Mark Cuban

۵۰ فرد تاثیرگذار کریپتو در سال ۲۰۲۲

وبسایت کوین‌تلگراف هرساله افراد مهم و تاثیرگذار حوزه‌ی رمزارزها و بلاکچین را به انتخاب خود؛ معرفی می‌کند.
امسال نیز این مجله معتبر دنیای رمزارزها به جهت یافتن فعالانی که بالاترین جنبه هنری، تحلیلی و نوآوری را دارند به طور موشکافانه‌ای دنیای بلاکچین را بررسی کرده، که به مرور به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

#46 مارک کوبان

کارآفرین و شخصیت تلویزیونی

هوش مصنوعی، هوش مصنوعی، هوش مصنوعی. ، ارز دیجیتال، ارز دیجیتال، ارز دیجیتال. همین و بس.

زندگینامه:

مارک کوبان کارآفرینی است که عمدتاً به خاطر حضورش در برنامه شارک تنک[1] شناخته می‌شود (سریال ریلیتی‌شوی تلویزیونی که استارت‌آپ‌ها در آن محصولات خود را برای دریافت بودجه عرضه می‌کنند). کوبان همچنین مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس و همچنین شرکت تولید کننده 2929 پرواکشنز[2]، و نیز چند سازمان‌ دیگر در حوزه فیلم و سرگرمی است.

اگرچه کوبان مستقیماً در تولید پروژه‌های بلاک‌چین و رمزارز دخالتی ندارد، از حامیان شناخته‌شده این حوزه است و اغلب در سخنان خود نزد عموم مردم نگاه مثبتی به این صنعت دارد. او از مطالعه پروژه‌ها و مطالعه درباره فضای ارز دیجیتال لذت می‌برد.

کوبا در سال 2021:

کوبان همیشه نگاه مثبتی به جامعه ارز دیجیتال و چشم‌اندازهای آن داشته است. این سرمایه‌گذار متخصص در دفاع از فناوری بلاک‌چین، در توییتی نوشت که ما نباید ارز دیجیتال را نوعی ارز در نظر بگیریم، بلکه باید آن را پلتفرمی غیرمتمرکز و ایمن بدانیم؛ شبکه‌ای که امکان توسعه برنامه‌هایی را که می‌توانند برای افراد و کسب‌وکارها کاربرد منحصربه‌فردی داشته باشند، فراهم می‌آورد.

کوبا در بیشتر ماه‌های سال 2021 مشغول سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف بود. این میلیاردر در پروژه‌های متنوع دیفای مانند پولیگان و آوه[3] سرمایه‌گذاری کرد و شهرت سازنده‌ای را برای این نوآوری‌ها به ارمغان آورد تا زمینه رشد آنها را فراهم آورد. کوبا ادعا می‌کند استفاده پولیگان (و به طور کلی بلاک‌چین) از تمرکززدایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سرور یکی از مزیت‌های قدرتمند نسبت به شرکت‌های سنتی است.

البته، دامنة علاقه کوبان به دیفای به دیگر جریانات اصلی ارز دیجیتال در سال 2021 گسترش یافت: توکن‌های غیرقابل تعویض. این میلیاردر در ماه ژانویه مجموعه NFTهای شخصی خود را در بازار رریبل[4] راه‌اندازی کرد. این دارایی‌ها موجب جذب ده‌ها هزار دلار شدند.

بسیاری از افراد می‌دانند که کوبان مالک تیم دالاس ماوریکس (در لیگ NBA) است. در ماه نوامبر، این میلیاردر هزاران NFT برای هواداران فداکار صادر کرد و به کسانی که به طور مستمر شخصاً در بازی‌ها حضور می‌یافتند، جایزه ‌داد. در ماه مارس، کوبان اعلام کرد هواداران می‌توانند بلیط و تجهیزات ماوریکس را با دوج‌کوین خریداری کنند.

آیرون فایننس[5]، پروژه‌ای که کوبان به شدت مشغول تبلیغ آن بود، در ماه دسامبر با شکست مواجه شد و سرمایه‌گذاران زیان‌های سنگینی را متحمل شدند. خود کوبان اعتراف کرد که ممکن است در این مورد شتاب‌زده عمل کرده باشد و محاسبات او در این مورد خطا بوده است.

کوبان در سال 2022:

کوبان بر این باور است که قراردادهای هوشمند به‌مرور جای عملیات تجاری سنتی را خواهند گرفت، و بنابراین قصد دارد در سال آینده با استفاده از دارایی‌های مختلف خود، آگاهی بیشتری را در مورد کاربرد آنها ایجاد نماید.

کوبان خود را «اتریوم ماکسی[6]» خوانده است و معتقد است علی‌رغم رقابت شبکه‌های مختلف برای ساخت اپلیکیشن‌های مفید و قراردادهای هوشمند، اتریوم حتی از بیت‌کوین نیز پیشی خواهد گرفت.

اگرچه کوبان ادعا می‌کند که بیت‌کوین می‌تواند یک ذخیره باارزش و قابل‌اعتماد باشد، باور دارد که این اتریوم است که با راه‌حل‌ها و برنامه‌های کاربردیِ لایه دو در آینده، و نیز با تحول شبکه و حرکت آن به سمت روش اجماع اثبات سهام، ارزش خود را به جهانیان ثابت خواهد کرد.

در غیر این صورت، کوبا احتمالاً سال 2022 را صرف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با NFT خواهد کرد. این سرمایه‌گذار معمولاً چندین ساعت از روز را صرف مطالعه استارت‌آپ‌های متعدد در فضای ارز دیجیتال می‌کند و دلیلی وجود ندارد که در سال جدید این رویه خود را تغییر دهد.

کوبان همچنین وقت خود را صرف سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌هایی از قبیل دوج‌کوین می‌کند، اما به اندازه اتریوم به آنها علاقه‌مند نیست. کوبان معتقد است سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها برای تجربه‌اندوزی خوب است، چون او فقط می‌خواهد اطلاعات خود را درباره این حوزه افزایش دهد. این احتمال وجود دارد که او با ظهور دارایی‌های بیشتر، به ویژه با ظهور وب‌۳، به عمل‌کردن به این شعار خود ادامه دهد.


[1] Shark Tank

[2] 2929 Productions

[3] Aave

[4] Rarible

[5] Iron Finance

[6] Ethereum maxi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *