decentralized exchanges dex

صرافی غیر متمرکز (ِDEX) و آنچه باید بدانید

صرافی غیرمتمرکز (DEX) بازاری است که انتقال و ذخیره ارزهای دیجیتال را بدون نظارت و بدون نیاز به واسطه برای کاربران آسان می کند. DEX ها جایگزین واسطه ها – معمولاً بانک ها، کارگزاران، پردازشگرهای پرداخت یا سایر موسسات – با قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین می شوند که تبادل دارایی ها را تسهیل می کند.

در مقایسه با تراکنش های مالی سنتی، از طریق واسطه هایی که شفاف هستند و نظارت بسیار محدودی بر روی به عملیات خود دارند، DEX ها شفافیت کاملی را ارائه می دهند که جابه جایی وجوه و مکانیسم های مربوط به انجام مبادلات را تسهیل می کنند.

از آنجایی که وجوه کاربران از یک کیف پول رمزنگاری شده شخص ثالث در طول معاملات بین حساب ها انتقال نمی‌یابد، DEX ریسک طرف مقابل را کاهش می‌دهد و می‌تواند خطر تمرکز و یا خطا های سیستمی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال را کاهش دهد. این صرافی ها می توانند به صورت دایمی و در لحظه قیمت را به کاربر اعلام کنند. همچنین، AMM ها دسترسی فوری به نقدینگی را در بازارهایی که ممکن است نقدینگی پایینی داشته باشند فراهم  میکنند.

چندین طرح DEX وجود دارد که هر کدام از نظر ویژگی‌ها، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز، مزایا و  روش های معاوضه‌های متفاوتی را به کاربران ارائه می‌دهند. دو نوع متداول آنها عبارتند از DEX های سفارشی و سازندگان خودکار بازار (AMM). همچنین یک دسته رایج سایت ها و شرکت های تجمیع‌کننده‌ DEX هستند که به صورت همزمان چندین DEX را در زنجیره تجزیه و تحلیل می‌کنند تا بهترین قیمت یا کمترین هزینه کارمزد را برای تراکنش مورد نظر کاربر بیابند.

یکی از مزایای اصلی DEX ها درجه بالایی از پیچیدگی رمزکذاری است که از طریق فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر به دست می آید. در صرافی های متمرکز (CEX) مانند کوین بیس یا بایننس، این پلتفرم است که تراکنش ها را با استفاده از موتور تطبیق داخلی صرافی تسهیل می کند، در حالی که DEX ها تراکنش ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند و تراکنش های زنجیره ای انجام می دهند. علاوه بر این، DEX ها به کاربران اجازه می دهند تا از طریق کیف پول خود میزبانی شده خود، حافظ کامل وجوه  را درتمامی تراکنش ها حفظ کنند.

کاربران DEX معمولاً باید دو نوع کارمزد بپردازند: کارمزد شبکه و کارمزد تراکنش. کارمزد شبکه به هزینه گاز تراکنش زنجیره ای اشاره دارد، در حالی که کارمزد تراکنش توسط پروتکل اساسی، ارائه دهندگان نقدینگی، دارندگان توکن یا ترکیبی از این دارایی های مشخص شده در طراحی پروتکل جمع آوری می شود.

چشم انداز پشت بسیاری از DEX ها داشتن یک زیرساخت زنجیره ای بدون مجوز سرتاسر است که بدون آسیب و تاثیر پذیری در میان یک جامعه مالی توزیع شده از سهامداران غیرمتمرکز است. این حالت به طور معمول به این معنی است که حقوق اداری و قانونی پروتکل توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) متشکل از جامعه ای از سهامداران که در مورد تصمیمات و قوانین یک پروتکل تصمیم گیری میکنند، مدیریت می شود.

با این حال، به حداکثر رساندن تمرکززدایی پروتکل در عین حال تلاش برای رقابتی ماندن در یک محیط شلوغ DEX کار آسانی نیست، زیرا تیم توسعه مرکزی پشت DEX اغلب تصمیمات ساختاری و حیاتی تری در مورد عملکرد های اساسی پروتکل اتخاذ میکند.

از آنجایی که صرافی های غیر متمرکز از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و تعداد بیشماری از آنها در فضای مجازی با شرایط متفاوت و قوانین مختلف یافت میشود، در اینجا ما برترین های آنها را بر اساس عملکرد به شما معرفی میکنیم.

DEXGuru

Dex guru یک پلت فرم معاملاتی برای تراکنش های مدرن است که در آن تجزیه و تحلیل زنجیره ای با قابلیت های معاملاتی ترکیب می شود.

dYdX

یک پلتفرم معاملاتی برای دارایی‌های رمزنگاری شده است که با پروتکل‌های منبع باز ساخته شده و معاملات حاشیه ای غیرمتمرکز را نیز پشتیبانی می‌کند.

1Inch.Exchange

 در این صرافی، مبلغ سفارش را به چندین صرافی غیرمتمرکز مانند UniswapExchange، KyberNetwork، Bancor و RadarRelay تقسیم میکنند تا از افت قیمت بالا در معاملات خرد جلوگیری کنند.

AirSwap

 این صرافی تجارت توکن همتا به همتا در اتریوم بدون کارمزد معامله را امکانپذیر میکند.

Bancor

Bancor یک پروتکل نقدینگی زنجیره محور است که امکان تبادل خودکار و غیرمتمرکز توکن در اتریوم و در بین بلاک چین ها را فراهم می کند.

Bisq

Bisq یک برنامه دسکتاپ همتا به همتا منبع باز است که به شما امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را می دهد.

CowSwap

یک رابط تجاری ساخته شده بر روی پروتکل Gnosis v2 که در کنار ارائه محافظت MEV  شما را قادر میسازد تا ضمن استفاده از سفارش‌های بدون کارمزد که به صورت همتا به همتا در بین کاربرانش یا در هر منبع نقدینگی زنجیره‌ای تسویه می‌شوند، توکن‌هایی را بخرید و بفروشید.

Dodo

ارائه‌دهنده نقدینگی زنجیره‌ای که از الگوریتم Proactive Market Maker (PMM) استفاده می‌کند. هدف این مجموعه  این است تا نقدینگی درون زنجیره‌ای قانون مند و قرارداد محور را برای همه فراهم کند.

IDEX

Idex به کاربران اجازه می دهد تا بدون واگذاری کنترل حساب به یک متولی شخص ثالث، با یکدیگر تجارت کنند.

KyberSwap

یک تجمیع کننده صرافی غیرمتمرکز چند زنجیره ای (DEX) که با تجزیه و تحلیل نرخ ها در بیش از 60 صرافی غیرمتمرکز در 12 زنجیره بهترین قیمت های توکن را در اختیار معامله گران قرار می دهد.

Matcha

یک پلت فرم معاملات ارز دیجیتال با قابلیت رهگیری هوشمند سفارشات است که توسط سیستم 0x پشتیبانی می شود. Matcha نقدینگی را از منابع متعددی از جمله 0x، kyber، Uniswap Oasis، Curve و غیره جمع‌آوری می‌کند.

Mesa

یک رابط منبع باز برای پروتکل Gnosis است، یک DEX کاملاً بدون پیش فرض که معاملات حلقه را قادر می سازد تا نقدینگی را به حداکثر برسانند.

Multichain

با نام قبلی Anyswap یک پروتکل سوآپ زنجیره ای کاملاً غیرمتمرکز است که بر اساس فناوری Fusion DCRM با قیمت گذاری و سیستم نقدینگی خودکار عمل میکند.

Oasis

یک صرافی غیرمتمرکز که بر اساس پروتکل OasisDEX ساخته شده است و امکان تجارت توکن های مورد استفاده در سیستم دای چند وثیقه ای (MCD) را فراهم می کند.

PancakeSwap

یک تبادل AMM مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس با نقدینگی که از طریق مکانیزم ماینینگ، بخت‌آزمایی و گیمیفیکیشن کلکسیونی عمل می‌ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *