candle bar

آشنایی مقدماتی با نمودارهای شمعی (قسمت دوم)

روش خواندن نمودارهای شمعی

نمودارهای شمعی و نمودارهای میله‌ای‌خطی اطلاعات تقریبا مشابهی را ارائه می‍دهند؛ اما بسیاری از معامله‌کنندگان خواندن نمودارهای شمعی را راحت‌تر می‌دانند. نمودارهای شمعی را می‌توان در یک نظر خواند. این امر درک تغییرات قیمت را آسان‌تر می‌کند.

در عمل، شمع نبرد گاوها و خرس‌های بازار سرمایه را در بازۀ‌ زمانی مشخص نشان می‍‌دهد. معمولا هر چقدر بدنه طولانی‌تر باشد نشان می‌دهد در مدت زمان اندازه‌گیری‌شده، فشار خرید یا فروش شدیدتر بوده است. اگر دنباله شمع‌ها کوتاه باشد به این معناست که در مدت زمان سنجیده‌شده، مقدار زیاد (یا کم) به قیمت بسته‌شدن نزدیک بوده است.

رنگ و تنظیمات این نمودار بسته به ابزارهای نمودارساز گوناگون تغییر می‌کند؛ اما عموما اگر بدنه سبز باشد نشانگر آن است مقدار باز سرمایه از مقدار بسته آن بیشتر بوده است. قرمز یعنی قیمت در محدودۀ زمانی سنجیده‌شده، قیمت کاهش یافته است؛ بنابراین قیمت بسته‌شدن کمتر از باز‌شدن است.

برخی از تحلیلگران فنی ترجیح می‌دهند از نمودارهای سیاه‌و‌سفید استفاده کنند. بنابراین به جای قرمز و سبز، در این نمودارها افزایش قیمت را با شمع خالی و کاهش قیمت را با شمع سیاه نشان می‌دهند.

شمع‌ها چه چیزی را نشان نمی‌دهند

نمودارهای شمعی معمولا ابزارهای مفیدی برای مطلع‌شدن از تغییرات قیمتند؛ اما ممکن است همۀ‌ اطلاعات لازم برای تحلیلی جامع را در اختیارتان نگذارند. مثلا در نمودارهای شمعی، نمی‌توان دقیقا دید که بین مدت بازشدن و بسته‌شدن چه اتفاقی افتاده است و فقط به فاصلۀ میان این دو نقطه (و همچنین بیشترین و کمترین قیمت) دسترسی داریم.

مثالی دیگر: دنبالۀ شمع مدت‌زمان زیاد و کم را نشان می‌دهند؛ اما نمی‌توانند تقدم زمانی‌شان را مشخص کنند. البته، در بسیاری از ابزارهای نمودارساز می‌توان بازۀ‌ زمانی را تغییر داد. بدین ترتیب، معامله‌کنندگان می‌تواند بازۀ زمانی کوتاه‌تری را برگزینند و جزئیات بیشتری به دست بیاورند.

همچنین در نمودارهای شمعی، به‌خصوص هنگامی که بازه‌های زمانی کوتاه‌تری را نموداری می‌کنیم، می‌توان ردّپایی از «همهمۀ بازار» را یافت. سرعت تغییرشمع‌ها سرسام‌آور است و در نتیجه، تفسیر آنها ممکن است بسیار دشوار گردد.

نمودارهای شمعی هکین‌آشی

تاکنون دربارۀ نموداری صحبت کرده‌ایم که گهگاه آن را با نام «نمودار شمعی ژاپنی» می‌شناسند. اما راه‌های دیگری نیز برای محاسبه شمع‌ها وجود دارند. روش هکین‌آشی یکی از این روش‌هاست.

هکین‌آشی در زبان ژاپنی معادل «میلۀ میانگین» است. در این نمودارها، فرمول اصلاح‌شده‌ای را به کار می‌گیرند. این فرمول از میانگین مقدار قیمت استفاده می‌کند. هدف اصلی هموارترکردن نمودار قیمت و پالایش همهۀ بازار است. بنابراین، شمع‍های هکین‌آشی باعث می‌شوند راحت‌تر روندهای بازار، نمودارهای قیمت و بازگشت‌ها شوید.

معامله‌کنندگان معمولا ترکیبی از نمودارهای شمعی هکین‌آشی و نمودارهای شمعی ژاپنی را به کار می‌گیرند تا از سیگنال‌های اشتباه جلوگیری کنند و بهتر بتوانند روند بازار را شناسایی کند. شمع‌های سبز در نمودار هکین‌آشی که هیچ دنبالۀ پایینی ندارند حاکی از روند افزایش قیمت قوی‌اند؛ اما شمع‌های قرمز بدون دنباله بالایی ممکن است حاکی از کاهش قیمت شدید باشند.

نمودار شمعی هکین‌آشی می‌توانند ابزار قدرتمندی باشند؛ اما مانند هر روش تحلیل فنی دیگری، محدودیت‌هایی نیز دارند. شمع‌ها از دادۀ‌ میانگین قیمت استفاده می‌کنند؛ بنابراین شناسایی روند ممکن است بیشتر طول بکشد. همچنین شکاف بین قیمت‌ها را نشان نمی‌دهد و ممکن است اطلاعات قیمت را مبهم کنند.

سخنان پایانی

نمودارهای شمعی یکی از ابزارهای حیاتی برای هر معامله‌کننده یا سرمایه‌گذاری‌اند. نه‌تنها نمودار قیمت یک سرمایه مشخص را نشان می‌دهند، بلکه اجازه می‌دهند داده را در بازه‌های زمانی مشخص تجزیه‌وتحلیل کنیم.

بررسی دقیق نمودارهای شمعی و روندهایش به همراه تفکر تحلیلی و تمرین کافی نهایتا به معامله‌گران اجازه می‌دهد در معاملاتشان یک گام از بازار جلوتر باشند. البته بسیاری از معامله‌کنندگان قبول دارند که باید روش‌های دیگری مانند تجزیه‌وتحلیل بنیادی را نیز مدنظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *