bitcoin halving

هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

تنظیمی در پروتکل بیت‌کوین برنامه‌ریزی کرده‌اند که پاداش بلوک‌هایی که استخراج‌کنندگان برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به بلاک‌چین دریافت می‌کنند را کاهش می‌دهد. به این فرآیند هاوینگ (هالوینگ) بیت‌کوین (Bitcoin Halving) می‌گویند. این کلمه انگلیسی به معنی به تقسیم کردن به دو نصف مساوی است. در هنگام ایجاد بیت‌کوین، این پاداش به ازای هر بلوک 50 بیت‌کوین تعیین شد. طبق پروتکل هاوینگ، این پاداش تقریباً هر چهار سال نصف می‌شود. بنابراین، پس از اولین رویداد هاوینگ، پاداش هر بلوک در سال 2012 به 25 بیت‌کوین، در سال 2016 به 12.5 بیتکوین و در ماه می 2020 به 6.25 بیت‌کوین کاهش یافت.

هدف از هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

هدف از هاوینگ، کنترل کردن عرضه ارزهای دیجیتال جدید در گردش و حصول اطمینان از کمبود رمزارز در طی زمان است. با نصف شدن پاداش، نرخ ایجاد شدن بیت‌کوین‌های جدید کاهش می‌یابد و آن را به دارایی کاهنده تورم تبدیل می‌کند. هاوینگ با کاهش دادن عرضه به‌نوعی باعث افزایش توجه به فضای ارزهای دیجیتال می‌شود. از طرفی، این پروتکل بر قیمت بیت‌کوین نیز تأثیر می‌گذارد؛ چرا که کاهش عرضه کوین‌های جدید وارده به بازار می‌تواند در صورت ثابت ماندن یا افزایش تقاضا، فشار صعودی بر قیمت ارز دیجیتال ایجاد کند

چرا رویدادهای هاوینگ بیت‌کوین مهم هستند؟

هاوینگ مستقیماً بر کارمزد تراکنش‌های پرداختی کاربران جهت استخراج بیت‌کوین تأثیری ندارد. اماکاهش پاداش بلوک ممکن است ماینرها را ترغیب کند تا تراکنش‌هایی با کارمزد بالاتر را در اولویت قرار دهند. این روند منجر به افزایش کارمزد تراکنش‌ها در بلندمدت می‌شود. در اینجا به چند نکته مهم باید توجه کنید.

  • هاوینگ بیت‌کوین پروتکلی قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است که پس از استخراج هر 210000 بلوک اتفاق می‌افتد.
  • استخراج بیت‌کوین فرآیندی است که طی آن ارزهای دیجیتال جدید را ایجاد می‌کنند. ماینرها از سخت‌افزارهای تخصصی برای حل کردن مسائل پیچیده ریاضی استفاده و به ازای هر بلوک استخراج شده موفق، پاداش دریافت می‌کنند. هاوینگ پاداش بلوک را تا 50 درصد کاهش می‌دهد؛ یعنی ماینرها بیت‌کوین کمتری در قبال تلاش‌هایشان برای استخراج رمزارز دریافت می‌کنند.
  • یادتان باشد که تأثیر هاوینگ بر بازار، پیچیده است و تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر احساسات بازار، تقاضا و رویدادهای خارجی قرار دارد.
  • بلاکچین بیت‌کوین برای ایمن‌سازی شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به استخراج‌کنندگان وابسته است. پاداش بلوک، ماینرها را تشویق می‌کند تا توان محاسباتی را به شبکه اختصاص دهند. البته با افزایش قیمت بیت‌کوین می‌توانیم امیدوار باشیم که پاداش کاهش‌یافته بلوک به‌واسطه هاوینگ جبران و سودآوری ماینینگ حفظ شود.
  • یادتان باشد با این‌که هاوینگ بیت‌کوین تاکنون با افزایش قیمت این ارز دیجیتال همراه بوده است اما نمی‌توانیم بر مبنای آن نتایج آتی را پیش‌بینی کنیم؛ چرا که بازار ارزهای دیجیتال بسیار نوسان دارد و عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *