Range-Bound Trading

رنج باند تریدینگ یا بازار رنج چیست؟

خرید و فروش رمزارزها با استفاده از راهبرد خنثی یا سایدوی (Range-Bound Trading) شرایط بازاری را در بر می‌گیرد که در آن قیمت یک دارایی در محدوده یا کانال خاصی حرکت می‌کند؛ بدون اینکه روندهای صعودی یا نزولی عمده‌ای داشته باشد. در بازار جانبی یا رنج، قیمت تثبیت می‌شود و در بین سطوح حمایت و مقاومت نوسان می‌کند.

راهبردهای رنج باند برای خرید و فروش رمزارزها کدامند؟

  • راهبرد ترکیب باندهای بولینگر (Bollinger Bands): باندهای بولینگر شاخص فنی محبوبی است که از یک خط میانگین متحرک و باندهای بالا و پایین تشکیل می‌شود. این شاخص نمایانگر انحراف استاندارد میانگین متحرک است. معامله‌گرانی که این راهبرد خرید و فروش رمزارزها را به کار می‌برند جهش قیمت را از باند بالا یا پایین دنبال می‌کنند که نمایانگر نقاط برگشت بالقوه است.
  • راهبرد میانگین متحرک (Moving Average Crossover Strategy): این راهبرد عبارت است از به‌کارگیری دو میانگین متحرک کوتاه‌مدت و بلندمدت. هنگامی که قیمت محدود به رنج باشد، میانگین‌های متحرک دائماً با یکدیگر تلاقی می‌کنند. در این حالت، معامله‌گران با بالاتر رفتن میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین متحرک بلندمدت، به دنبال سیگنال‌های خرید می‌گردند. در نتیجه، زمانی که این سیگنال‌ها از میانگین متحرک کوتاه‌مدت عبور می‌کنند، به سراغ فروش می‌روند.
  • راهبرد توسعه محدوده (Range Expansion Strategy): در بازار رنج، مواقعی پیش می‌آید که قیمت به‌طور موقت از محدوده خارج می‌شود. معامله‌گرانی که این راهبرد را برای خرید و فروش رمزارزها به کار می‌برند منتظر شکست در بالای سطح مقاومت یا پایین‌تر از سطح حمایت هستند و موقعیت‌هایی را در راستای شکست وارد می‌کنند. با وجود این، در صورت تبدیل شدن شکست به سیگنالی نادرست، دستورات توقف ضرر را برای محدود کردن ریسکشان تنظیم می‌کنند.
  • راهبرد الگوی محدوده (Range Pattern Strategy): طبق این راهبرد، معامله‌گران در پی الگوهای نموداری خاصی هستند که در محدوده شکل می‌گیرند؛ مانند مستطیل‌ها، مثلث‌ها یا پرچم‌ها. این الگوها دوره‌های تثبیت را نشان می‌دهند و می‌توانند تعیین‌کننده نقاط ورود و خروج بالقوه باشند.
  • راهبرد نوار داخلی (Range Bar Strategy): برخی معامله‌گران برای خرید و فروش رمزارزها به جای استفاده کردن از نمودارهای زمان‌محور سابق، نوارهای محدوده را انتخاب می‌کنند که عمدتاً مبتنی بر حرکت قیمت هستند نه زمان. نوارهای داخلی صرفاً زمانی تشکیل می‌شوند که قیمت در محدوده از پیش تعریف شده خاصی حرکت کند. این راهبرد به فیلتر کردن نویز کمک می‌کند. در نتیجه، معامله‌گران می‌توانند بر عملکرد قیمت در محدوده مذکور تمرکز کنند.

مهم است بدانید که راهبردهای رنج باند تریدینگ جهت خرید و فروش رمزارزها مستلزم تحلیل دقیق، مدیریت ریسک و انعطاف‌پذیری هستند؛ چرا که شرایط بازار می‌تواند تغییر کند. از طرفی، معامله‌گران باید عوامل دیگری نظیر اخبار بازار و احساسات کلی آن را در نظر بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *