Bitcoin ETF

ETF بیت‌کوین‏ چیست؟

EFT یا صندوق قابل معامله در مبادلات بیت‌کوین (Exchange-Traded Fund)، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که قیمت بیت‌کوین ‏را ردیابی می‌کند. لذا سرمایه‌گذاران با توجه به آن می‌توانند بدون مالکیت یا مدیریت مستقیم ارز دیجیتال، از شرایط و روند قیمتی بیت‌کوین مطلع شوند. ETF بیت‌کوین‏ را در بورس اوراق بهادار ثبت کرده‌اند و آن را می‌توانید با حساب کارگزاری بخرید یا بفروشید. در واقع، این صندوق بیت‌کوین ‏را به‌عنوان دارایی پایه‌اش نگه می‌دارد و سهام را برای سرمایه‌گذاران صادر می‌کند. آن‌ها سپس می‌توانند این سهام را در بورس بخرند یا بفروشند.

هدف از EFT بیت‌کوین ‏ چیست؟

هدف از این صندوق فراهم کردن وسیله سرمایه‌گذاری تنظیم شده و در دسترس برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند از روند قیمتی بیت‌کوین ‏بدون پیچیدگی‌ها و ریسک‌های مربوط به خرید، ذخیره‌سازی و ایمنی بیت‌کوین‌های واقعی مطلع شوند. این صندوق به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بدون نیاز به مالکیت مستقیم یا تراکنش با ارز دیجیتال، با بازده بالقوه بیت‌کوین آشنا شوند.

صندوق قابل معامله بیت‌کوین ‏ چه مزیتی برای سرمایه‌گذاران دارد؟

از مزایای بالقوه ETF بیت‌کوین سهولت معامله است؛ زیرا می‌توانید سهام را در بورس‌های سنتی و در ساعات عادی معاملات، معامله کنید. از طرفی، نوعی نظارت و حمایت از سرمایه‌گذاران را تأمین می‌کند که شاید در مبادلات غیرقانونی ارزهای دیجیتال برقرار نباشند. بد نیست بدانید که پیشنهادهای مختلفی جهت ETF بیت‌کوین ‏ به مراجع نظارتی از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارائه شده اما تاکنون هیچ ETF بیت‌کوینی در این کشور تأیید نشده است.

EFT بیت‌کوین چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • ساختار: این صندوق، ارز دیجیتال را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران، خریداری و ذخیره می‌کند و سهام ETF نمایانگر مالکیت بخشی از بیت‌کوین است که در اختیار صندوق قرار دارد.
  • پیگیری قیمت: قیمت سهام ETF بیت‌کوین ‏برای رصد دقیق قیمت این رمزارز ‏طراحی شده است. صندوق مذکور ممکن است مکانیزم‌های مختلفی را برای تحقق این هدف به کار بگیرد؛ مثل: نگهداری مقدار مشخصی بیت‌کوین ‏برای هر سهم یا استفاده کردن از قراردادهای مشتقه مرتبط با قیمت بیت‌کوین‏.
  • ریسک‌ها: سرمایه‌گذاری در ETF بیتکوین ‏ریسک‌های خاصی دارد. قیمت بیت‌کوین ‏می‌تواند بسیار نوسانی باشد، که شاید بر ارزش سهام ETF تأثیر بگذارد. از طرفی ممکن است مخاطرات مربوط به ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال و هک شدن احتمالی یا نقض امنیت پیش بیایند. لذا برای سرمایه‌گذاران مهم است که این ریسک‌ها را به دقت در نظر بگیرند و قبل از سرمایه‌گذاری در ETF بیت‌کوین، تحقیقاتشان را در این خصوص کامل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *