blockchain and web3.0

چهار سؤال درباره تجارت بلاک چین و Web3

مسائل اقتصادی و فناوری‌های نوظهور سؤالات بسیاری را درباره چند و چون آن‌ها در آینده مطرح می‌کنند. در ادامه مطلب، سعی می‌کنیم برای برخی از آن‌ها پاسخ بیابیم.

با نگاهی به 100 پروژه برتر در حوزه کریپتو بر اساس ارزش بازار، کدام یک از آن‌ها متمایز هستند و چرا؟
بیت کوین، زیرا طوری طراحی شده است که گامی مهم به جلو در ایجاد امنیت بیشتر پول ایجاد کرده است و بازدارندگی خوبی برای بسیاری از انواع جرایم مالی داشته است. در واقع، اولین شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا است که توسط کاربرانش بدون هیچ مرجع مرکزی هدایت می‌شود.

نوآورانه‌ترین کاربرد بلاک‌چین تا به امروز چیست؟
شبکه Cudos را در نظر بگیرید که از روش محاسباتی توزیع‌شده مبتنی بر ابر استفاده می‌کند که شامل پشتیبانی بلاک‌چین می‌شود. این فناوری به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا 10 برابر بیشتر از پلتفرم‌های ابری متمرکز و صاحبان سخت‌افزار صرفه‌جویی ایجاد کنند تا هزینه سخت‌افزارشان جبران شود (و احتمالاً از آن سود ببرند). قدرت محاسباتی خود را به شبکه اجاره می دهند.

عدم تمرکز چیست و چرا اهمیت دارد؟
در نسخه فعلی وب، که به عنوان Web2 نیز شناخته می‌شود، مردم نمی‌توانند نتایج شرکت‌های بزرگ را نادیده بگیرند که چه اتفاقی می‌افتد. داده‌های شخصی که بدون اجازه ما ردیابی و فروخته می‌شوند، از دست دادن قدرت محتوای ما تحت سلطه تبلیغات و … بیشتر مبتنی بر وب است. Web3 به دنبال این امکان است که نحوه طراحی و تعامل ما با برنامه‌ها را از ابتدا به تصویر بکشد، لذا تمرکززدایی در کانون توجه Web3 است.

آینده رسانه‌های اجتماعی در حوزه ارز دیجیتال چیست؟
بیراهه نیست اگر بگوییم که آینده رسانه‌های اجتماعی متعلق به تولیدکنندگان محتوا است نه پلتفرم‌های خاصی که روایت‌ها را کنترل می کنند. این چیزی است که Web3 برای ما در پی خواهد داشت. تمرکززدایی می‌تواند طرحی برای آینده رسانه‌های اجتماعی باشد. کاربران می‌توانند دسترسی مستقیم به پلتفرمی غیرمتمرکز داشته باشند. هیچ مرجع متمرکزی نمی‌تواند قوانین تعامل و کسب درآمد را دیکته کند. رسانه‌های اجتماعی به فضای آزادتری تبدیل می‌شوند و در عین حال، مالکیت کامل دارایی‌هایشان را به تولیدکنندگان محتوا می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *