فعالان رمزارز معتقدند «زمستان کریپتو» آغاز شده است!

کاهش ارزش کل بازار رمزارزها در دو هفته گذشته و سقوط آن به زیر ۲ تریلیون دلار، باعث شده است تا افراد کهنه‌کار و تاثیر‌گذار بر این بازار به طور گسترده در رابطه با ورود به بازار نزولی یا زمستان کریپتو صحبت کنند.

برخلاف انتظار بسیاری بیت‌کوین نتوانست در سال ۲۰۲۱ از ۶۸۰۰۰ دلار فراتر برود و در ادامه مسیر خود در سال ۲۰۲۲ به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و باعث زیان قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران بزرگ همچون شرکت مایکرواستراتژی شد.
ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم اما معتقد است زمستان احتمالی برای بازار رمزارز می‌تواند برای این صنعت مفید واقع شود زیرا رشد فناوری را افزایش می‌دهد. به عقیده این میلیاردر ۲۸ ساله، قیمت‌های پایین‌تر در بازار پروژه‌های بلندمدت را تقویت می‌کند و در عین حال، پروژه‌های سوداگرانه را از بین می‌برد.

بوترین روز گذشته در گفتگویی با بلومبرگ در رابطه با ورود به فاز نزولی یا همان «زمستان کریپتو» گفت:
در زمستان کریپتو و در جریان بازارهای نزولی بسیاری از پروژه‌ها حذف می‌شوند و می‌توانید ببینید کدام پروژه‌ها در طولانی‌مدت همچنان پابرجا هستند و مدل کاری، تیم و جامعه آنها با ثبات است.
بوترین معتقد است افرادی که به بازار رمزارزها واقعا علاقه دارند، از بازار نزولی استقبال خواهند کرد. علت آن است که با افزایش قیمت در بازار برای دوره‌ای طولانی، اگرچه بسیاری خوشحال می‌شوند، تعداد کثیری از سرمایه‌گذاران و سوداگران کوتاه‌مدت به بازار جذب می‌شوند که به ضرر بازار است.

در صورتی که پیش‌بینی رهبران صنعت از وقوع بازار نزولی درست باشد، پروژه‌های رمزارز قطعا زمان کافی برای بهبود و توسعه تا رالی صعودی بعدی خواهند داشت. برخی از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند فاز بعدی بازار صعودی تا اواخر سال ۲۰۲۴ از راه نخواهد رسید.
با این حال پیش‌بینی دقیق چرخه‌های کریپتو با توجه به تاثیر بسیاری از عوامل از جمله مسائل ژئوپولتیک مانند جنگ و شیوع کرونا بر بازار بسیار دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *