PlanB

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#32 پلن‌بی

سازنده مدل موجودی به جریان[1] بیت‌کوین

من برای حفاظت از خودم در برابر هیجانات، از این مدل‌ها استفاده می‌کنم. در حال حاضر، بیشتر مردم، از جمله من، از کاهش بیشتر قیمت بیت‌کوین می‌ترسند و می‌خواهند سهم خود را بفروشند. اما مدل «موجودی به جریان» (یا S2F) نشان می‌دهد که بیت‌کوین در انتهای باند 50 تا 200 هزار [انحراف معیار] قرار دارد که این سیگنال خرید است. 200هزار هم این حس را به آدم می‌دهد که شاید بیت‌کوین برای همیشه بالا می‌رود، اما مدل S2F می‌گوید بفروش.

زندگینامه:

پلن‌بی یکی از معتبرترین تحلیلگران در بخش ارزهای دیجیتال است که شهرتش بیشتر به‌خاطر طراحی مدل‌های موجودی به جریان بیت کوین (S2F) و دارایی متقاطع سهام به جریان (S2FX) برای تعیین ارزش کمّی بیت‌کوین بر اساس کمبود برنامه‌ریزی‌شدة آن است. در نگاه جزئی‌تر، S2F مقدار بیت‌کوینی را نشان می‌دهد که به نسبت عرضة کل 21 میلیون توکنی‌اش، به‌طور سالیانه وارد بازار می‌شود. صدور عرضه بیت‌کوین در پروتکل آن رمزنگاری شده است و این جریان آن را به‌راحتی قابل پیش‌بینی می‌کند.

علاوه بر این، مدل S2F پلن‌بی قائل به وجود رابطه آماری مشخصی بین موجودی سهام، جریان و ارزش بازار است. در نتیجه، افزایش تصاعدی قیمت بیت‌کوین را (حتی به ارزش 1 میلیون دلار برای هر توکن) ناشی از کاهش نسبت موجودی به جریان می‌داند. این پیش‌بینی‌های جسورانه پلن‌بی را به یکی از محبوب ترین تحلیلگران ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

این تحلیلگر هرگز هویت واقعی خود را برای جهانیان فاش نکرده است و تنها چیزی که به طور قطع (بر اساس مصاحبه‌های قبلی او در پادکست‌ها) مشخص شده این است که او مردی ساکن هلند است و ۲۵ سال تجربه کار در بازارهای مالی دارد. پلن‌بی همچنین مدیر سرمایه‌گذاری تیمی است که ترازنامه‌ای به ارزش میلیاردها دلار را مدیریت می‌کند.

پلن‌بی در سال 2021:

نخستین سالی که در آن تمام پیش‌بینی‌های قیمتیِ پلن‌بی بر اساس مدلS2F اشتباه درآمد همین سال 2021 بود. این مدل که از زمان معرفی آن در مارس 2019 به درستی اهداف قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی می‌کرد، دقت‌اش دو بار در سال 2021 زیر سوال رفت: یک‌بار در سقوط قیمتی ماه مه تا ژوئن و بار دوم در نوامبر تا دسامبر. در هر دو مورد، قیمت بیت کوین از مدل S2F منحرف شد، و این شامل پیش‌بینی بسیار مشهور او نیز می‌شد، که گفته بود ارزش 1 بیت‌کوین تا پایان سال 2021 بین 100هزار تا 135هزار دلار بالا خواهد رفت (پیش‌بینی‌ای که محقق نشد).

پلن‌بی اعتراف کرد که وقتی قیمت بیت‌کوین بر خلاف مدل پیشنهادی او تغییر کرد، «کمی ناراحت شد» و به این فکر کرد که آیا این مدل همچنان به قوت خود باقی می‌ماند و اعتبارش حفظ می‌شود، یا باطل می‌شود. در همین حال، نرسیدن بیت‌کوین به سقف 100هزار دلاری نیز مانع از برنامه‌های پلن‌بی برای «به سایه‌رفتن» شد. این تحلیلگر قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد پس از رسیدن بیت‌کوین به عدد جادویی از عرصه عمومی فاصله بگیرد. اما با وجود این اشتباه، در پایان سال 2021، پلن‌بی توانست قیمت ماهانة بیت کوین را در سه ماه متوالی درست پیش‌بینی کند: 47000 دلار در ماه اوت، 43000 دلار در سپتامبر و 61000 دلار در اکتبر.

پلن‌بی در سال 2022:

پلن‌بی برای برگشتن به سمت درست تاریخ هنوز هم فرصت دارد و سال 2022 سالی برای شهرت او به‌عنوان یکی از مورد احترام‌ترین تحلیلگران بخش ارزهای دیجیتال خواهد بود. او پس از پیش‌بینی‌های ناموفق خود هنوز هم مدل S2F را کنار نگذاشته است و پیش‌بینی می‌کند که بیت‌کوین جایی در نزدیکی پایین‌ترین قیمت جدید خود، خریداران را به خود جذب کند.

به هر روی، او با توجه به اظهاراتش در سال 2021، هرگز نامعتبربودن مدل S2F را انکار نکرده است. با این حال، او امیدوار است که بیت‌کوین طی چند سال آینده، صرف‌نظر از صدق یا کذب پیش‌بینی‌های S2F، «صفر دیگری» به ارزش خود اضافه کند. اگر قیمت بیت‌کوین همچنان از پیش‌بینی‌های مدل انحراف نشان دهد، یا در سال 2022 باز هم به سطوح پایین‌تر سقوط کند، ممکن است این تحلیلگر مدل خود را کنار بگذارد. اما تا آن زمان، احتمالاً بازار باید منتظر آپدیت‌های جدید و منظم مدل S2F توسط پلن‌بی باشد تا شاید این مدل دقت خود را بازیابد.


[1] Stock-to-Flow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *