web 3.0

ویژگی های کلیدی وب 3.0 (قسمت اول)

وب 3.0 ممکن است با هوش مصنوعی، وب معنا محور و قابلیت های ذهنی ساخته شود. ایده استفاده از هوش مصنوعی با هدف ارائه سریع تر و مرتبط تر داده  به کاربران می شود. وب‌سایتی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند باید بتواند داده‌هایی را که فکر می‌کند یک کاربر خاص مناسب می‌بیند، فیلتر کرده و ارائه دهد. نشانک‌گذاری اجتماعی به‌عنوان قابلیت یک موتور جستجو می‌تواند نتایج بهتری نسبت به Google ارائه دهد، زیرا نتایج وب‌سایت‌هایی هستند که منتخب کاربران خواهد بود. با این حال، این نتایج می تواند توسط انسان نیز ویرایش شوند. هوش مصنوعی می تواند برای جدا کردن نتایج حقیقی از جعلی استفاده شود، بنابراین نتایجی مشابه نشانک گذاری اجتماعی و رسانه های اجتماعی اما بدون بازخورد بد ایجاد خواهد کرد. یک وب هوشمند مصنوعی همچنین می تواند دستیارهای مجازی را معرفی کند، عنصری که امروزه به عنوان یک جنبه ساخته شده در دستگاه یا از طریق برنامه های شخص ثالث در حال ظهور است.

ایده پشت وب معنا محور طبقه بندی و ذخیره اطلاعات به گونه ای است که به سیستم کمک کند معنی داده های خاص را آموزش دهد. به عبارت دیگر، یک وب‌سایت باید بتواند کلماتی را که در جستارهای جستجو قرار می‌گیرند، به همان روشی که یک انسان درک می‌کند، درک کند و بتواند محتوای بهتری تولید و به اشتراک بگذارد. این سیستم همچنین از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد. وب معنایی به رایانه به معنای داده ها می آموزد و سپس هوش مصنوعی اطلاعات را می گیرد و از آنها استفاده می کند.

چندین ویژگی کلیدی Web 3.0 از جمله موارد زیر، وجود دارد که به تعریف آنچه که احتمالاً نسل سوم وب خواهد بود کمک می کند:

غیر متمرکز

برخلاف دو نسل اول وب، که در آن قوانین و برنامه‌های کاربردی تا حد زیادی متمرکز بودند، وب 3.0 غیرمتمرکز خواهد بود. برنامه ها و خدمات توسط یک فرایند توزیع شونده فعال می شوند، که فاقد یک مرجع مرکزی است.

مبتنی بر بلاک چین

 بلاک چین عاملی برای ایجاد برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز است. با بلاک چین، داده ها و ارتباط بین سرویس ها با رویکردی متفاوت از زیرساخت پایگاه داده متمرکز توزیع می شود. بلاک چین همچنین می‌تواند یک پیشینه تراکنش غیرقابل تغییر از نقل و انتقالات و فعالیت‌های مالی و فرا مالی را فعال کند و به ارائه خدمات قابل تأیید و معتبر در دنیای غیرمتمرکز کمک کند.

رمزارز محور

 استفاده از ارزهای دیجیتال یکی از ویژگی های کلیدی خدمات وب 3.0 می باشد و تا حد زیادی جایگزین استفاده از ارز فیات می شود.

خودمختار و باهوش مصنوعی.

 به طور کلی اتوماسیون بیشتر یکی از ویژگی های حیاتی وب 3.0 است و این اتوماسیون تا حد زیادی توسط هوش مصنوعی تامین می شود.

وب 3.0 در مقابل وب 2.0

به صورت خلاصه، وب 3.0 جانشین دو نسل قبلی وب است.

اولین نسل وب، که گاهی به آن وب 1.0 نیز گفته می شود، توسط تیم برنرز لی در سال 1989 اختراع و تعریف شد. وب 1.0 در محدوده دسترسی اولیه و اتصال بین وب سایت های ثابت بود. اولین نسل وب تقریباً تا سال 2004 دوام آورد، زمانی که تیم اوریلی به ابداع اصطلاح وب 2.0 کمک کرد.

وب 2.0 به وب سایت ها و برنامه هایی اطلاق می شود که از محتوای تولید شده توسط کاربر برای کاربران نهایی استفاده می کنند. وب 2.0 امروزه در بسیاری از وب سایت ها استفاده می شود که عمدتاً بر تعامل و همکاری کاربرها تمرکز دارد. وب 2.0 همچنین بر ارائه اتصال شبکه جهانی و کانال های ارتباطی گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد.

تفاوت بین وب 2.0 و 3.0 در این است که وب 3.0 بیشتر بر استفاده از فناوری هایی مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای ارائه محتوای مرتبط برای کاربران به جای محتوایی که سایر کاربران نهایی ارائه و تولید کرده اند متمرکز است. وب 2.0 اساساً کاربران را قادر می‌سازد تا در محتوای سایت مشارکت کنند و گاهی اوقات با آنها همکاری کنند، در حالی که وب 3.0 به احتمال زیاد این مشاغل را به وب معنا محور و فناوری‌های هوش مصنوعی تبدیل می‌کند. وب 3.0 همچنین به شدت بر خدمات و اختیارات غیرمتمرکز تاکید دارد، که در تضاد بارز  شیوه متمرکز شدن در وب 2.0 است.

برنامه های مبتنی بر وب 3.0

وب 3.0 با اساسا با داشتن بلاک چین ، امکان استفاده از تعداد فزاینده ای از انواع مختلف برنامه ها و سرویس های جدید را امکان پذیر می کند، از جمله موارد زیر:

NFT

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) توکن‌هایی هستند که در یک بلاک چین با هش رمزنگاری ذخیره می‌شوند و واحد توکن را منحصر به فرد می‌کنند.

دیفای

 امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک مورد استفاده نوظهور برای وب 3.0 است که در آن بلاک چین غیرمتمرکز به عنوان پایه ای برای فعال کردن خدمات مالی، خارج از محدوده زیرساخت بانکداری متمرکز سنتی استفاده می شود.

ارز دیجیتال

 ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین از جمله برنامه های وب 3.0 هستند که تعریف جدیدی از مفهوم ارز را ایجاد کرده اند که هدف آنها جدا شدن از دنیای تاریخی ارزهای فیات است.

dApp

برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) برنامه‌هایی هستند که بر روی پلت فرم های بلاک چین ساخته شده‌اند و از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن ارائه خدمات مطابق با رویکردی برنامه‌ای منطبق بر حفظ سوابق تراکنش ها مورد استفاده قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *