میم کوین چیست؟ (قسمت اول)

در سال ۲۰۲۱، بازار میم کوین، به ویژه میم کوین با طرح سگ، به صورت تصاعدی رشد کرد. از نوامبر ۲۰۲۱، یکی از محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال، دوج کوین و رقیب آن شیبااینو است. میم کوین‌ها ارز‌های دیجیتالی با الهام از میم هستند که در مقایسه با ارز‌های دیجیتال اصلی مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) بسیار ناپایدار هستند؛ زیرا میم کوین‌ها، توکن‌های به شدت جامعه‌محوری هستند. معمولاً رسانه‌های اجتماعی و احساسات مردم در فضای مجازی بر قیمت آن‌ها تأثیر می‌گذارند. با وجود تبلیغات فراوان، ترس از دست دادن فرصت (FOMO) و ریسک مالی را نیز به همراه دارند. علی رغم ثروتمند شدن برخی از تاجران با میم کوین‌ها، بسیاری از آن‌ها نیز به دلیل نوسانات بازار ضرر کردند.

مقدمه

برخی معتقدند، سال ۲۰۲۱ سال رونق میم کوین‌ها برای ورود به فضای رمز ارزها بود. دوج کوین (DOGE) و شیبااینو (SHIB) با در دست گرفتن بازار میم کوین‌ها، قیمت و ارزش بازار را به طور چشمگیری افزایش دادند. از ابتدای سال تا نوامبر ۲۰۲۱، دوج کوین بیش از ۸۰۰۰ درصد رشد پیدا کرده است و بر اساس ارزش بازار در جامع‌ترین مرجع پیگیری قیمت ارز‌های دیجیتال در جهان[1] (فومو)، در رتبه نهم قرار گرفت. رقیب آن، شیبااینو، از ابتدای سال، بیش از 60،000،000 درصد پامپ شده است.

میم کوین‌ها

میم کوین‌ها رمز ارز‌هایی هستند که از الگو‌های رفتاری یا جوک‌ها در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی الهام گرفته شده‌اند. دوج کوین به عنوان اولین میم کوین در بازار، در سال ۲۰۱۳، با تقلید از رمز ارز‌ها و الهام گرفتن از سگ ژاپنی به نام شیبااینو راه‌اندازی شد.

اکثر میم کوین‌ها ناپایدار و جامعه‌محور هستند و با تأیید انجمن آنلاین و فومو به طور ناگهانی محبوبیت پیدا می‌کنند. با این حال، معطوف شدن توجه تاجران به میم کوین دیگر، به طور غیرمنتظره‌ای، منجر به کاهش قیمت آن‌ها می‌شود.
از دیگر ویژگی‌های میم کوین‌ها، عرضه بسیار زیاد یا نامحدود آن‌ها است؛ مثلاً شیبااینو در کل ۱ کوادریلیون توکن دارد، با آن‌که دوج کوین حداکثر عرضه را ندارد، بیش از ۱۰۰ میلیارد توکن در گردش دارد. از آنجایی که توکن‌های میم معمولاً مکانیسم سوزاندن کوین[2] را ندارند، افزایش عرضه دلیلی برای قیمت نسبتاً پایین آن‌ها است. فقط با ۱ دلار آمریکا، می‌توانید میلیون‌ها توکن میم بخرید.

میم کوین چیست؟ (قسمت دوم)

 


[1 Fear of missing out

[2] Coin-burning

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *