Trend Lines Explained

آشنایی با خط روند (قسمت اول)

خط روند چیست؟

خط روند در بازار مالی خط موربی است که روی نمودار کشیده می‌شود. نقاط داده‌ای خاص را به همدیگر متصل می‌کنند تا کار برای تحلیل‌گران تکنیکال و معامله‌گران آسان شود و بتوانند جابجایی قیمت‌ها را به تصویر بکشند و روندهای بازار را شناسایی کنند.

خط روند یکی از اساسی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال (TA) است. به‌طور گسترده‌ای در بورس، ارز فیات، اوراق مشتقه و بازارهای ارز دیجیتال کاربرد دارد.

اساساً خط روند مثل سطوح حمایت و مقاومت عمل می‌کند اما به جای خطوط افقی با خطوط مورب کشیده می‌شوند. به همین ترتیب می‌توانند شیب مثبت یا منفی داشته باشند. به طور کلی هر چقدر که شیب خط بیشتر باشد روند قوی‌تر است.

می‌توانیم خطوط روند را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم: روندهای صعودی و روندهای نزولی. همان طور که از اسمشان مشخص است، خط روند صعودی از پایین نمودار به سمت بالای آن کشیده می‌شود. به همین شکلی در تصویر زیر می‌بینید دو یا چند نقطه پایین را به هم متصل می‌کند.

Trend Lines Explained

در مقابل خط روند نزولی از بالای نمودار به سمت پایین آن کشیده می‌شود و دو یا چند نقطه بالا را به هم متصل می‌کنند.

Trend Lines Explained

پس تفاوت بین این دو خط در این است که از کدام نقطه برای کشیدن نمودار انتخاب شود. در روند صعودی خطوط با استفاده از پایین‌ترین نقاط نمودار کشیده می‌شود (یعنی بخش‌های کف الگوی شمعی[1] نقاط پایینی را تشکیل می‌دهند که در سطح بالاتری قرار دارند). در مقابل در روند نزولی خطوط با استفاده از بالاترین ارزش‌ها کشیده می‌شود (یعنی قله‌های الگوی شمعی نقاط بالایی را تشکیل می‌دهند که در سطح پایین‌تری قرار دارند).

چطور از خط روند استفاده کنیم

خط روند براساس پایین‌ترین و بالاترین نقاط نمودار نشان می‌‌دهد که کجا قیمت کمی روند غالب را به چالش می‌کشد، بعد آن را می‌سنجد و در نهایت آن را به نفع خودش برمی‌گرداند. سپس می‌توان خط را گسترش داد تا در آینده مورد سنجش قرار بگیرد و سطوح مهم پیش‌بینی‌ شود. ممکن است خط روند چندین بار امتحان شود اما تا زمانی که شکسته نشود معتبر تلقی می‌شود.

درست است که خط روند در تمام انواع نمودارهای داده‌ای استفاده می‌شود، اما بیشتر در نمودارهای مالی (براساس قیمت‌های بازار) کاربرد دارد و دید کلی نسبت به عرضه و تقاضای بازار ارائه می‌دهند. طبیعتاً خطوط صعودی روند نشان می‌دهد که قدرت خرید رو به افزایش است (تقاضا بیشتر از عرضه است). خطوط نزولی روند با افت مداوم قیمت در ارتباط است و نقظه مقابل افزایش خرید است (عرضه بیشتر از تقاضاست).

اما در چنین تحلیل‌هایی حجم معاملات هم باید در نظر گرفته شود. برای مثال اگر قیمت در حال افزایش است اما حجم در حال کاهش یا نسبتاً کم است، ممکن است این تصور غلط را ایجاد کند که تقاضا بالا رفته است.

همان طور که اشاره شد، خطوط روند برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌شوند. حمایت و مقاومت دو مفهوم ابتدایی اما مهم در تحلیل تکنیکال هستند. خط صعودی روند سطوح حمایتی را نشان می‌دهند که پایین‌تر از آن بعید است قیمت سقوط کند. در عوض خط نزولی روند سطوح مقاومتی را برجسته می‌کند که بالاتر از آن بعید است قیمت رشد کند.

به عبارت دیگر وقتی سطوح حمایت و مقاومت شکسته می‌شوند روندهای بازار نامعتبر شناخته می‌شوند، چه این روندها صعودی باشند و چه نزولی. وقتی این سطوح کلیدی نمی‌توانند روند را نگه دارند در بسیاری از موارد روند بازار مسیرش را تغییر می‌‌دهد.

با این حال تحلیل تکنیکال زمینه انتزاعی است و هر فرد برای کشیدن خطوط روند ممکن است از روش متفاوتی استفاده کند. بنابراین ممکن است ارزشش را داشته باشد که برای کم کردن خطرات از تکنیک‌های مختلف تحلیل تکنیکال و همچنین تحلیل بنیادین استفاده شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *