میم کوین چیست؟ (قسمت دوم)

چرا میم کوین‌ها محبوب هستند؟

با وجود دشوار بودن بیان دلیلی خاص برای محبوبیت میم کوین‌ها، برخی می‌گویند که در طول همه‌گیری بیماری کرونا (COVID-19) و خواسته‌ی سرمایه‌گذاران خرد برای مصونیت در مقابل تورم، بازار ارزهای دیجیتال رشد کرد. میم کوین‌ها نیز در این میان رونق گرفتند و در تنوع و ارزش بازار رشد کردند.

پس از انقلاب «سهام میم»، قیمت سهام شرکت گیم استاپ (GME) و گروه سینماهای زنجیره‌ای آمریکا (AMC) در اواخر سال 2020، توسط جامعه‌ی ردیت، در چند ماه، 100 برابر پامپ شدند. در ژانویه 2021، مجموعه‌ی گروه ردیت درباره پامپ شدن قیمت دوج کوین معادل با شرکت گیم استاپ شوخی کردند. در ادامه این رفتارها، تحت تأثیر توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، قیمت دوج کوین افزایش یافت. دوج کوین با افزایش بیش از 2000 درصد در پنج روز، به بالاترین قیمت در تاریخ خود یعنی 0.73 دلار رسید.

با این حال، در ماه مه 2021، ایلان ماسک درباره دوج کوین به طور علنی در تلویزیون شوخی کرد که می‌تواند علت کاهش قیمت آن باشد. چند تاجر، پس از سقوط قیمت دوج کوین، به سایر میم کوین‌های موجود در بازار، مانند شیبااینو «قاتل دوج کوین» روی آوردند. در همان زمان، سرمایه‌گذاران خرد به امید میلیونر شدن و ترس از دست دادن فرصت، به سرمایه‌گذاری در میم کوین‌های دیگر، با هدف افزایش قیمت آن‌ها، روی آوردند.

دلیل دیگر جذابیت میم کوین‌ها برای سرمایه‌گذاران خرد قیمت پایین آن‌ها است چرا که معمولاً فقط چند سنت یا حتی کمتر از یک سنت قیمت دارند. در واقع به دلیل عرضه زیاد میم کوین‌ها، پایین بودن قیمت آن‌ها بی‌معنی است. با این حال، احساس نگهداری از میلیون‌ها میم کوین خاص نسبت به نگهداری بخشی از ETH یا BTC متفاوت است. تاجران می‌توانند هزاران یا حتی میلیون‌ها توکن دوج کوین، شیبااینو و آکیتااینو (AKITA) را تنها با چند دلار دریافت کنند.
جدای از سود‌های بالقوه، هیجان بازار میم کوین توسط احساسات جامعه هدایت می‌شود. همان‌طور که گفته شد، میم کوین‌ها از میم‌های محبوب اینترنتی الهام گرفته شده‌اند که برای سرگرمی و گاهی به عنوان «شوخی داخلی» برای جامعه در نظر گرفته می‌شوند. خرید میم کوین‌ها، به نوعی نشان‌دهنده‌ی حمایت از جامعه است. پس از انقلاب بازار سهام GME، تاجران میم کوین با الهام از گروه ردیت ساتوشی استریت بتز، نبرد «دیوید در مقابل جالوت» را برای شرط‌بندی علیه ارز‌های دیجیتال رایج آغاز کردند؛ بنابراین بازار ارز‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ مملو از میم کوین‌های جامعه‌محور شد.

 

 


[1]blockchain

[2] whitepaper

[3] Pump and dump

[4] rug-pulled

[5] holders

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *