The Hermitage

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#45 هرمیتاژ

موزه هنر و فرهنگ روسیه

توکن‌های غیرقابل‌تعویض به روشی جدید برای اعطای حقوق مالکیت به یک اثر هنری تبدیل شده‌اند که در آنها از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد کنترلی عاری از ابهام بر حق چاپ و مالکیت استفاده می‌کند.

زندگینامه:

موزه دولتی هرمیتاژ که در سال 1764 تأسیس شد، یک موزه هنر و فرهنگ در سن پترزبورگ است که از نظر اندازه گالری بزرگترین موزه هنر جهان و از نظر مساحت مربع کل دومین موزه بزرگ است. هرمیتاژ که متعلق به دولت روسیه است، مجموعه‌ای از بیش از 3 میلیون اثر هنری و آثار فرهنگی از سراسر جهان، از جمله نقاشی، مجسمه، آثار هنری کاربردی، یافته‌های باستان‌شناسی و غیره را در خود جای داده است.

شروع همه‌گیری کووید-19 بر موزه هرمیتاژ نیز مانند بسیاری دیگر از مکان‌های هنری جهانی و مقاصد گردشگری برتر تأثیر زیادی گذاشت و باعث شد آنها در مارس 2020 و در بحبوحه اولین قرنطینه بزرگ در سراسر روسیه نمایشگاه‌های خود را به صورت آنلاین ارائه کنند. طبق گزارشها، این موزه تنها در سال 2020 به دلیل محدودیت‌های همه‌گیر با کاهش 80 درصدی بازدیدکنندگان مواجه شد.

موزه هرمیتاژ در واکنش به این شرایط دشوار با استقبال از جریان‌های محبوب هنر دیجیتال، از جمله توکن‌های غیرقابل‌تعویض و فضای متاورس شروع به جستجو و اتخاذ راه‌های جدیدی برای معرفی هنر خود به بازدیدکنندگان و جذب مخاطبان جهانی جدید کرد.

در سال 2021، موزه هرمیتاژ با توکن‌کردن آثار هنری این موزه در قالب NFT، گامی تاریخی به سمت صنعت بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال انجام داد. موزه روسیه برای انجام این کار با صرافی ارزهای دیجیتال باینانس همکاری کرد و چندین NFT را به قیمت هزاران دلار فروخت. این موزه همچنین با راه‌اندازی یک نمایشگاه مجازی در اواخر سال 2021، شروع به تجربه فضای متاورس نمود.

هرمیتاژ در سال 2021:

در سپتامبر 2021، هرمیتاژ اولین حرکت رسمی خود در صنعت توکن غیرقابل‌تعویض را انجام داد و پنج اثر را در بایننس ان.اف.تی به قیمت مجموعا 444هزار دلار فروخت. این آثار شامل کپی دیجیتالی آثار هنری پرطرفدار هرمیتاژ مانند «مدونا لیتا» لئوناردو داوینچی، «گوشه باغ مونتگرون» کلود مونه و «دسته‌گل یاس» ونسان ون‌گوگ بود.

شرکت در این حراج برای همه کاربران بایننس آزاد بود و به آنها این امکان را می‌داد که با استفاده از استیبل‌کوین دلار آمریکا، بایننس یو‌.اس.دی، مبلغ را پرداخت کنند. بالاترین پیشنهاد حراج برای تابلوی مدونا لیتا بود که برنده خوش‌شانس توانست با پرداخت 150500 دلار آمریکا راه خود را برای خرید نسخة دیجیتال این اثر هنری مشهور و جهانی از بقیة رقبا جدا کند.

این موزه با راه‌اندازی اولین نمایشگاه کاملاً دیجیتالی خود در نوامبر به کاوش بیشتر خود در این صنعت ادامه داد. در این نمایشگاه که «اتر اتری[1]» نامیده ‌شد، حدود 40 اثر هنری NFT در یک نمایش مجازی متاورسی از هرمیتاژ به نمایش گذاشته شد. این نمایشگاه رایگان با هدف آشنایی بیشتر با فضای متاورس (بدون فروش آثار NFT) برگزار شد.

فهرست آثار هنری ارائه شده در این نمایشگاه شامل آثاری چون «گربه شرودینگر» از کریپتوکیتیز[2]، یک بازی محبوب مبتنی بر بلاک‌چین است که توسط استودیوی کانادایی دپرلبز در شبکه اتریوم ساخته شده است.

هرمیتاژ در سال 2022:

انتظار می‌رود هرمیتاژ با توکن‌سازی از آثار هنری و ایجاد راه‌های جدید برای لذت‌بردن از هنر در جهان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، همچنان مسیرهای تازه‌ای برای تجربه موزه‌رفتن در سطح محلی و جهانی بگشاید. این موزه احتمالاً حتی  با بازگشت بازدیدکنندگان به محیط فیزیکی پس از کاهش محدودیت‌های کووید-۱۹ (که امیدواریم امسال کاهش یابد) به دیجیتالی‌شدن خود ادامه خواهد داد،

نکته بسیار مهم این است که موزه هرمیتاژ همچنان مقررات ارزهای دیجیتال روسیه را، که عمدتاً نتیجه دیدگاه منفی بانک مرکزی روسیه نسبت به این صنعت است، رعایت خواهد کرد.

بخش حقوقی هرمیتاژ توانسته مطابق با قوانین روسیه در سال 2021 مدلی را برای ساخت و فروش NFT ایجاد کند، بنابراین انتظار می‌رود این موزه در سال 2022 نیز همچنان راهنمای سازندگان محلی و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال باشد و موجب پذیرش هرچه بیشتر این فناوری شود.


[1] The Ethereal Aether

[2] CryptoKitties

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *