CryptoPunks

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#20 کریپتوپانکس[1]

کلکسیون ان‌اف‌تی

مت هال[2]، هم‌بنیانگذار Larva Labs :«تقاطع عجیبی در اینجا میان این چیزهای مجازی و دیجیتال و کمیابی مصنوعی وجود دارد اما نوعی کمیابی که تا حدودی واقعی و ارزشمند است.»

بیوگرافی:

کریپتوپانکس، کلکسیونی از توکن‌های غیرقابل تعویض موجود در بلاک‌چین اتریوم است. این پروژه در سال 2017 توسط مت هال و جان واتکینسون[3]، بنیانگذاران Larva Labs، آغاز شد.

این پروژه تحت عنوان یک آزمایش شروع شده و به محرکی تبدیل شد که مقبولیت جهانی ان‌اف‌تی‌ها را برانگیخت.

دقیقاً 10 هزار پانک[4] منحصربفرد درون این کلکسیون وجود دارد که 6039 آن مذکر و 3840 آن مونث هستند.

اکثر پانک‌ها انسان هستند، اگرچه انواع دیگری مانند زامبی‌ها، میمون‌ها و آدم فضایی‌ها نیز وجود دارند. به غیر از نژادهایشان، پانک‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که همۀ آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

در ابتدا کرپیتوپانکس توسط سازندگان آن به صورت رایگان عرضه شد. هر کسی می‌توانست فقط با پرداخت هزینۀ گاز اتریوم مورد نیاز، یک پانک داشته باشد. با این حال، قیمت پانکس از آن زمان نجومی شده است. کم‌قیمت‌ترین پانک در حال حاضر بیش از 200000 دلار قیمت دارد، در حالی که گران‌ترین پانک که تا به حال در زنجیره فروخته شده است نزدیک به 24 میلیون دلار بوده است.

افراد مشهور نیز شروع به جمع‌آوری کریپتوپانکس کردند. ستاره‌های هیپ‌هاپ یعنی اسنوپ داگ و جی زی هر دو صاحب پانک هستند و جیسون درولو، مارشملو و 3lau نیز به جمع‌آوری پانک‌های خودشان پرداخته‌اند. در عین حال تاجرانی مانند جردن بلفورت[5]، که با نام «گرگ وال استریت» نیز شناخته می‌شود، و میلیاردر آمریکایی مارک کوبان[6] نیز دارای کریپتوپانک هستند.

کریپتوپانکس در سال 2021:

کریپتوپانکس سال 2021 را با قیمت‌های بسیار کم، به نسبت پایان سال، آغاز کرد. در ماه فوریه، ارزان‌ترین پانک را می‌شد تنها با 36000 دلار خریداری کرد. در همان ماه، هال در مصاحبه‌ای این پروژه را به بازی آنلاین و محبوب Fortnite تشبیه کرد. به گفتۀ او، صرف مقدار زیادی پول برای پوست‌ها در Fortnite نشان می‌دهد که شخصیت‌های آنلاین برای مردم ارزشمند هستند. اندکی پس از آن، کرپیتوپانکس شوق و ذوقی را نسبت به ان‌اف‌تی برانگیخت که در نهایت باعث شد دیکشنری کالینز «ان‌اف‌تی» را به عنوان کلمۀ سال معرفی کند.

در ماه مارس، کریپتوپانکس #3100 و #7804 هر کدام با قیمتی نزدیک به 7.6 میلیون دلار فروخته شده و رکوردهای جدیدی را ثبت کردند. واتکینسون در مصاحبه‌ای ظهور کریپتوپانک‌ها را به تعطیلی‌های سراسری دوران کرونا مربوط کرد و گفت به رخ کشیدن ثروت افراد فقط به صورت مجازی انجام می‌شود و به همین دلیل است که «ثروتمندان در حوزۀ رمزارز» کریپتوپانک‌ می‌خرند.

در ماه اکتبر هنگامی که #9998 به قیمت بیش از 500 میلیون دلار «فروخته شد» کریپتوپانکس توجه همه را به خود جلب کرد. خریدار که به احتمال زیاد همان شخص فروشنده است، ETH را از طریق وام‌های فوری برای خرید پانک قرض گرفت. پس از مدتی، وجوه برای پرداخت وام به خریدار بازگردانده شد. از آنجایی که این پانک سابقه فروش نیم میلیارد دلاری داشت، مالک سعی کرد آن را به قیمت 1 میلیارد دلار بفروشد. با این حال، به دلیل شفافیت بلاک‌چین، همه می‌توانستند ببینند که چه اتفاقی افتاده است و پانک فرد مفسد فروش نرفت.

فروش عظیم کریپتوپانکس در ماه مارس رکوردهای بسیار سختی برای شکستن بود. با این حال در ماه دسامبر، جایگاه شماره 1 توسط کریپتوپانک #4156 به دست آمد که به قیمت 10.2 میلیون دلار فروخته شد.

کریپتوپانک در سال 2022:

کریپتوپانکس سال 2022 را همچنان در صدر بازی ان‌اف‌تی آغاز کرد. این پروژه تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار فروش تمام دوران را به ثبت رسانده است. حتی زمانی که بازار کریپتو رکود داشت، حجم ماهانۀ این کلکسیون بالای 100 میلیون دلار باقی ماند. در 12 فوریه زمانی که #5822 به قیمت نزدیک به 24 میلیون دلار فروخته شد، رکورد گران‌ترین فروش زنجیره‌ای بار دیگر شکسته شد. در 23 فوریه، ساثبیز[7] قرار بود کلکسیون بزرگی از کریپتوپانک‌ها را به ارزش 30 میلیون دلار به حراج بگذارد. با این حال، مالک ناشناس کلکسیون در آخرین لحظه از این کار عقب‌نشینی کرد و گفت: «ولش کن، تصمیم گرفتم صبر کنم».

در حالی که قیمت‌ها این پروژه را برجسته می‌کنند، کریپتوپانکس به محبوبیت ان‌اف‌تی‌ها و مالکیت مبتنی بر بلاک‌چین در سال 2022 ادامه خواهد داد. در حالی که بسیاری به احتمال زیاد نسبت به این ایده شک دارند و این سوال را مطرح می‌کنند که چرا شخصی «یک فایل JPG را می‌خرد که می‌توان آن را کپی و پیست کرد»، کسانی که واقعاً ایدۀ پشت ان‌اف‌تی‌ها را درک می‌کنند، می‌دانند که مالکیت واقعی روی بلاک‌چین نوشته شده و نمی‌توان آن را دستکاری کرد.


[1] CryptoPunks

[2] Matt Hall

[3]John Watkinson

[4] Punks

[5] Jordan Belfort

[6] Mark Cuban

[7] Sotheby’s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *