shiba inu meme coin

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#10 شیبا اینو[1]

الهام دهنده، آرام‌گیرنده

«هاپ هاپ»

بیوگرافی:

اینو در زبان ژاپنی به معنای «سگ» است، بنابراین برای اختصار از این پس فقط شیبا نامیده می‌شود. شیبا یک نژاد سگ بومی ژاپن است که برای چندین دهه، اگر بیشتر نباشد، برای شکار و همراهی استفاده می‌شود. شیبا تا اواسط قرن بیستم تا حد زیادی در خاک ژاپن باقی ماند، اما از آن زمان به یک حیوان خانگی که بسیار مورد توجه دوستداران سگ در سایر نقاط جهان و فضای دارایی دیجیتال است تبدیل شده است. اگرچه این نژاد مانند آکیتا شهرت ندارد (که معروف‌ترین سگ ژاپنی یعنی هاچیکو از این نژاد بود) شیبا از طریق قانون اموال فرهنگی به عنوان یادبود طبیعی ژاپن شناخته شده و با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، به شهرت رسیده است. شیبا چهرۀ میم معروف دوج[2] بود که سگی را با حالتی به ظاهر گیج‌شده نشان می‌داد و متن متغیر نیز صحبت‌های درونی او بود. در واکنش به محبوبیت این میم در شبکه‌های اجتماعی، پروژۀ دوج‌کوین اولین بار در سال 2014 شکل گرفت و در ابتدا صرفاً یک شوخی بود. با این حال چهره‌هایی مانند ایلان ماسک مدیرعامل تسلا از طریق پست‌های توییتری و پشتیبانی‌های عمومی، قیمت این توکن را افزایش داده و این منجر به سودهای بزرگی شد. با موفقیت‌های توکن مبتنی بر میم، توکن‌هایی با اسامی مشابه شامل شیبا اینو پررنگ شدند و حالا در بسیاری از محل‌ها به عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته شده‌اند.

شیبا در سال 2021:

صرف نظر از نژاد، سگ‌ها منبع سرگرمی و راحتی برای انسان بوده‌اند و احتمالاً همیشه خواهند بود و سال 2021 نیز از این قاعده مستثنی نبود. در حالی که داشتن حیوان خانگی ضرورتاً در طول ماه‌های اولیۀ پاندمی کرونا افزایش پیدا نکرد، محبوبیت و آگاهی دربارۀ دوج‌کوین ممکن است در نتیجۀ تقاضا برای این سگ شکاری ژاپنی در سال 2021 بوده باشد.

قیمت دوج پیش از شروع سال 2021 بسیار غیرقابل توجه بوده و بسیار کمتر از 0.01 دلار گزارش شده بود. با این حال قیمت این توکن در ژانویه بخاطر پست‌های طرفدارانۀ ایلان ماسک از دوج‌کوین و بحث پیرامون وضعیت سرمایه‌گذاری‌های ضعیف GameStop اوج گرفت و ردیتورها نیز دوج را در کنار دیگر سهام‌های در دسترس برای معامله در اپلیکیشن رابین‌هود حمایت می‌کردند.

یک ساعت قبل از حضور ماسک برای تبلیغ این پروژه در برنامۀ  Saturday night Live قیمت دوج در کمتر از چهار ماه از کمتر از یک پنی به بیش از 0.74 دلار رسید. تقریباً در همان زمان محبوبیت SHIB در حال افزایش بود زیرا Vitalik Buterin، هم‌بنیانگذار اتریوم، بیش از 50 تریلیون توکن برای کمک به مقابله با کرونا در هند اهدا کرد. این توکن در ماه اکتبر درخشید و بیش از 6000 درصد افزایش یافت و بسیاری از پذیرندگان اولیه را میلیونر کرد.

تعدادی از پروژه‌های توکن با نام‌ها یا لوگوهای تداعی‌کنندۀ شیبای معروف در سال 2021 روی کار آمده‌اند اما هیچ یک از آنها به آن سطح از پذیرش مانند دوج‌کوین یا SHIB نرسیدند. اگرچه بسیاری به SHIB به عنوان «قاتل دوج‌کوین» اشاره می‌کنند، به نظر می‌رسد سایر پروژه‌ها از جمله Leash, Kishu Inu, Dogelon Mars, UnderDog, Doge Token, DogeFi  و  DogeSwapدر تلاش برای جابجایی موقعیت توکن مبتنی بر میم هستند.

شیبا در سال 2022:

شیبای پشت میم دوج اصلی همچنان زنده است و در ژاپن به شادی زندگی می‌کند. اگر علاقه به دوج یا شیب پابرجا بماند، تعداد پروژه‌های تقلیدی ممکن است افزایش یابد. اما راه‌اندازی یک توکن گربه‌ای توسط Carole Baskin، ستارۀ سریال Tiger king در نتفلیکس، حکایت از آن دارد که این فضا می‌تواند فرصت‌هایی را برای دیگر حیوانات در آینده فراهم کند.

موسسۀ دوج‌کوین که در ماه اوت پس از شش سال اصلاح شد، نقشۀ راهی برای پروژۀ این توکن منتشر کرد و اظهار نمود که بر بهره‌وری به عنوان راهی برای پذیرش بیشتر در 2022 تمرکز خواهد کرد. به نظر می‌رسد قیمت این توکن کمتر از اوایل سال به توییت‌های ماسک حساس باشد، اما فومو و فاد و صحبت‌های دامپ و پامپ احتمالاً به عنوان محرک‌های قدرتمند معامله‌گرانی که شبکه‌های اجتماعی را نظارت می‌کنند باقی می‌ماند.


[1] Shiba dog

[2] Doge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *