عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO: Initial Coin Offering) به عرضه اولیه عمومی (IPO) در صنعت ارزهای دیجیتال می‌گویند. مثلاً چنانچه شرکتی به دنبال جمع‌آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید باشد، می‌تواند از راه‌اندازی یک ICO برای جمع‌آوری سرمایه استفاده کند. در این‌صورت، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند با خرید سکه اولیه، یک توکن ارز دیجیتال جدید صادر شده توسط شرکت را دریافت کنند. این توکن ممکن است دارای برخی کاربردهای مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می‌کند یا نمایانگر سهمی در شرکت یا پروژه باشد.

ساختار ICOها را می‌توانیم به چند روش مختلف به شرح زیر تعیین کنیم:

  • عرضه ایستا و قیمت ثابت: یعنی شرکت می‌تواند هدف یا محدودیتی از بودجه خاصی را تعیین کند، به این معنی که هر توکن فروخته شده در ICO دارای قیمت از پیش تعیین شده‌ای است و کل عرضه توکن نیز ثابت خواهد بود.
  • عرضه ایستا و قیمت پویا: یک ICO را می‌توانید با عرضه ثابت توکن‌ها و هدف تأمین مالی متغیر راه‌اندازی کنید؛ به این معنی که مقدار وجوه دریافتی در ICO قیمت کلی هر توکن را تعیین می‌کند.
  • عرضه پویا و قیمت ثابت: برخی ICOها عرضه توکن پویا اما قیمتی ثابت دارند؛ به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده عرضه آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *