قانون‌گذاری رمزارزها در روسیه به کجا رسید؟

مقامات روسی هنوز در مورد آینده رمزارزها به اجماع کامل نرسیده‌اند. این در حالی است که نهادهای دولتی در این کشور بر ممنوعیت استفاده از رمزارزها در روش‌های پرداختی، اصرار می‌کنند. مطابق شنیده‌ها، تنها عملیات‌های غیرپرداختی با دارایی‌های دیجیتالی در روسیه قانونی خواهد شد.
به نظر می‌رسد بانک مرکزی روسیه، وزارت اقتصاد و دولت روسیه در مورد نظارت بر فضای رمز ارزها به اجماع رسیده باشند. شنیده‌ها حاکی از این موضوع است که دارایی‌های دیجیتالی غیرمتمرکز به عنوان روش پرداختی مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت.

بانک روسیه در ماه گذشته اقداماتی در جهت ممنوعیت طیف وسیعی از فعالیت‌های مربوط به رمز ارزها از جمله استفاده از آن‌ها در پرداخت، معامله و استخراج آن‌ها انجام داد. این اقدامات با مخالفت‌ نهادهای مختلفی از جمله وزارت اقتصاد روسیه مواجه شد. در نهایت دولت فدرال پذیرفت برنامه‌ای را در دستور کار خود قرار دهد که رویکرد آن ایجاد قوانین نظارتی به جای ممنوعیت کلی رمز ارزها باشد.

الکساندر شوخین (Alexander Shokhin) رییس اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه (RSPP) در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مطابق جلسه‌ای که وی و نهادهای مختلف روسیه در مورد این موضوع برگزار کردند، مقرر شد تا تنها روش‌های پرداخت با رمزارزها ممنوع اعلام شود و سایر فعالیت‌های مربوط به این حوزه، تحت نظر قوانین نظارتی قانونی اعلام شود.

قرار است در روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) قوانین جامع مربوط به گردش مالی رمزارزها در کمیته بازارهای مالی روسیه به بحث گذاشته شود. این قوانین جامع بر اساس پیشنهادات وزارت اقتصاد روسیه تنظیم شده‌اند.

وزیر اقتصاد روسیه نیز اعلام کرده است مقامات این کشور به دنبال ممنوعیت وام دهی رمزارزها هستند. همچنین وزارت خزانه‌داری این کشور پیشنهاد داده است برای محافظت از سرمایه‌گذاران، تعداد محدودی از رمز ارزها برای معامله در دسترس شهروندان روسی قرار بگیرد. همچنین اشخاصی که شهروند این کشور محسوب نمی‌شوند می‌توانند از صرافی‌های داخلی و خارجی که در روسیه یک دفتر داشته باشند به خرید رمزارز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *