What is a Fork

فورک چیست؟

ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم با نرم‌افزاری غیرمتمرکز و منبع‌باز به نام بلاک‌چین تغذیه می‌شوند. مفهوم فورک زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه در پروتکل بلاک‌چین یا مجموعه قوانین اساسی تغییر ایجاد کند.

ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم با نرم‌افزاری غیرمتمرکز و منبع‌باز به نام بلاک‌چین تغذیه می‌شوند که هر کسی می‌تواند در آن مشارکت داشته باشد. این نرم‌افزارها بلاک‌چین نامیده شدند چون واقعاً از بلاک‌های داده تشکیل شده‌اند -یک قطار خیلی طولانی را تصور کنید- که می‌توان آن را تا اولین تراکنش در شبکه ردیابی کرد و از آنجایی که منبع‌باز هستند، برای حفظ و توسعۀ کد زیربنایی خود به جوامع خود متکی هستند.

مفهوم فورک زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه در پروتکل بلاک‌چین یا مجموعه قوانین اساسی تغییری ایجاد کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، زنجیره شکسته می‌شود و بلاک‌چین ثانویه‌ای تولید می‌شود که تاریخچۀ آن با نسخه اصلی مشترک است، اما به سمت‌وسوی جدیدی می‌رود.

چرا این مفهوم مهم است؟

تیم توسعۀ اکثر ارزهای دیجیتال مستقل کار می‌کنند و مسئول ایجاد تغییرات و بهبود شبکه هستند، دقیقاً به همان روشی که تغییرات در پروتکل‌های اینترنتی باعث می‌شود عملکرد مرورگر وب در طول زمان بهتر شود. بنابراین گاهی اوقات فورک باعث می‌شود که یک ارز دیجیتال امن‌تر شود یا ویژگی‌های دیگری به آن اضافه شود.

همچنین برای توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال جدید این امکان وجود دارد که از یک فورک برای ایجاد کوین‌ها و اکوسیستم‌های جدید استفاده کنند.

  • سافت فورک: سافت فورک را به عنوان ارتقاء نرم‌افزار بلاک‌چین در نظر بگیرید. زمانی که توسط همۀ کاربران پذیرفته شود، به مجموعه استانداردهای جدید یک رمزارز تبدیل می‌شود. سافت فورک‌ها برای ایجاد ویژگی‌ها یا عملکردهای جدید در بیت‌کوین و اتریوم، معمولاً در سطح برنامه‌نویسی، استفاده می‌شوند. از آنجایی که نتیجۀ نهایی یک بلاک‌چین است، تغییرات با بلاک‌های اولیۀ فورک سازگار است.
  • هارد فورک: هارد فورک زمانی اتفاق می‌افتد که تغییرات آنقدر زیاد باشد که نسخۀ جدید دیگر با بلاک‌های اولیه سازگاری نداشته باشد. در این حالت، بلاک‌چین به دو بخش تقسیم می‌شود: بلاک‌چین اصلی و نسخه جدید که از مجموعه قوانین جدیدی پیروی می‌کند. به این ترتیب، یک ارز دیجیتال کاملاً جدید ایجاد می‌شود که منبع بسیاری از کوین‌های شناخته شده است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین کش و بیت‌کوین گلد به وسیلۀ هارد فورک از بلاک‌چین اصلی بیت‌کوین استخراج شدند.

چرا فورک‌ها رخ می‌دهند؟

درست مانند همۀ نرم‌افزارها که نیاز به ارتقا دارند، بلاک‌چین‌ها نیز به دلایل مختلفی به‌روز می‌شوند:

  • برای افزودن قابلیت‌ها
  • برای رسیدگی به خطرات امنیتی
  • برای حل اختلاف نظرها در جامعه دربارۀ سمت‌وسوی ارز دیجیتال

چگونه فورک‌ها به تغییر چشم‌انداز رمزارزها ادامه می‌دهند؟

  • بلاک‌چین اتریوم برای اجرای «قراردادهای هوشمند» طراحی شده و شامل کدهایی است که به‌طور خودکار مجموعه‌ای از اقدامات از پیش تعیین‌شده را در زمان بروز معیارهایی خاص اجرا می‌کند. اپلیکیشن‌های قرارداد هوشمند شامل همه چیز می‌شود از بازی گرفته تا ابزارهای لجستیکی و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیفای.
  • به عنوان پلتفرمی که همۀ این اپلیکیشن‌های را اجرا می‌کند، می‌توان بلاک‌چین اتریوم را مشابه سیستم‌عامل رایانه در نظر گرفت. از این منظر، فورک‌های مختلف اتریوم شامل اتریوم، اتریوم کلاسیک و اتریوم 0/2 همانند نسخه‌های جدیدتر یک سیستم‌عامل هستند که ویژگی‌ها یا کارایی‌هایی را اضافه می‌کنند که نسخه‌های قبلی فاقد آن هستند.
  • یک فورک قدیمی ممکن است به‌عنوان یک پلتفرم پایدار و اثبات‌شده به فعالیت خود ادامه دهد، در حالی که یک فورک جدیدتر ممکن است راه‌های کاملاً جدیدی را برای تعامل به توسعه‌دهندگان ارائه دهد. (نسخه‌های قدیمی‌تر و جدیدتر در نهایت می‌توانند ادغام شوند یا به تکامل خود ادامه دهند.)
  • سافت فورک را به‌عنوان «ارتقای نرم‌افزار» (مانند زمانی که تلفن همراهتان به شما پیغام می‌دهد تا به آخرین سیستم‌عامل به‌روزرسانی شود) و هارد فورک را به‌عنوان یک سیستم‌عامل کاملاً جدید در نظر بگیرید (مثلاً سیستم‌عامل‌های لینوکس و مک حاصل تکامل پلتفرم یونیکس طی نیم قرن هستند).
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *