حمله گرد و غبار: وقتی تنها حرکت برنده، بازی‌نکردن است

حمله گرد و غبار، حمله‌ای است که در آن مقدار بسیار ناچیزی رمزارز به‌نام گرد و غبار به هزاران ـ گاهی حتی صدها هزار ـ آدرس کیف‌رمزارز ارسال می‌شود. مقدار توکن‌های ارسالی آن‌قدر ناچیز است که به‌ندرت توجهی را به خود جلب می‌کند و اغلب اوقات عوامل مخرب همان رمزارزهایی هستند که پیش از این در کیف موردبحث ذخیره شده‌اند و یا کارمزد شبکه‌ی بسیار بسیار اندکی دارند. این حمله به منظور ردیابی این آدرس‌ها و با امید به «آشکارسازی» یا کد‌زدایی از هویت مالکین آن‌ها صورت می‌گیرد. گرد و غبار در اکثر بلاک‌چین‌های عمومی از جمله بیت‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین‌کش و دوج‌کوین و بسیاری دیگر یافت می‌شود.

باید به خاطر داشت که همه گرد و غبارها رهاورد حمله گرد و غباری نیستند. به‌طور معمول پس از معامله یا مبادله توکن‌ها یعنی زمانی‌که با کوچک‌ترین بخش ارزش هر توکن سر و کار داریم، در نهایت مقدار بسیار اندکی از آن‌ها بر جای خواهد ماند. بنابراین در صورت یافتن گرد و غبار توکنی اخیراً معامله‌شده آن‌را محصول جانبی معامله در نظر بگیرید نه حمله. از آن‌جایی که صرافی‌ها دارای حداقل اندازه معاملاتی هستند، نمی‌توان گرد و غبار را معامله کرد و ساده‌ترین راه برای خلاصی از موجودی‌های کوچک تبدیل گرد و غبار است.

گاهی اوقات، حمله گرد و غبار رمزارزی حتی در اصل حمله هم نیست. به‌کارگیری این تکنیک ردیابی آدرس‌های کیف رمزارز می‌تواند دلایل مختلف، عاملین متفاوت و هزینه‌هایی در پی داشته باشد که در ادامه همراه با روش‌های اجتناب از آن‌ها مورد بررسی اجمالی قرار خواهد گرفت.

عامل حمله گرد و غبار کیست؟

گروه‌های مختلفی را می‌توان نام برد که حملات گرد و غبار را راه‌اندازی می‌کنند. تبهکاران از حملات گرد و غبار استفاده می‌کنند تا دارندگان بزرگ رمزارزها را کشف هویت کنند. افراد دارای حجم بالای رمزارز ممکن است به روش‌های مختلفی مورد هدف قرار گیرند مثلاً از طریق کلاهبرداری‌های فیشینگ یا اخاذی سایبری. دارندگان بزرگ رمزارز در مناطق پرخطر نیز ممکن است به صورت فیزیکی مورد هدف قرار گیرند یا حتی اعضای خانواده آن‌ها در ازای دریافت مقادیر قابل توجهی رمزارز گروگان گرفته شوند.

بخش‌هایی از دولت مثل سازمان مالیات یا اجرای احکام قانونی نیز احتمال دارد برای یافتن ارتباط فرد یا گروهی از افراد آدرسی را مورد هجوم گرد و غباری قرار دهند. ممکن است مخصوصاً باندهایی را هدف قرار دهند که در معاملات قاچاق، شبکه‌های جنایی بزرگ، پولشویی‌ها یا فرارهای مالیاتی دستی دارند. گرد و غبارهای انبوه نیز احتمالاً از سوی شرکت‌های تجزیه‌وتحلیل بلاک‌چینی به راه‌انداخته می‌شوند که در جهت مطالعه‌ی اهداف پژوهشی فعالیت می‌کنند و یا با سازمان‌های دولتی قرارداد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *