altcoins

آلت‌کوین چیست؟

آلت‌کوین (Alternative coin = Altcoin یا سکه جایگزین یا جانبی) به تمامی سکه‌های رمزارزی ‏اطلاق می‌شود که بیت‌کوین (‏BTC‏) نیستند و لایت‌کوین ‏‎(LTC)‎، ‏Uniswap (UNI)‎، ‏Dogecoin ‎‎(DOGE)‎، ‏Zcash (ZEC)‎‏ ، ‏Cardano (ADA)‎‏، پولکادات (DOT)،کاردانو و پالیگان ‏را در بر می‌گیرند.‏ این ارزهای دیجیتال اندکی پس از بیت‌کوین ایجاد شدند و جایگزینی برای رایج‌ترین ارزها به حساب می‌آیند. هم‌اکنون بیش از 5000 آلت‌کوین در گردش است. از سویی دیگر، سرمایه‌گذاری در رمزارزهای جانبی نسبت به ارزهای دیجیتال سنتی نظیر بیت‌کوین و اتریوم (ETH) ریسک بیشتری دارد.

سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها

ارزهای جانبی فرصتی را برای کسب کردن بازدهی بیشتر فراهم می‌کنند. راهبرد این رمزارزها در زمینه ارائه قابلیت‌های بیشتر، آن‌ها را نسبت به همتای اصلی‌شان یعنی بیت‌کوین جذاب‌تر، ارزشمندتر و پرسودتر می‌کند. از رایج‌ترین آلت‌کوین‌های بازار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • اتریوم: اتریوم از نظر ارزش بازاری پس از بیت‌کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ و بزرگ‌ترین ارز جانبی است. اما سرمایه‌گذاران غالباً آن را به علت قابلیتش از نظر ثبات قیمت، التکوین محسوب نمی‌کنند؛ چرا که ریسک سرمایه‌گذاری آن را بیشتر از سایر آلت‌کوین‌ها و نزدیک به بیت‌کوین می‌دانند. البته اتریوم اولین بلاک‌چینی بود که با قراردادهای هوشمند راه افتاد و با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به ابزارهای مالی جدید امروزی منجر شده است.
  • لایت‌کوین (LTC): لایت‌کوین را می‌توانیم از رمزارزهای جایگزین نقره‌ای برای طلای بیت‌کوین بدانیم البته فورک مکانیزم اصلی بیت‌کوین است. این ارز جانبی با الگوریتم هش متفاوتی (Scrypt) ارائه می‌شود و سرعت پردازش بلوک سریع‌تری دارد و ظرفیت تولیدش حدود ۴ برابر بیت‌کوین است. با وجود این، به عنوان یک فورک اضافی بیت‌کوین قابل قبول نیست.
  • استلار (XLM): تمرکز این ارز جانبی برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال، بر نقل و انتقالات بانکی بین‌المللی است. استلار از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) برای تبادل ارزش استفاده و سپس ارزهای دیجیتال را به فیات مبادله می‌کند.
  • ریپل (XRP): این رمزارز پلتفرم پرداخت دیجیتال محبوب و میزبان سکه‌های رمزارزی شده است. از طرفی از رایج‌ترین ارزهای دیجیتال است که از مکانیزم اجماع استفاده می کند و با فرآیند استخراج اثبات کار(PoW) سابق بیت‌کوین متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *