ارز‌های دیجیتال در برابر سهام: چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟ (قسمت اول)

ارزهای دیجیتال دارایی‌های دیجیتالی هستند که بر روی شبکه‌های توزیعی امن به‌صورت رمزنگاری‌شده اجرا می‌شوند. ارزهای دیجیتال را می‌توان به‌عنوان ابزار مبادلاتی و ذخیره‌سازی سود به‌کار برد. سهام بیانگر مالکیت بخش ناچیزی از اوراق سهام در یک شرکت هستند. با اینکه ارزهای دیجیتال و سهام دسته‌های دارایی متفاوتی به‌شمار می‌روند اما هردو قابل معامله هستند و می‌توان آن‌ها را به‌عنوان ابزارهای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

مقدمه 

سهام دسته‌ای از دارایی‌های دارای سابقه طولانی هستند که می‌توانند بازدهی بلندمدت و کوتاه‌مدت داشته باشند. ارز دیجیتال ابزار مالی نوین‌تری است که در معرض نوسانات و ریسک‌های بالاتر قیمت قرار دارد. با وجود اینکه هر دو ابزار نظر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کنند اما ارزهای دیجیتال اغلب به‌عنوان جایگزینی برای دارایی‌های مرسوم‌تر در نظر گرفته می‌شوند. این امر بدین معناست که در هر دو بازار راهبردهای سودآوری وجود دارند. این مقاله به تجزیه و تحلیل تفاوت‌های اساسی بین این دو دارایی و همچنین مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازد.

ارز دیجیتال چیست؟

به تعبیر ساده، ارزهای دیجیتال ارزهای رمزنگاری‌شده‌ای هستند که از فناوری بلاک‌چین پشتیبانی می‌کنند. این ارزها برای ایمن‌سازی و تأیید تراکنش‌ها متکی بر روش‌های رمزنگاری هستند و معمولاً به‌عنوان ابزار مبادله و ذخیره ارزش به‌کار می‌روند. بیشتر ارزهای دیجیتال بر روی شبکه‌های غیرمتمرکز اجرا می‌شوند و ارزش بازاری آن‌ها بر اساس عرضه و تقاضا است.

سهام چیست؟ 

سهام نشانگر مالکیت بخشی جزئی از حقوق صاحبان سهام در یک کسب‌و‌کار و بیانگر ارزش یک شرکت فعال است. گاهی اوقات، صاحب سهام نیز مشمول سهمی از سود شرکت به‌صورت سود سهام می‌شود. ارزش سهام می‌تواند بر اساس عملکرد شرکت و عواملی دیگری از جمله اطلاعیه‌های خبری مربوطه تغییر یابد.

تفاوت‌های عمده بین ارزهای دیجیتال و سهام چیست؟

ارزهای دیجیتال و سهام هردو می‌توانند از طرف سرمایه‌گذاران برای خلق ثروت به‌کار گرفته شوند. با‌این‌حال، سرمایه‌گذاری در سهام با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تفاوت دارد.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برخلاف سرمایه‌گذاری در سهام با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست. سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال نیز به معنای مرسوم آن در گذشته سود سهام دریافت نمی‌کنند بلکه به‌جای این کار، افراد می‌توانند توکن‌های رمزارز مربوط به درآمد‌های غیرفعال خود را قرض دهند یا سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین تفاوت‌های عمدهای در نحوه معامله ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد. در هر زمانی از شبانه‌روز در هر یک از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانید ارز دیجیتال بخرید اما صرافی‌ها در روزهای کاری و ساعات کاری محدودی کار می‌کنند.

روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنم یا روی سهام؟

هر دو دسته دارایی مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند. تصمیم برای انتخاب هر یک از این دو دارایی به میزان تحمل ریسک و دیگر اولویت‌های شما بستگی دارد. در نهایت، توانایی‌تان در سنجش ریسک‌ها و پاداش‌ها است که منجر به موفقیت سرمایه‌گذاری شما می‌شود نه ابزارهای سرمایه‌گذاری‌ که به‌کار می‌گیرید. بسیاری از سرمایه‌گذاران باتجربه سبد سهام خود را متنوع می‌سازند و بدین‌ترتیب در معرض ریسک ارزهای دیجیتال و سهام مختلف قرار می‌گیرند.

ارز‌های دیجیتال در برابر سهام: چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟ (قسمت دوم)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *