به گروهی از افراد دنبال‌کننده‌ی یک گردآورنده‌ی ایردراپ می‌بخشد. این سایت‌های طرف سوم مسئول انتشار اخباری درباره‌ی پروژه‌های رمزارزی خوش‌آتیه و رویدادهای ایردراپی آتی آن‌ها هستند.


ایردراپ هولدری: این نوع ایردراپ به افرادی تعلق می‌گیرد که مقداری از رمزارز دیگری را در کیف رمزارز خود نگهداری می‌کنند. به‌طور معمول این پروژه‌ی کریپتویی در تاریخی مشخص (اعلان‌شده یا نشده) از دارایی‌های پس‌انداز شده‌ی افراد اسنپ‌شات گرفته، و پس از آن به افراد براساس مقدار دارایی‌شان در آن زمان اجازه‌ی مطالبه‌ی ایردراپ می‌دهد.

برای مثال بنیانگذاران اصلی پروژه‌ی استلار (Stellar) که کار خود را در سال 2014 آغاز کرد، در سال 2016 اعلام کردند که برنامه‌ای برای ایردراپ 19 میلیارد دلار رمزارز بومی خود (XLM) به هولدرهای آن زمانِ بیت‌کوین دارند. برای دریافت این جایزه‌ی ایردراپی (XLM) کاربران باید هولد بیت‌کوین خود را اثبات و تأیید دریافت می‌کردند.

روش دریافت ایردراپ‌های کریپتویی

ایردراپ‌های کریپتویی می‌توانند روش خوبی برای اضافه‌کردن رمزارز به پورتفولیوی شما بدون خرید دارایی در ازای پول رایج کشورها باشند.
برخی از روش‌های دنبال‌کردن ایردراپ‌های کریپتویی:
انجام جستجوهای منظم آنلاین برای یافتن فرصت‌های ایردراپ
دنبال‌کردن گردآورندگان ایردراپ‌ها و شرکت در ایردراپ‌های انحصاری آن‌ها
مشارکت و ثبت‌نام در پلتفرم‌های جدید برای منتفع‌شدن از ایردراپ‌های استانداردی که ارائه می‌کنند
بررسی پروژه‌های آتی و نوظهور برای آمادگی برای ایردراپ‌های انعامی
سود بردن از ایردراپ‌های آتی پروژه‌ها در بسیاری از مواقع به همگام‌شدن با پیشرفت‌ها و به چنگ‌آوردن فرصت‌هایی بستگی دارد که در این زمینه به‌وجود می‌آیند.

ایردراپ‌های اسکم
در صورتی که قصد دنبال‌کردن ایردراپ‌ها را دارید باید خودتان را در برابر اسکم‌ها محافظت کنید. این اسکم‌ها ایردراپ‌های جعلی یا اسکم‌های کلید جعلی هستند که در آن‌ها اسکمرها تلاش می‌کنند تا اختیار پول شما یا کلیدواژه‌های خصوصی شما را در قبال تظاهر به دادن توکن‌های ایردراپی در دست بگیرند.
به یاد داشته باشید که از دادن کلیدواژه‌های خصوصی یا وصل‌کردن کیف رمزارزتان به لینک‌ها و طرف‌های نامطمئن خودداری کنید. بعضی مواقع اسکمرها حتی توکنی جعلی را به کیف رمزارز شما واریز می‌کنند و تا زمانی‌که در صدد فروش یا معاوضه‌ی این توکن تقلبی نباشید به اسکم‌بودن ایردراپ پی نخواهید برد.
پیش از انجام هر اقدامی در زمینه‌ی مطالبه‌ی هر ایردراپی به بررسی بنیان‌گذاران پروژه، خواندن اسناد عمومی آن و ارزیابی احساسات و عواطف و در کل حال و هوای دیگر سرمایه‌گذارن آن بپردازید.

بعضی از بهترین پلتفرم‌های اطلاع‌رسانی ایردراپی که باید بشناسید

1. 99airdrops.com
2. Alert Airdrop
3. Coin Airdrop
4. Airdrop Addict
5. Defillama برای معرفی پروژه‌های بدون توکن با امکان ایردراپ
6. توییتر و تلگرام: دو پلتفرم به‌روز و فعال در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی به افراد تازه‌کار و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف از جمله ایردراپ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *