افزایش نگرانی‌ها در خصوص احتمال حمله ۵۱٪ به مونرو!

در روزهای اخیر نگرانی‌های مرتبط با یکی از استخرهای استخراج شبکه مونرو (XMR) قوت گرفته است. این استخر استخراج که MineXMR نام دارد در حال حاضر کنترل ۴۴٪ از هش‌ریت این شبکه را در اختیار دارد. این موضوع احتمال وقوع حمله ۵۱٪ را تقویت می‌کند و امنیت شبکه مونرو را به خطر انداخته است .در روز سه شنبه قدرت هش‌ریت استخر MineXMR از عدد ۱.۴ گیگاهش بر ثانیه عبور کرد که معادل بیش از ۴۴٪ کل توان پردازشی شبکه مونرو است. این استخر استخراج حدود ۱۳,۰۰۰ ماینر را در اختیار دارد و در ماه آگوست (مرداد) تنها کنترل ۳۴٪ هش‌ریت شبکه مونرو را در اختیار داشت که نشان از رشد روزافزون کنترل این استخر بر شبکه Monero است.

یکی از موضوعات نگران‌کننده در این خصوص احتمال حمله ۵۱٪ است که یکی از نتایج آن احتمال وقوع پدیده ۲ بار خرج کردن در این شبکه است. البته ذکر این نکته ضروری است که حتی اگر یک استخر استخراج کنترل بیش از ۵۱٪ هش‌ریت یک شبکه را در اختیار داشته باشد، به معنی از بین رفتن امنیت در آن شبکه نیست. این موضوع تنها در صورتی عملکرد آن بلاکچین را به خطر می‌اندازد که استخر استخراج مذکور دارای انگیزه‌های پنهانی برای انجام این کار باشد. علاوه بر این در صورت وقوع حمله از سوی این استخر این امکان وجود دارد تا استخراج‌کنندگان به سایر استخرهای استخراج مهاجرت کنند تا در مقابل این حمله از شبکه مونرو دفاع کنند. گفتنی است که دفاتر استخر MineXMR در بریتانیا واقع شده‌اند.
در حال حاضر هش‌ریت متعلق به MineXMR بیش از ۲ برابر مجموع هش‌ریت‌های دومین و سومین استخرهای استخراج XMR است و طرفداران مونرو در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم ردیت در حال تشویق استخراج‌کنندگان به استفاده از استخرهای استخراج غیر از MineXMR هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *