Cardano network and the ADA ecosystem

نگاهی به شبکه بلاکچین کاردانو

کاردانو (Cardano) را باید پلتفرم بلاکچینی بدانیم که به رویکرد نوآورانه‌اش در زمینه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps: Decentralized Apps) شناخته می‌شود. این بلاکچین پلتفرمی نسل سومی است که با هدف فراهم‌سازی زیرساختی ایمن و مقیاس‌پذیر برای DApps و قراردادهای هوشمند طراحی‌اش کرده‌اند. در مرکز اکوسیستم آن ارز دیجیتال مخصوصش یعنی ADA قرار دارد.

Cardano چگونه به وجود آمد؟

این شرکت توسط چارلز هاسکینسون، از بنیانگذاران اتریوم تأسیس شد و توسعه‌اش را نیز یک شرکت تحقیق و توسعه بلاکچین (IOHK) هدایت می‌کند.

ارز دیجیتال ADA و پروتکل اجماع اوروبوروس (Ouroboros)

ADA وسیله معاملات اکوسیستم کاردانو است و آن را می‌توانید برای سهامداری نیز به کار ببرید. از طرفی، کاردانو از مکانیزم اجماع الگوریتم اثبات سهام (PoS: Ouroboros Proof of Stake) استفاده می‌کند. این روش از نظر انرژی کارآمد است و دارندگان ADA به کمکش می‌توانند با قرار دادن توکن‌هایشان در ایمن‌سازی شبکه شرکت کنند.

لایه‌های کاردانو

بلاکچین کاردانو را به‌صورت لایه‌ای به شرح زیر ساخته‌اند:

  • لایه تسویه یا Cardano SL، تراکنش‌های ارز دیجیتال ADA را مدیریت می‌کند
  • لایه محاسباتی یا Cardano CL را برای قراردادهای هوشمند و DApps طراحی کرده‌اند.

قراردادهای هوشمند، شرط‌بندی و پاداش

کاردانو Alonzo را معرفی کرده است که ارتقای مهمی در کارکرد قراردادهای هوشمند به حساب می‌آید. چنین قابلیتی این پلتفرم را با سایر پلتفرم‌های بلاکچین نظیر اتریوم در کورس رقابت برای میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز قرار می‌دهد. دارندگان ADA می‌توانند توکن‌هایشان را به استخرهای سهام واگذار یا در عملیات استخر سهامشان شرکت کنند تا ضمن کسب کردن جوایز، به امنیت شبکه کمک کنند.

تمرکززدایی و پایداری با چاشنی مشارکت

بلاکچین کاردانو با هدف ایجاد تعادل بین امنیت، مقیاس‌پذیری و اثرات زیست‌محیطی، تأکید زیادی بر تمرکززدایی و پایداری دارد. این پلتفرم با دولت‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات آکادمیک برای ترویج پذیرش و پژوهش‌های حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال همکاری دارد. از طرفی، کاربران آن می‌توانند ADA را در کیف پول‌های مختلف اعم از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ذخیره کنند. در این‌صورت، به برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی در شبکه کاردانو دسترسی خواهند داشت.

ارتقاهای آتی

در نقشه راه توسعه کاردانو، ارتقاها و پیشرفت‌های آتی را در نظر گرفته‌اند؛ مانند:

  • مرحله باشو (Basho) برای مقیاس‌بندی
  • مرحله ولتر (Voltaire) برای حاکمیت کامل
  • تحقیقات در حال انجام برای بهبود پلتفرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *