اتریوم ۲.۰ چیست و چرا مهم است؟ (قسمت اول)

خلاصۀ مطلب

اتریوم ۲.۰، که خیلی وقت است منتظر آنیم، به‌روزرسانی داغ برای شبکۀ اتریوم (ETH) است. این به‌روزرسانی نوید می‌دهد بهبودهای مهمی را برای کارکرد و تجربه کاربر در این شبکه به بار بیاورد. بعضی از ارتقاهای دخور توجه این به‌روزرسانی به این شرحند: گواه بر سهام (PoS)؛ زنجیرۀ شارد؛ بلاک‌چین جدید در دل آن به نام بیکن‌چین. قرار است همۀ اینها و ارتقاهای بیشتر در قالب یک نقشه راه دقیق اجرایی بشوند.

اما این فقط مشتی از خروار است. اتریوم یکی از رمزارزهای بسیار محبوب جهان است؛ بنابراین اینکه اتریوم ۲.۰ واقعا چیست و روی‌هم‌رفته چه تاثیری بر جهان رمزارزها خواهد داشت، مسئله‌ای است سرشار از جزئیات مهم.

مقدمه

از زمان عرضه اتریوم، توسعه فناوری‌های جدید در قالب برنامه‌های غیرمتمرکز (دی‌اپ‌ها) یا بلاک‌چین‌های دیگر شتاب زیادی به خود گرفته است. مهم‌تر آنکه بسیاری از این فناوری‌ها بر مبنای شبکه اتریوم ساخته شده‌اند. فقط کافی به برخی از دستاوردهای چشمگیر امور مالی غیرمتمرکز (دی‌فای) نگاه کنید؛ بخش عمده‌ای آنها مبتنی بر اتریومند.

متاسفانه،‌ ناگهان سروکله مشکلات مقیاس‌پذیری پیدا شد. هر چقدر تراکنش‌های شبکۀ اتریوم بیشتر شد، هزینۀ انجام این تراکنش‌ها (که در قالب گَس پرداخت می‌شوند) نیز افزایش یافت. اگر قرار است پلتفرم اتریوم طلیعه‌دار نسل بعدی اینترنت باشد، مناسبات اقتصادی‌اش باید جریانی منطقی داشته باشند. در غیر این صورت، سرنوشتی جز ناکارآمدی در انتظارش نیست.

اینجاست که اتریوم ۲.۰ پا به قصه ما می‌نهد. ارتقاهای پیشنهادی بر اساس ETH 2.0 برای شبکه اتریوم قرار است عمدتا به مسائل مقیاس‌پذیری بپردازند. این بهبودها نسخه‌ای کاملاً متضاد با نسخۀ فعلی اتریوم را ایجاد خواهد کرد. بهبودهای یادشده بر اساس یک نقشه‌راه دقیق اجرایی خواهند شد.

اتریوم ۲.۰ چیست؟

اتریوم ۲.۰ (یا همان Eth2 یا «آرامش»)، که خیلی وقت است منتظر آنیم، یک به‌روزرسانی برای شبکه اتریوم است. این به‌روزرسانی نوید می‌دهد علاوه بر دیگر مزایای فراوانش، مشکل مقایس‌پذیری شبکه را حل کند. با اجرایی بهینه‌سازی‌های متعدد، بدون اینکه امنیت و غیرمتمرکزبودن اتریوم فدا شود، سرعت، کارآمدی و مقیاس‌پذیری‌اش بهبود خواهد یافت.

همیشه حرف از وجود این نسخۀ اتریوم بوده است؛ اما اجرای آن چندین سال است که به درازا کشیده است. دلیل اصلی‌ این تاخیر آن است که مقیاس‌پذیری بلاک‌چین به روشی ایمن و غیرمتمرکز وظیفه‌ای چالش‌برانگیز است.

خوشبختانه، اتریوم ۲.۰، با به‌کارگیری چند ویژگی بسیار مهم، در پی حل این مشکل است.  این ویژگی‌های جدید باعث می‌شوند بین اتریومی که می‌شناسیم و اتریومی که توقعش را می‌کشیم، چند تفاوت کلیدی به وجود بیاید.

تفاوت‌های میان اتریوم و اتریوم ۲.۰

بزرگترین تفاوت اتریوم و اتریوم ۲.۰ استفاده از سازوکار اجماع گواه بر سهام (PoS)، زنجیره‌های شارد و بیکن‌چین است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این تفاوت‌ها بیندازیم.

گواه بر سهام

گواه بر سهام (PoW) روشی است که اتریوم (و بسیاری از بلاک‌چین‌های دیگر) شبکه را به‌روز و ایمن نگه می‌دارند. در این روش به استخراج‌کنندگان بابت ایجاد و اعتبارسنجی بلوک‌ها بلاک‌چین پاداش می‌دهند. متأسفانه، PoW مقیاس‌پذیر نیست؛ زیرا با رشد بلاک‌چین نیازش به قدرت محاسباتی بیشتر و بیشتر می‌شود.

گواه بر سهام (PoS) قدرت محاسباتی را با «پوست در بازی» این مشکل را رفع می‌کند. در واقع، تا زمانی که حداقل ۳۲ ETH داشته باشد، می‌توانید آن را سپرده‌گذاری کنید (یعنی سهام‌گذاری کنید)،  نقش اعتبارسنج را در شبکه بازی کنید و با تایید تراکنش‌ها پاداش بگیرید. اگر می‌خواهید نگاهی عمیق‌تر به PoS و نحوۀ عملکرد سهام‌گذاری بیندازید، نگاهی به کتاب Proof of Stake Explained بیندازید.

اتریوم ۲.۰ چیست و چرا مهم است؟ (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *