۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#5 سرگی نظروف[1]

هم‌بنیانگذار چین‌لینک[2]

دانستن حقیقت، ارزش خودش را دارد..

بیوگرافی:

سرگی نظروف فرزند مهاجرین روسی و هم‌بنیانگذار چین‌لینک است. با این حال، بسیاری در جامعۀ رمزارزها احتمال می‌دهند که نظروف همان ساتوشی ناکاموتو[3] یعنی خالق بیت‌کوین باشد.

او ادعا می‌کند که بیش از ده سال است که با رمزارزها سروکار دارد و این یعنی آغاز کار او تقریباً در زمان انتشار وایت‌پیپر بیت‌کوین بوده است. به هر حال، نظروف در نظر عموم به توسعۀ شبکۀ چین‌لینک شناخته می‌شود که به قراردادهای هوشمند ترکیبی و اوراکل‌های بلاک‌چین معروف است.

نظروف و خانواده‌اش در سال 1990 به نیویورک مهاجرت کردند. او در همان‌جا مدرک لیسانس خود را در رشتۀ فلسفه و مدیریت از دانشگاه نیویورک گرفت. نظروف پیش از شروع کسب‌وکار رمزی خود، در موقعیت‌های متنوعی به عنوان دستیار کار کرد تا نحوۀ ساخت شرکت‌ها را بیاموزد.

نظروف در سال 2021:

چین‌لینک تا دسامبر 2021 بالای 75 میلیارد دلار ارزش کل محفوظ داشت که بخش اعظم آن مرهون خدمات اوراکل این شبکه بود. اوراکل‌ها مجموعه داده‌های خود را گسترش دادند تا از آمار و ارقام مربوط به رمز مانند قیمت‌های رمزارز به سمت اعداد برون‌زنجیره‌ای مانند نتایج مسابقات ورزشی و گزارش‌های آب و هوا بروند. به همین ترتیب، شبکه از بیش از 1000 پروژۀ در حال رشد عبور کرد که مطمئناً از این اعداد درون‌زنجیره‌ای بیرون می‌آیند.

بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها می‌تواند به هکاتون‌های متنوع چین‌لینک طی امسال نسبت داده شود. هکاتون بهار این پروژه بیش از 140 عرضۀ پروژه از بیش از 4000 شرکت‌کننده را جذب کرد. هکاتون پاییز منجر به بیش از 7500 ثبت نام و 280 ارائۀ پروژه شد، که افزایش قابل توجهی هم در تعداد شرکت‌کنندگان و هم ایده‌ها بود.

همچنین چین‌لینک خدمات راه‌اندازی 2021 را برای شبکه‌هایی مانند آوالانچ[4]، بی‌ان‌بی‌چین[5]، اتریوم[6]، و پلیگن[7] صرف کرد. در راستای تغییر جهان به سمت شبکه‌های بلاک‌چین‌محور، چین‌لینک با شرکت‌های جهانی مانند آسوشیتدپرس، اکیوودر، خدمات وب آمازون و پلتفرم ابری گوگل نیز وارد مشارکت شد. در حال حاضر برخی از این شرکت‌ها گره‌های اوراکل چین‌لینک خودشان را اداره کرده و اطلاعات را به شبکۀ چین‌لینک وارد می‌کنند.

بخشی از پیشرفت‌های پروژه در سال 2021 به علت قراردادهای هوشمند ترکیبی بود. طبق بلاگ چین‌لینک، این نوآوری‌ها داده‌های درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای ارائه‌شده توسط اوراکل‌ها را ترکیب می‌کنند. آنها در اصل راهی هستند برای اینکه اطلاعات برون‌زنجیره‌ای از امنیت و تمرکززدایی شبکه‌های بلاک‌چین بهره ببرند.

در آخر اینکه، چین‌لینک کیپرها[8] را معرفی کرد، بات‌هایی که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای اجرای معاملات امور مالی غیرمتمرکز مانند تصفیه یا برداشت بازده به صورت خودکار درآورند، که بعدها در اتریوم، پلیگن و بی‌ان‌بی‌چین در سال 2021 راه‌اندازی شدند.

نظروف در سال 2022:

نظروف و تیمش معتقدند که آیندۀ رمزارز و قراردادهای هوشمند در راهکارهای کراس‌چین است. دقیقاً به همین دلیل چین‌لینک در ماه اوت سال 2021، پروتکل هم‌کنش‌پذیری کراس‌چین را معرفی کرد.

پروتکل هم‌کنش‌پذیری کراس‌چین یک «استاندارد متن‌باز جدید برای تعاملات کراس‌چین یا میان‌زنجیره‌ای» است و چین‌لینک با تسهیل ارتباطات میان صدها شبکۀ بلاک‌چین، این امر را مدنظر دارد. همچنین این پروتکل به عنوان پایۀ پل‌ توکن‌های قابل برنامه‌ریزی چین‌لینک عمل خواهد کرد.

در حالتی که میلیاردها دلار در چندین پلتفرم امور مالی غیرمتمرکز مسدود شده است، چین‌لینک طی سال آتی بر راهکارهای بین‌زنجیره‌ای تمرکز خواهد کرد. این شرکت هرگز چندین مشاور مجرب نیاورده است، از جمله اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، جف وینر، مدیرعامل سابق لینکدین، و بالاجی سیرینیواسان، مدیر فناوری ارشد و سابق کوین‌بیس.

چشم‌انداز کراس‌چینی چین‌لینک در حال تبدیل به واقعیت است: طی سال 2021، پروژه‌های تکمیلی اوراکل‌های اطلاعات قیمتی چین‌لینک شاهد رشد قابل توجهی با ابتکارات امیدبخش از جمله پروژ‌ه‌هایی درخصوص سولانا دونت و پیشرفت‌هایی در بلاک‌چین آوالانچ بودند.


[1] Sergey Nazarov

[2] Chainlink

[3] Satoshi Nakamoto

[4] Avalanche

[5] BNB Chain

[6] Ethereum

[7] Polygon

[8] Keepers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *