Gary Gensler

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#29 گری جنسلر

رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

ما به اندازة کافی سرمایه‌گذار در امور مالی، صدور، تجارت، یا وام دادن نداریم. صادقانه بگویم، مقطع زمانی فعلی، بیشتر شبیه غرب وحشی یا دنیای قدیمیِ «خریدار، مراقب باش!» است که قبل از تصویب قوانین اوراق بهادار وجود داشت.

زندگینامه:

گری جنسلر در سه دورة ریاست جمهوری صاحب‌منصب بوده است، و پیش از آنکه رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) شود (از آوریل 2021)، سمت‌های مختلفی بر عهده داشته است.

جنسلر در دهه‌های 1960 و 1970 در مریلند بزرگ شد. بعدها با مدرک اقتصاد از دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شد، و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتة مدیریت بازرگانی دریافت کرد و سپس به گلدمن ساکس[1] رفت و به مدت 18 سال در آنجا کار کرد.

خدمت او در مناصب دولتی از دورة بیل کلینتون آغاز شد و از سال 1997 تا 2001 دستیار وزیر خزانه‌داری در امور بازارهای مالی و معاون وزیر خزانه‌داری در امور مالی داخلی بود. او بعداً به عنوان رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا (از 2009 تا 2014) خدمت کرد.

می‌توان ادعا کرد جنسلر یکی از مطلع‌ترین اساتید SEC در زمینه فناوری رمزنگاری و بلاک‌چین است که در همین زمینه در مؤسسه فناوری ماساچوست دوره‌های مختلفی تدریس کرده است و از زمان معرفی بیت‌کوین در سال 2009 از نزدیک شاهد افزایش مقررات حاکم بر فضای کریپتو در داخل دولت ایالات متحده بوده است. اگرچه او موافق افزایش نظارت‌های قضایی بر شرکت‌های رمزنگاری است، به‌نظر می‌رسد مواضع او دربارة سیاستگذاری‌ها از روی آگاهی است.

جنسلر در سال 2021:

در ماه آوریل، پس از آنکه رئیس‌جمهور جو بایدن رئیس سابق CFTC را به‌عنوان منتخب خود اعلام کرد، نامزدی جنسلر برای ریاست SEC تایید شد. جنسلر جانشین رئیس SEC، آلیسون لی شد.

جنسلر در طول مدت ریاست خود بر SEC، رویکرد «درهای باز» را برای شرکت‌های رمزنگاری که به‌دنبال فعالیت قانونی در ایالات متحده هستند، اتخاذ کرد و با اعلام چندین بیانیه عمومی شرکت‌ها را تشویق کرد تا در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی‌، به نهاد نظارتی «مراجعه و گفتگو» کنند. با این حال، او این را هم گفته بود که آژانس به رویة خود برای یکسان‌سازی اقدامات اجرایی در شرکت‌های رمزنگاری و بلاک‌چین ادامه خواهد داد. کمیسیونSEC  تا تاریخ دسامبر 2020 بالغ بر ۷۵ پروندة قضایی علیه شرکت‌ها طرح کرده بود که عمدة اتهامات آنها شامل تقلب یا ارائه اوراق بهادار بی‌نام بود و ارزش جریمة آنها مجموعاً 1.7 به میلیارد دلار می‌رسید.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تا سال 2021 صندوق‌های قابل‌معامله با قابلیت سرمایه‌گذاری رمزارز را تأیید نکرده بود، با این حال، جنسلر در ماه آگوست، اعلام کرد که آژانس در تأیید صندوق‌های مبتنی بر معاملات آتی بیت‌کوین که با CME معامله‌شده‌اند (در مقایسه با ETFهای آنیِ بیت‌کوین) رویکرد مثبت‌تری خواهد داشت؛ پروشیرز[2] و والکری[3]نیز متعاقباً پیشنهادات خود را در اکتبر ارائه دادند) کردند.

جنسلر در سال 2022:

جنسلر به احتمال زیاد  (در صورت عدم استعفا) تا سال 2026 رئیس SEC خواهد بود. او ابراز امیدواری کرد که در آینده تغییراتی در سیاست‌های مرتبط با رمزارز ایجاد کند (تغییراتی مرتبط با نحوة عرضة توکن، امور مالی غیرمتمرکز، استیبل کوین‌ها، حضانت، صندوق‌های قابل‌معامله و پلتفرم‌های وام‌دهی). برخی از قانونگذاران و همچنین اعضای کمیسیون SEC به این دلیل از جنسلر انتقاد کرده‌اند که راهنمایی‌های نظارتی کافی در حورة ارزهای دیجیتال ارائه نکرده است و این می‌تواند منجر به رویارویی کنگره و آژانس شود.

مقررات دارایی‌های دیجیتال در ایالات متحده توسط  SEC، CFTC، و شبکة مقابله با جرایم مالی تعیین می‌شود، اما هر کدام از آنها ادعای متفاوتی نسبت به حوزة اختیارات خود دارند، و این باعث شکل‌گیری وضعیتی نامشخص شده است که شرکت‌های رمزنگاری باید به‌منظور فعالیت قانونی از پیچ‌وخم آن به سلامت عبور کنند. هنوز مشخص نیست که آیا در سال 2022 در فضای کریپتو مسیر روشن‌تری برای شرکت‌ها وجود خواهد داشت یا خیر، اما با رفتن ال رویزمن[4](رئیس کمیسیون) در ماه ژانویه، ترکیب رهبری SEC تغییر قابل‌توجهی خواهد کرد. دوره ریاست آلیسون لی[5]نیز در ژوئن 2022 به پایان می‌رسد.


[1] Goldman Sachs

[2] ProShares

[3] Valkyrie

[4] Elad Roisman

[5] Allison Lee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *