Trung Nguyen

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ترانگ ان‌گوین # 27

هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت اسکای ماویس[1]

در پایان کار، ما تنها محصول نمی‌سازیم، بلکه جنبشی را شروع می‌کنیم.

زندگینامه:

ترانگ ان‌گوین برنامه‌نویسی اهل ویتنام است که شرکت اسکای ماویس (تیمی که بازی بسیار موفق اکسی اینفینیتی[2] در سبک بازی‌های «بازی برای کسب درآمد[3]» را ساخته بود) برای کسب درآمد بود. اکسی اینفینیتی از DApp‌های مبتنی بر اتریوم بود که خود یک زنجیرة جانبی به نام رونین[4] داشت.

نگوین از گیمرهای کهنه‌کار در شاخة بازی‌های استراتژیک است که پس از تجربة کریپتوکیتیز[5]، به سراغ ساخت بازی‌ای مبتنی بر بلاک‌چین، با الهام از بازی‌های موردعلاقة دوران کودکی خود رفت.

نگوین در سال 2021:

نیمة اول سال 2021 برای پروژة اکسی اینفینیتی بسیار موفقیت‌آمیز بود و این پروژه تا حدی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ در فیلیپین طرفداران قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کرد و در ماه ژوئن نیز با یک رکوردشکنی همراه بود و توانست ظرف 24 ساعت 72/9 میلیون دلار به دست آورد و حتی تنچنت[6] (شرکت بزرگ چینی) را نیز شکست دهد. در ماه اوت، وزارت دارایی این کشور تلاش کرد از اکسی اینفینیتی مالیات بر درآمد دریافت کند. در ماه سپتامبر، اکثر اعضای باشگاه بازیکنان ساکن فیلیپین بودند.

اکسی اینفینیتی اعلام کرد در ماه سپتامبر علاوه بر راه‌اندازی قابلیت‌های استیکینگ بیش از 60 میلیون دلار توکن در اختیار کاربران اول قرار می‌دهد. اندکی بعد، اسکای ماویس اعلام کرد قصد دارد یک صرافی غیرمتمرکز در زنجیره جانبی خود (رونین) ایجاد کند.

طبق گزارشی که در ماه اکتبر منتشر شد،‌ این بازی روزانه 8/1 میلیون بازیکن با 33 میلیون دلار حجم معاملات روزانه داشت. با این حال،‌تعداد بازیکنان در ماه دسامبر به حدود 300هزار در روز کاهش یافت.

با این حال، سرمایه‌گذاران به آیندة این پروژه امیدوار هستند، زیرا نگوین و شرکایش در ماه اکتبر یک دورة موفق تأمین مالی ردة ب را با 152 میلیون دلار به پایان رساندند. او قصد دارد پلتفرمی برای توسعه‌دهندگان بسازد و امکان کار بر روی پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین را برای آنها فراهم کند.

در ماه نوامبر، یک قطعه زمین در اکسی اینفینیتی به قیمت 2.3 میلیون دلار یا 550 اتریوم فروخته شد که گفته می‌شود بالاترین مبلغی است که تا به‌حال برای یک ملک مجازی پرداخت شده است. در همان ماه، اندرو ویلسون[7]، مدیر اجرایی الکترونیک آرتس[8]، ادعا کرد که آیندة صنعت گیم متعلق به NFTها و بازی‌های «بازی برای کسب درآمد» است.

اتفاق دیگری که در ماه نوامبر رقم خورد راه‌اندازی پروژة تتان آرنا[9]بود (از بازی‌های درآمدی که رقیب جدی اکسی اینفینیتی بود و بسیاری عقیده داشتند گوی سبقت را از نگوین خواهد بود)

در ماه دسامبر، کمیته مدیریت بازی‌های رایانه‌ای[10] (یکی از بخش‌های دولت کرة جنوبی)، تلاش کرد تا با صدور رأیی انتشار تمامی بازی‌های درآمدی در پلتفرم‌های گوگل‌پلی و اپ‌استور را در این کشور ممنوع کند. اگرچه هنوز نمی‌توان با اطمینان دربارة تأثیر این قانون بر بازی اکسی اینفینیتی صحبت کرد، اما تأثیر آن بر صنعت بازی‌های درآمدی، از سال 2022 به بعد، منفی بوده است.

از طرف دیگر، در همان ماه عبارت ‌«NFT» برای اولین بار توانست در جستجوی گوگل از عبارت «crypto» پیشی بگیرد. بی‌شک فعالان این صنعت می‌تواند ادعا کنند این رویداد تا حد بسیار زیادی ناشی از محبوبیت اکسی است.

و نکتة آخر اینکه، در پایان ماه دسامبر، اکسی در توییتی اعلام کرد که شهروندان ایالات متحده می‌توانند WETH و SLP (دو دارایی ضروری برای استفاده از این پلتفرم) را با پرداخت ارزهای فیات و از طریق شبکة رمپ[11] خریداری کنند.

نگوین در سال 2022:

پروژة اسکای ماویس نگوین الهام‌بخش بسیاری از توسعه‌دهندگان ویتنامی بوده است، و رقبای آن (از جمله تتان آرنا[12]) از همان کشور ظهور کرده‌اند. با این حال، اکسی همچنان با سرعت در حال پیشروی است.

احتمال می‌رود نگوین در سال 2022 برند اکسی اینفینیتی را گسترش دهد تا به کاربران خود در سراسر جهان اطمینان دهد که می‌توانند با فیات محلی خود روی توکن‌های مختلف آن سرمایه‌گذاری کنند. انتظار می‌رود نگوین پشتیبانی از پلتفرم‌های توسعه مبتنی بر رونین را افزایش دهد و توسعه‌دهندگان را با فناوری موفق خود خوشحال کند.

در سال 2021 علاقه به ساخت بازی‌های «کسب درآمد» و متاورس با افزایش قابل‌ملاحظه‌ای همراه بود. محبوبیت اکسی یکی از عوامل اصلی در پیداش این علاقه است و مطمئناً زمانی که توسعه‌دهندگان بینش خود را دربارة زندگی دیجیتال و فرم‌های نوین کسب درآمد گسترش دهند، افراد بیشتری درگیر این موضوع می‌شوند. در حال حاضر اکسی نسخة ساده‌ای از متاوورس است که زمین‌هایی نیز برای سرمایه‌گذاری در خود دارد و کاربران می‌توانند در سال 2022 انتظار بیشتری از آن داشته باشند.


[1] Sky Mavis

[2] Axie Infinity

[3] play-to-earn

[4] Ronin

[5] CryptoKitties

[6] Tencent

[7] Andrew Wilson

[8] Electronic Arts

[9] Thetan Arena

[10] Game Management Committee

[11] Ramp

[12] Thetan Arena

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *