BTC Dominance

دامیننس بیت‌کوین چیست؟ (قسمت دوم)

دامیننس بیت‌کوین، BTC dominance، به ارزش بازار بیت‌کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و معامله‌گران از دامیننس بیت‌کوین برای تنظیم روش‌های معاملاتی و ساختار پرتفولیوی خود استفاده می‌کنند.

پیدایش کوین‌های جدید

گاهی اوقات، محبوبیت کوین‌های جدید در بازار منجر به کاهش دامیننس بیت‌کوین می‌شود. بیت‌کوین در حال «مبارزه» با هر ارز دیجیتال دیگری در بازار است؛ بنابراین پیدایش چندین آلت‌کوین محبوب ممکن است بر بیت‌کوین تأثیر بگذارد. با این حال، با از بین رفتن تغییرات غیر واقعی قیمت‌ها[1] ممکن است محبوبیت خود را از دست بدهند که در این صورت با انتقال وجوه از آلت‌کوین‌ها به بیت‌کوین و یا از بازار ارزهای دیجیتال، دامیننس بیت‌کوین افزایش می‌یابد.

استفاده از دامیننس بیت‌کوین در تجارت

روش وایکوف

روش وایکوف مجموعه‌ای از اصول طراحی‌شده برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی سنتی است که در اوایل دهه 1930 توسعه یافت. قانون علت و معلول از جمله این اصول هستند که در جستجوی فرصت‌های سودآور با استفاده از دامیننس بیت کوین اعمال می‌شوند. بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از روش وایکوف برای شناسایی روند بازار، تخمین احتمال معکوس شدن روند و معاملات زمانی استفاده می‌کنند. با توجه به اصول وایکوف، رفتار تجاری در چهار مرحله سازماندهی می‌شود: انباشت، افزایش قیمت، توزیع و کاهش قیمت. شناسایی مکان و زمان جریان وجوه نقد برای برخی از معامله‌گران که در تصمیم‌گیری‌های تجاری به زمان‌بندی بازار متکی هستند، مهم است. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اغلب از این رویکرد برای انتخاب روند قوی‌تر استفاده می‌کنند. در ادامه چندین سناریو بر اساس روش وایکوف معرفی می‌شوند.

استفاده از دامیننس بیت‌کوین برای تشخیص فصل آلت‌کوین

با افزایش تعداد آلت‌کوین‌ها در بازار، کاهش دامیننس بیت‌کوین دور از انتظار نیست. در سال‌های اخیر، برخی از آلت‌کوین‌ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند که منجر به پیشی گرفتن بازار آلت‌کوین‌ها شده است. این دوره برتری آلت‌کوین‌ها «فصل آلت‌کوین» یا «آلت‌سیزن» نامیده می‌شود. مطابق با اصول وایکوف، انتقال وجوه از بیت‌کوین به آلت‌کوین به صورت دوره‌ای است. با بهبود عملکرد آلت‌کوین ممکن است دامیننس بیت‌کوین در بازار تضعیف شود؛ بنابراین کسانی که هم‌زمان به معامله بیت‌کوین و آلت‌کوین می‌پردازند ممکن است بر دامیننس بیت‌کوین برای تنظیم پرتفولیوی خود نظارت داشته باشند.

استفاده از دامیننس بیت‌کوین با قیمت فعلی بیت‌کوین

برخی از افراد برای گرفتن تصمیمات بهتر در تجارت، قیمت و دامیننس بیت‌کوین را بررسی می‌کنند. هر چند آن‌ها قوانین مفرغ[2] نیستند، در ادامه نتایج بالقوه حاصل از ترکیب قیمت و دامیننس بیت‌کوین بیان می‌شوند:

  • افزایش قیمت و دامیننس بیت‌کوین، نشانه‌ای از بازار صعودی بالقوه بیت‌کوین است.
  • افزایش قیمت و کاهش دامیننس بیت‌کوین، نشانه‌ای از بازار صعودی بالقوه بیت‌کوین است.
  • کاهش قیمت و افزایش دامیننس بیت‌کوین، نشانه‌ای از بازار نزولی بالقوه آلت‌کوین است.
  • کاهش قیمت و دامیننس بیت‌کوین، نشانه‌ای از روند نزولی بالقوه کل بازار ارز است.

با وجود اینکه این دو عامل به روشنی به بازار گاوی و خرسی اشاره نمی‌کنند، مشاهدات تاریخی گویای این رابطه هستند.

جمع‌بندی

دامیننس بیت‌کوین ابزاری برای درک بهتر چگونگی تغییر چرخه بازار است. برخی از معامله‌گران برای تنظیم روش‌های معاملاتی و برخی دیگر برای مدیریت پرتفولیوی خود از دامیننس بیت‌کوین استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که دامیننس بیت‌کوین، عملکرد بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری را تضمین نمی‌کند و فقط معامله‌گران را برای برنامه‌ریزی بهتر رویکردهای معاملاتی راهنمایی می‌کند.


[1] hype

[2] Iron laws

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *