Gavin Wood

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#43 گاوین وود

هم‌بنیانگذار اتریوم، خالق پولکادات و کوساما

حرکت به سمت وب 3 غیرمتمرکز ضروری و در واقع اجتناب ناپذیر است.

زندگینامه:

گاوین وود متخصص علوم کامپیوتر و یکی از بنیانگذاران اتریوم است که در سال 2014 به‌اتفاق ویتالیک بوترین و دیگران نسخه 1.0 این شبکه را ساخته است. اما در سال 2016، وود از این تیم خارج شد و شرکت اتکور را تاسیس کرد، شرکتی که نرم‌افزار اتریوم را برای مشتریان می‌سازد. این شرکت در نهایت به پریتی تکنالجیز[1] تغییر نام داد و وود تا به امروز مدیر ارشد وب این شرکت باقی مانده است.

وود در ادامه بنیاد وب۳ را تأسیس کرد، یک سازمان غیرانتفاعی که بودجه اکوسیستم‌های پولکادات و کوساما را تامین می‌کند. این متخصص علوم کامپیوتر، پولکادات را با استفاده از روش اثبات سهام اجماع، و با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم ایجاد کرد.

وود در سال 2021:

تمرکز وود اکنون منحصراً بر پروژه پولکادات و محیط توسعه آزمایشی آن، کوساما است، که در سال 2021 شاهد اقدامات زیادی بود.

این شبکه، مهم‌تر از همه پنج پاراچین اول خود (شبکه‌های فردی که موازی با زنجیره اصلی پولکادوت هستند) را راه‌اندازی کرد تا بتواند بدین‌طریق مشکل مقیاس‌پذیری بلاک‌چین را حل کند. هر پاراچین پولکادوت چشم‌انداز خاصی (مانندNFT ها، سرمایه‌گذاری جمعی یا شبکه‌های اجتماعی) را هدف قرار می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ساختن DAppهای خود یک پاراچین اجاره کنند، که برای این‌کار کنترل کامل به آن‌ها داده می‌شود.

پس از یک سال هیاهو، پاراچین‌های پولکادوت در ماه دسامبر راه اندازی شدند. این پروژه تا پایان سال بیش از 20هزار حساب کاربری ثبت شده داشت و 297 اعتبارسنج را برای حاکمیت غیرمتمرکز شبکه انتخاب کرد. در همین راستا، تابع سهامداری پولکادوت تعداد حساب‌های داور خود را از 6هزار به 22هزار افزایش داد. این افزایش همزمان با یک به روزرسانی انجام شد تا اطمینان حاصل شود که انتخاب سهام‌ها در چند مرحله رخ می‌دهد.

علاوه بر این، پولکادات شاهد نسخه دوم فناوری انتقال دارایی خود،XCM  بود، که موجب تسهیل تراکنش بین زنجیره‌ها می‌شد. این به‌روزرسانی همچنین رشد زنجیره‌ها را (با همان سرعت طببعی خود و بدون اینکه توانایی برقراری ارتباط با دیگران را از دست دهند و در مسیری متفاوت ارتقا یابند) تضمین می‌کند.

پولکادات در سال 2021 حضور اجتماعی خود را افزایش داد و اکنون بیش از 72هزار مشترک ردیت، 42هزار مشترک یوتوب و بیش از 1 میلیون دنبال‌کننده در توییتر دارد. طبق اطلاعات صفحه وودز میدیوم[2]مخزن سابستریت[3](کیت توسعه نرم‌افزار برای ساخت پاراچین‌های متصل به پولکادات و کوساما) به کمتر از 500هزار خط کد رسیده است.

و اما درباره شراکت پولکادات. وود خاطرنشان کرد که در ماه آوریل، پروژه چین‌لینک اوراکل‌های خارج از زنجیره خود را به تمام شبکه‌های مبتنی بر سابستریت ارائه کرده است. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان به داده‌های خارج از زنجیره در پاراچین مربوطه خود دسترسی دارند.

و در آخر، وود از این واقعیت پرده برداشت که حدود 350 تیم در اکوسیستم پولکادوت کار می‌کنند که 50 تیم آنها بیش از 670 میلیون دلار سرمایه اولیه جمع‌آوری کرده‌اند. همین کافی است که بگوییم، طبق استانداردهای وود، پولکادات در سال 2021 موفقیت چشمگیری داشته است.

وود در سال 2022:

وود قصد دارد در این سال پاراچین‌های بیشتری راه‌اندازی کند که همگی آنها متکی بر مشخصه‌های امنیتی ارائه‌شده توسط زنجیره اصلی پولکادات هستند. وود و تیمش همچنین قصد دارند تا کدهای شبکه را طوری تغییر دهند که موجب افزایش سرعت و کاهش قیمت روش‌های ارتباطی بین پاراچین‌ها و رساندن آن به حدود 1000 تراکنش در ثانیه برای هر قطعه شود، ‌فرآیندی که وود آن را «بیش-اتصال مقیاس‌پذیر‌» می‌نامد.

علاوه بر این، این تیم در نظر دارد تا کارکردی پیرارشته‌ای[4]برای خود ایجاد کند. این کارکرد پیرارشته‌ای باعث می‌شود تیم‌هایی که اسلات پاراچین را نمی‌برند، همچنان بتوانند از قدرت و امنیت زجیره اصلی استفاده کنند.

وود همچنین ادعا می‌کند که چندین پل بلاک‌چین را در دست توسعه دارد. پل اول اکوسیستم پولکادات و کوساما را به هم متصل می‌کند، اما پل دیگر پولکادات را به شبکه اتریوم متصل می‌کند.


[1] Parity Technologies

[2] Wood’s Medium

[3] Substrate

[4] parathread

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *