What Is a Blockchain Consensus Algorithm?

الگوریتم اجماع بلاک‌چین چیست؟ (قسمت دوم)

اثبات سهام[1] (PoS)

اثبات سهام (PoS) در روزهای اولیه بیت‌کوین به عنوان جایگزینی برای اثبات کار پیشنهاد شد. در یک سیستم PoS، هیچ مفهومی از ماینرها، سخت‌افزارهای تخصصی یا مصرف انبوه انرژی وجود ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر معمولی است.

خوب این تمام کار نیست. باید برای بازی انرژی صرف کنید. در PoS، یک منبع خارجی (مانند برق یا سخت‌افزار) ندارید، بلکه منبع داخلی، یعنی ارز دیجیتال، را ارائه می‌دهید. قوانین در هر پروتکل متفاوت است، اما به طور کلی حداقل مقدار وجوهی وجود دارد که باید برای واجد شرایط بودن برای شرط‌بندی نگه دارید.

از اینجا به بعد، وجوه خود را در یک کیف پول قفل می‌کنید (در حین شرط‌بندی نمی‌توان آنها را جابجا کرد). معمولاً در مورد اینکه چه تراکنش‌هایی در بلوک بعدی انجام می‌شود، با اعتبارسنجی‌های دیگر توافق خواهید کرد. به یک معنا، روی بلوکی که انتخاب می‌شود شرط‌بندی می‌کنید و پروتکل یکی را انتخاب می‌کند.

اگر بلوک شما انتخاب شود، بسته به سهم خود، نسبتی از کارمزد تراکنش را دریافت خواهید کرد. هر چه سرمایه‌های بیشتری را قفل کرده باشید، سود بیشتری به دست خواهید آورد. اما اگر با پیشنهاد معاملات نامعتبر سعی کنید تقلب کنید، بخشی (یا تمام) از سهام خود را از دست خواهید داد. بنابراین، مکانیزم مشابهی با PoW داریم: صادقانه عمل کردن سود بیشتری نسبت به رفتار غیر صادقانه دارد.

به طور کلی، سکه‌های تازه ایجاد شده به عنوان بخشی از پاداش اعتبارسنجی به شمار نمی‌آیند. بنابراین، ارز اصلی بلاک‌چین باید به روش دیگری حاصل شود که می‌توان از طریق توزیع اولیه (یعنی یک ICO یا IEO) یا با راه‌اندازی پروتکل با PoW پیش از انتقال به PoS انجامش داد.

تا کنون اثبات سهام خالص فقط در ارزهای دیجیتال کوچک‌تر به کار گرفته شده است. بنابراین، مشخص نیست که آیا می‌تواند جایگزین مناسبی برای PoW باشد یا خیر. با وجودی که از نظر تئوری درست به نظر می‌رسد، ممکن است در عمل بسیار متفاوت باشد.

هنگامی که PoS در شبکه‌ای با ارزش زیادی راه‌اندازی شد، سیستم به میدان بازی تئوری بازی و مشوق‌های مالی تبدیل می‌شود. هر کسی که دانش “هک کردن” یک سیستم PoS را داشته باشد احتمالاً تنها در صورتی این کار را انجام می‌دهد که از آن سود ببرد – بنابراین، تنها راه برای آگاهی از امکان‌پذیر بودن آن، حضور در یک شبکه زنده است.

به زودی شاهد تست PoS در مقیاس بزرگ خواهیم بود. کاسپر[2]به عنوان بخشی از یک سری ارتقاء به شبکه اتریوم (که در مجموع به عنوان اتریوم 2.0 شناخته می‌شود) اجرا خواهد شد.

سایر الگوریتم‌های اجماع

اثبات کار و اثبات سهام پر بحث‌ترین الگوریتم‌های اجماع هستند. اما طیف گسترده‌ای از موارد دیگر وجود دارد که همگی مزایا و معایب خاص خود را دارند. مقالات زیر را بررسی کنید:

  • شرح اثبات تأخیر کار
  • توضیح اجماع اثبات سهام اجاره‌شده
  • توضیح اثبات صلاحیت
  • توضیح اثبات سوزاندن کوین
  • توضیح اثبات سهام تفویض‌شده
  • توضیح اجماع PoW/PoS ترکیبی

تأملات نهایی

مکانیسم‌های دستیابی به اجماع برای عملکرد سیستم‌های توزیع‌شده حیاتی هستند. بسیاری بر این باورند که بزرگترین نوآوری در بیت‌کوین استفاده از اثبات کار برای توانمندسازی کاربران به منظور توافق بر سر مجموعه‌ای از حقایق مشترک بوده است.

الگوریتم‌های اجماع امروزه نه تنها زیربنای سیستم‌های پول دیجیتال، بلکه زنجیره‌های بلوکی هستند که به طراحان اجازه می‌دهند کدی را در یک شبکه توزیع‌شده اجرا کنند. آنها اکنون سنگ بنای فناوری بلاک‌چین به شمار می‌آیند و برای دوام طولانی‌مدت شبکه‌های مختلف موجود ضرورت دارند.

از بین همه الگوریتم‌های اجماع، اثبات کار، پیشنهاد اصلی تلقی می‌شود. هنوز جایگزینی که قابل اعتمادتر و مطمئن‌تر باشد مطرح نشده است. با این حال، تحقیق و توسعه عظیمی برای یافتن جایگزینی برای PoW وجود دارد و احتمالاً در سال‌های آینده شاهد ظهور تعداد بیشتری از این الگوریتم‌ها خواهیم بود.


[1] Proof of Stake (PoS)

[2] Casper

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *