ترکیب کوین و کوین‌جوین چیست؟ (قسمت دوم)

ساز و کار کوین‌جوین چگونه است؟

ایده اصلی پشت این‌گونه تراکنش‌ها این است که افراد مختلف هر کدام بتوانند با ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نظر خود تراکنشی انجام دهند. از آن‌جا که تمام ورودی‌ها با هم ترکیب می‌شود، غیرممکن است اگر کسی بخواهد با قطعیت مشخص کند که کدام خروجی به کدام کاربر تعلق دارد. دیاگرام زیر را مشاهده کنید:

در این‌جا چهار فرد را داریم که قصد دارند چرخه ردیابی را بشکنند و تاریخچه معاملات خود را پاک کنند. آن‌ها با هماهنگی یکدیگر (یا با کمک هماهنگ‌کننده‌ای حرفه‌ای) ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نظر خود را تعیین کرده‌اند.

هماهنگ‌کننده سپس تمام اطلاعات را از آن‌ها می‌‌گیرد و آن را تبدیل به تراکنش می‌کند و در عین حال از تمام افراد شرکت‌کننده می‌خواهد که قبل از ورود تراکنش به شبکه تراکنش‌ها، ورودی‌های خود را امضا کنند. با ثبت امضای کاربران تراکنش دیگر تغییر نمی‌کند و حتی اگر تغییر کند به کلی باطل می‌شود. به همین خاطر، هماهنگ‌کننده نمی‌تواند بدون هماهنگی کاربر ارزها را بردارد.

این‌چنین تراکنشی در واقع نقش جعبه‌ی سیاه ترکیب کوین را دارد. این را هم به یاد داشته باشید که UTXOها را در این روش به کلی نابود می‌شوند تا UTXOهای جدید به وجود آیند. تنها ارتباط UTXOهای قدیم و جدید خود تراکنش است اما البته هیچکس نمی‌تواند خریداران و فروشندگان معامله را از یکدیگر تمییز دهد. در بهترین حالت شخص می‌تواند مشخص کند که ورودی را یکی از کاربرها ایجاد کرده است و او احتمالاً صاحب یکی از خروجی‌های نهایی است.

اما حتی این را هم‌ نمی‌تواند با قطعیت بگوید. چه کسی می‌تواند با نگاه کردن به دیاگرام تراکنش بالا بگوید که چهار نفر در این تراکنش شرکت داشته‌اند؟ آیا این یک‌نفر ارزهای خود را به چهار آدرس مختلف خودش فرستاده است؟ آیا دو نفر دوخرید جداگانه داشته‌ و هرکدام 0.2 بیت کوین به آدرس خودشان فرستاده‌اند؟  آیا اصلا چهار کاربر ارز را با چهار کاربر دیگر معامله کرده‌اند یا بیت کوین را به اکانت خودشان فرستاده‌اند؟ پاسخ هیچ‌یک را نمی‌توان با قطعیت داد.

امنیت با انکار هویت

همین که روش‌های مختلف جوین‌کوین در بازار استفاده می‌شود یعنی باید به روش‌هایی به‌کاررفته در آنالیز تراکنش شک کرد. شما می‌توانید در اکثر مواقع بگویید که تراکنش جوین‌کوین صورت گرفته است اما هیچ‌وقت نمی‌توانید صاحب خروجی را مشخص کنید. هرچه محبوبیت تراکنش‌های جوین‌کوین بیشتر شود، احتمال این که تمام ورودی‌ها متعلق به یک نفر باشد کمتر می‌شود. به همین خاطر، انگار گامی بزرگ در اکوسیستم گسترده ارزهای دیجیتال برداشته‌ایم.

در مثال قبلی گفتیم که تراکنش ما چهار شخص گمنام دارد و صاحب خروجی نهایی می‌تواند هرکدام از این چهار نفر باشد. هرچه تعداد اشخاص گمنام بیشتر باشد، احتمال این که بتوان از طریق تراکنش به صاحب اصلی ورودی رسید کمتر است. خوشبختانه، کاربران با روش‌های جدید جوین‌کوین می‌توانند ورودی‌های خود را با ورودی هزاران کاربر دیگر ترکیب کنند. همین امنیت کاربران را به شدت بالا می‌برد. جالب‌تر این که به تازگی تراکنشی با حضور 100 کاربر با موفقیت انجام شد.

حرف آخر

اگر شخصی به امنیت اطلاعتش اهمیت کافی بدهد، باید از ابزار ترکیب کوین‌ها و جوین‌کوین استفاده کند. این‌ها، برخلاف سیاست‌های امنیتی بهبودیافته (مثل تراکنش‌های محرمانه[1])، با تمام شیوه‌نامه‌های قدیمی و جدید سازگار اند.

افرادی که به صداقت و روش‌های کمپانی‌های شخص ثالث اعتماد دارند، سرویس‌های ترکیب کوین برایشان روش آسانی است. افرادی هم که روشی را ترجیح می‌دهند که با آن بتوانند صحت تراکنش را تایید کنند و کنترل  ارز خود را به شخص دیگری نسپارند، کوین‌جوین برایشان روش بسیار بهتری است. شما می‌توانید از کاربران متخصص و حرفه‌ای بخواهید که این کار را برایتان انجام دهند ویا خودتان از نرم‌افزارهای مختلفی – که کار را برایتان راحت‌ می‌کنند – استفاده کنید. در حال حاضر، چندین ابزار از این نوع در بازار وجود دارد که با روی آوردن هرچه بیشتر کاربران به سوی امنیت بیشتر، محبوبیت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

 

 


[1] Confidential Transactions

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *