Emin Gün Sirer

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#28 امین گون‌سیرر

مؤسس و مدیرعامل آوا لبز

وقتی گروهی از سازندگان حول یک شبکه جمع می‌شوند، یعنی آن شبکه مزیت رقابتی دارد، و هنوز پتانسیل زیادی در محل تقاطع فاینانس‌های نهادی و غیرمتمرکز وجود دارد که می‌توان آن را آزاد کرد.

امین گون‌سیرر متخصص علوم کامپیوتر، مهندس نرم‌افزار و رهبر فکریِ ترک-آمریکایی است که در 20 سال گذشته تحقیقاتش عمدتاً بر موضوع امنیت شبکه، سیستم‌های عامل و توزیع‌شده و ارزهای دیجیتال متمرکز بوده است. در سال 2003، (شش سال قبل از بیت‌کوین) او اولین ارز دیجیتال را (بر اساس پروتکل اثبات کار)‌ به نام کارما[1]طراحی کرد که بود. او همچنین به دلیل تحقیقاتش در مورد استخراج خودخواهانه[2]، (که از ویژگی‌های اصلی مقیاس و تمرکز ارزهای دیجیتال موجود است) و ارائة پروتکل‌های پیشرو برای مقیاس‌گذاری درون‌زنجیره‌ای و بیرون‌زنجیره‌ای شناخته شده است.

سیرر به مدت 14 سال دانشیار علوم کامپیوتر در دانشگاه کرنل بود. او همچنین یکی از مدیران بخش ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند در دانشگاه بود. سیرر در مدت حضور خود در دانشگاه کرنل به‌همراه تیمی از دانشجویان دکتری آزمایشگاه آوا را تأسیس و پروژه شبکة اولنچ[3] را با هدف توسعه فناوری جایگزین بلاک‌چین برای بخش مالی آغاز کرد.

اولنچ یکی ا ز پلت‌فرم‌های قرارداد هوشمند و لایه 1 است که با دارایی‌ها و برنامه‌های اتریوم سازگاری کاملی دارد. تمرکز آن بر سرعت تراکنش، هزینة کم و سازگاری با محیط‌زیست است. تیم سیرر با تلاش برای حل مسائل امنیت، تمرکززدایی و سرعت در شبکه‌های بلاک‌چین خیلی زود توجه توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرد. در سال 2020، پروتکل اجماع اولنچ منبع باز[4] شد و شبکه توکن نیتیو خود، اوکس را منتشر کرد و اولین فروش توکن عمومی خود را تکمیل کرد.

سیرر در سال 2021:

سیرر همزمان با پیشرفت قابل‌توجه اولنچ و حرکت آن به سمت تعامل‌پذیری بینازنجیره‌ای[5]شاهد رشد شبکه و تعداد اعضای جامعة اولنچ بود. در اوایل سال 2021، شرکت آوا لبز[6] با راه‌اندازی برنامة تشویقی اولنچ راش دفی[7] توجه توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرد و باعث رشد یک اکوسیستم فعال شد که اکنون بیش از 500 برنامه غیرمتمرکز بر آن قابل‌دسترس است. برخی از پروژه‌هایی که بر روی آن ساخته شده‌اند عبارتند از چین‌لینک[8]، سوشی‌سواپ[9]، تتر[10]، سیرکل[11] و دگراف[12]. این شبکه اکنون رشد کرده و بیش از 1200 گره اعتبارسنجی دارد که توکن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. با افزایش محبوب‌تر اولنچ، سکة دیجیتال آن، آواکس[13]توجه کاربران رمزارز را به خود جلب کرد (به‌خصوص زمانی که پل اولنچ-پلی که به کاربران اجازه می‌داد به راحتی دارایی‌ها را بین اتریوم و اولنچ جابجا کنند) و کیف پول اولنچ در دسترس قرار گرفت.

در سال 2021 چندین بازار NFT نیز در اولنچ راه‌اندازی شد، و مجموعه‌های «اولنچ پارتی انیمالز[14]» و « AVAX Apes» که بیشترین تبادل تجاری را داشتند جمعیت‌ زیادی را به خود جذب کردند. سیرر گفته بود که از نظر او، استفاده از NFTها «به‌عنوان سازوکاری مناسب برای جمع‌آوری سرمایه هستند.»

سیرر در سال 2022

هدف اولیة اولنچ پایین‌کشیدن اتریوم از رتبة نخست و تبدیل‌شدن به قطب جدید قراردادهای هوشمند بود. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که سیرر تا تبدیل اولنچ به رقیب واقعی اتریوم (به‌لحاظ سطح کاربرد و ارزش شبکه) به رقابت خود با بلاک‌چین ادامه دهد. اصل راهنمای آوا لبز برای دستیابی به طیف وسیع کاربران، ‌برنامه‌ای است که سیرر برای ارتقای بلاک‌چین و رساندن آن به سطح عملکردی بالا و سازگارکردن آن با محیط زیست تدارک دیده است. و با گسترش تیم توسعه‌دهندة آوالبز، احتمال می‌رود در سال 2022 DAapهای بیشتری بر بستر بلاک چین اولنچ ساخته شود.

سیرر به‌عنوان رهبر فکری، به‌طور منظم در کنفرانس‌ها و جلسات شرکت می‌کند و دربارة پایداری بلاک‌چین سخنرانی می‌کند، می‌توان انتظار داشت که او امسال نیز صدای فعال این جامعه باشد. آوا لبز در ماه مارس میزبان اجلاس اولنچ در بارسلونای اسپانیاست که برای توسعه‌دهندگان، محققان و سازندگان مبتنی بر بلاک‌چین خواهد بود.


[1] Karma

[2] selfish mining

[3] Avalanche network

[4] open-source

[5] cross-chain interoperability

[6] Ava Labs

[7] Avalanche Rush DeFi

[8] Chainlink

[9] SushiSwap

[10] Tether

[11] Circle

[12] The Graph

[13] AVAX

[14] Avalanche Party Animals

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *