BTC Dominance

دامیننس بیت‌کوین چیست؟

دامیننس بیت‌کوین، BTC dominance، به ارزش بازار بیت‌کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و معامله‌گران از دامیننس بیت‌کوین برای تنظیم روش‌های معاملاتی و ساختار پرتفولیوی خود استفاده می‌کنند.

مقدمه

با وجود هزاران آلت کوین، بیت‌کوین بزرگ‌ترین دارایی دیجیتالی در بازار ارز محسوب می‌شود. با مشاهده سهم بیت‌کوین نسبت به کل بازار ارز، معامله‌گران متوجه الگوهای تکرارشونده خاصی در بازار شدند. برخی نیز از دامیننس بیت‌کوین در رفتار تجاری خود استفاده کردند. دامیننس بیت‌کوین بینشی را نسبت به روند فعلی بازار ارائه می‌دهد.

دامیننس بیت‌کوین و ارزش بازار

به زبان ساده، ارزش بازار به ارزش کل سرمایه در گردش اشاره دارد. ارزش بازار بیت‌کوین با ضرب قیمت فعلی و تعداد بیت‌کوینی که تاکنون استخراج شده است محاسبه می‌شود. دامیننس بیت کوین با رابطه زیر محاسبه می‌شود:

دامیننس بیت‌کوین = ارزش بازار بیت‌کوین بر کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال

عوامل مؤثر بر دامیننس بیت‌کوین

تغییر روندها

قبل از انفجار آلت کوین‌ها، بالای 90 درصد بودن دامیننس بیت‌کوین دور از انتظار نبود. با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران و کاربران علاقه‌مند به آلت کوین، تمرکز بیت‌کوین بر روی دارایی‌های دیگر با نوسانات قیمت و پروژه‌های کاربردی جدید کاهش یافت.

با وجود اینکه بیت‌کوین برای تغییر در نحوه انتقال ارزش ایجاد شده بود، پروژه‌های رمزنگاری با کارایی بیشتر تکامل یافتند. برخلاف بیت‌کوین، بسیاری از آلت کوین‌ها در بخش‌های مختلفی از جمله بازی، هنر و خدمات مالی غیرمتمرکز فراتر از انتقال پول درگیر هستند. بسته به روند فعلی، ممکن است این نوع خاص از پروژه‌های رمزنگاری مورد توجه بیشتری قرار گیرند؛ مثلاً احتمال کاهش دامیننس بیت‌کوین به نفع توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) با انفجار NFT وجود دارد.

با گذشت زمان، بیت‌کوین در بازار ارز دیجیتال با «پایداری» بیشتری خودش را تثبیت کرد. علاقه معامله‌گران به نوسانات چشمگیر قیمت و سودآوری آلت کوین‌ها، بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد و تمایل سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک بالاتر را افزایش می‌دهد. در این مورد ممکن است سودهای بالقوه اهمیت زیادی نداشته باشند.

بازار گاوی یا خرسی

طی چند سال گذشته، ارز پایدار محبوبیت بیشتری پیدا کرده است که باعث اعمال فشار بر دامیننس بیت‌کوین شده است. در بازار خرسی یا در نوسان بازار، ارزهای پایدار برای حفظ ارزش دارایی سرمایه‌گذاران در زمان کاهش قیمت‌ها استفاده می‌شوند. ارز پایدار آلت کوینی است که برای ثبات ارزش و پایداری دارایی، مانند ارز فیات یا کالا، طراحی شده است. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و معامله‌گران اغلب از ارزهای پایدار برای جلوگیری از سود بدون نیاز به تبدیل ارز به فیات استفاده می‌کنند. هنگامی که وجوه از بازار بیت‌کوین خارج می‌شوند و به سمت ارزهای پایدار می‌روند، دامیننس بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

وضعیت در بازار گاوی برعکس است. با رشد بازار، معامله‌گران تمایل به انتقال ارزش از ارزهای پایدار به سمت دارایی‌های بی‌ثبات‌تر دارند که فرصت‌های تجاری بیشتری از جمله بیت کوین را فراهم می‌کند. با این حال، برخی معامله‌گران ممکن است معاملاتی با ریسک بالاتر را انتخاب کنند و به دنبال آلت کوین‌هایی بی‌ثبات‌تر از بیت کوین باشند؛ بنابراین شرایط مطلوب بازار به شدت بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد.

مسیرهای ورود به بازار ارز پایدار

ارزهای پایدار در مقایسه با فیات، روش مناسب‌تری برای دسترسی به انواع ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند؛ زیرا صرافی‌های فیات به ارز دیجیتالی با استفاده از درگاه‌های پرداخت، محدودیت دارند به طوری که فقط ارزهای دیجیتالی و ارزهای پایدار با محبوبیت بیشتر را ارائه می‌دهند. با این حال، صرافی‌های ارز به ارز، اغلب مجموعه‌ای کامل‌تر از ارزهای دیجیتال قابل معامله با ارزهای پایدار انتخابی را ارائه می‌دهند. به همین دلیل، کسانی که قصد معامله ارزهای دیجیتالی را دارند ممکن است ارزهای پایدار را وارد بازار کنند که با این کار ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد و دامیننس بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *